Reklama
Cihly, bloky, tvárnice
Archiv článků od 12.6.2006 do 6.8.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.8.2007
Ing. Miloš Zich, Ph.D.,Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí, VUT v Brně

Při stavebně statických posudcích starších obytných domů se posuzovatelé - statici - často setkávají se zdivem z tzv. vepřovic. Řada problémů se v tomto směru ukázala zejména po povodních.

16.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Drhá část článku zabývajícím se nepálenou hlínou jako obnovitelnou surovinou na přírodní bázi se věnuje našemu území, kde se postupně vyvinuly dva základní typy hliněných domů. Článek seznamuje čtenáře s historickým využitím těchto materiálů a poukazuje na nový nástup nepálené hlíny.

2.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Přírodní materiály (u nás tradičně kámen, dřevo, hlína) jsou užívané pro stavby od nepaměti. Nepálená hlína jako stavební materiál se užívala pro výstavbu masivních hliněných stěn prakticky na celém světě a odhaduje se, že v hliněných domech žije polovina současné světové populace.

7.5.2007
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, ENERGY CONSULTING

Tepelné mosty jsou v jedním z evergreenů posledních let. Je to proto, že u staveb s vysokými tepelnými odpory hrají podstatnou roli ve spotřebě tepla na vytápění. Článek volně navazuje na seriál o zdivu pro energeticky úspornou výstavbu.

23.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Volné pokračování seriálu o materiálech pro obvodové pláště energeticky úsporných domů se zabývá obecnými požadavky na stěny z hlediska kondenzace vodní páry a možnosti zateplování s využitím zdiva od společnosti HELUZ.

16.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

V první části seriálu o materiálech pro obvodové pláště nizkoenergetických a pasivních domů jsme se zabývali faktory ovlivňujícími vhodnou volbu stavebního materiálu. Tématem druhé části seriálu je neméně podstatná skladba obvodové konstrukce.

11.4.2007
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Jak efektivněji a kvalitněji zdít, za současného předcházení tepelným mostům, které vznikají při zdění klasickou maltou nebo nejednotným podkladem? Odpověď naleznete v následujícícm článku. Významnou novinku v sortimentu firmy představila společenost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

9.4.2007
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Bylo by to hezké - postavit si nízkoenergetický nebo dokonce pasivní dům. Ale z čeho? "A bude se v tom vůbec dát bydlet, když to bude kdoví z čeho, aby to bylo nízkoenergetické..." Následující seriál článků se bude zabývat materiály určenými především pro obvodové pláště energeticky úsporné výstavby.

1.3.2007
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips, Ivana Duchoňová

Společnost Rigips, významný výrobce a dodavatel sádrokartonu, polystyrenových izolací a sádrových omítek, spustila dnes novou službu: Centrum technické podpory.

11.1.2007
Ing. Lukáš Sochor, Jan Gadziala

Workshop - kurs hliněných omítek, který pořádalo Sdružení hliněného stavitelství, firma RIGI a Hliněný dům Marka Vlčka, proběhl na podzim v Lysovicích. Článek přináší několik zajímavostí z průběhu této osvětové akce.

27.11.2006
RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková, RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, PdF MU, Poříčí 7, Brno - FA VUT, Poříčí 5, Brno - ÚFM AVČR, Žižkova 22, Brno

Desítky pasivních domů stavěných díky nadšení projektantů a investorů nemohou vyvážit desetitisíce komerčně stavěných tepelně-technicky špatných domů, které zcela zbytečně dlouhodobě zatíží naše životní prostředí i peněženky bydlících nadměrnou spotřebou energie. Říkají v závěru článku jeho autoři.

24.11.2006
CETRIS - CIDEM Hranice, a.s., Ing. Miroslav Vacula

Letošní rok se řadí v počtu zahájených bytových staveb na přední místo pomyslného žebříčku. Mezi nejzásadnější počáteční rozhodování před výstavbou vždy patří, pro jaký typ stavby se rozhodnout (tvar, dispozice). Důležitá je nejen technologie výstavby, rychlost realizace stavby, ale i její cena.

15.11.2006
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Lehké keramické kuličky, které mají vysokou odolnost proti žáru a mrazu, mají vysokou pevnost v tlaku a v jakýchkoliv podmínkách zaručují vysokou životnost. Víte o čem je řeč? Nejen o vzniku tohoto materiálu, unikátních zdících tvarovkách a novinkách výrobce se dočtete v následujícím článku.

30.10.2006
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Fakulta architektury, Ústav stavitelství, VUT v Brně

Pro tepelnou stabilitu jsou konstrukce s větší hmotností vhodnější. V případě aplikace konstrukce s tepelně technickými parametry PD je možné, ale použít i konstrukce lehké. V praxi se to projevuje širokým uplatněním dřeva i jiných lehkých materiálů. Následující článek přináší nejen tyto závěry.

10.10.2006
PSM CZ, s.r.o.

Pozvánka na seminář, který se uskuteční dne 24. října 2006 (úterý) v 8.00 hod. v budově Hospodářské komory ČR. Správné použití zdícího systému, vliv tepelné izolace či vhodná volba komínového systému jsou hlavní témata semináře.

9.10.2006
Ing. Roman Šubrt, Ing. Jan Tilinger, Energy Consulting, Energy Consulting

Recenzovaný Co má společného malá isolovaná vesnice Kargyak ležící v Malém Tibetu vysoko v Himalájích se stavební fakultou ČVUT a nízkoenergetickým stavěním? Informace o zajímavém projektu, který může podpořit každý z nás a řadu fotografií reality místního stavebnictví naleznete v následujícím článku.

12.6.2006
Ing. Ivo Zeman, Rehau (text), Ing. Roman Šubrt (foto), Energy Consulting

V ćlánku autor popisuje zkušenosti ze sanací lodžií. Nastiňuje negativa i problémy spojené se sanací a také popisuje suchý proces sanace stěny, případně její náhradu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama