Sláma je přírodní obnovitelnou surovinou jejíž použití ve stavebnictví zažívá v poslední době určitou renesanci. Zejména využití slaměných panelů je velmi široké. V článku také naleznete výsledky měření objektu, ve kterém byly tyto panely použity.
V dubnu 2006 se konala tisková konference společnosti KM Beta. Jako velmi úspěšná byla vyhodnocena nová povrchová úprava střešní krytiny dvojitým lesklým nástřikem a nový tvar betonových střešních tašek. Z produkce KM Beta dále pocházejí vápenopískové zdicí prvky systému SENDWIX určené pro energeticky úsporné domy.
Společnost HET s.r.o. slaví 15. výročí založení. Díky neustálému růstu výroby a prodejů se z firmy stal jeden z nejvýznamnějších výrobců interiérových a fasádních nátěrů u nás s velmi širokým výrobkovým portfoliem. O společnosti i obchodní strategii hovoří marketingový ředitel společnosti HET Mgr. Jiří Sokol.
Mnoho stavebních materiálů je anizotropních, tedy nemají ve všech směrech stejné vlastnosti. To je známé např. u dřeva, kdy norma uvádí různé součinitele tepelné vodivosti na základě toho, zda se jedná o vedení tepla kolmo k vláknům či rovnoběžně s nimi. Tato problematika se však týká i nejrozšířenějšího stavebního materiálu, kterým jsou různé typy cihelných tvarovek
Stěny jsou jednou z nejrozmanitějších stavebních konstrukcí. Požadavky na stěny i možnosti různých materiálů a jejich kombinací jsou neuvěřitelně rozsáhlé, a proto nelze očekávat jednoduché shrnutí. Postupně se v rubrice věnované materiálům pro stěny budeme věnovat požadavkům a různým konstrukcím stěn z různých pohledů.
Ve třetím dílu seriálu hledá autor odpověď na otázku "proč má český spotřebitel stále nedůvěru ke stavbám na bázi dřeva?", když v průmyslově vyspělých státech s náročným spotřebitelem podíl dřeva jako stavebního materiálu stále roste. Jistě je to i tím, že si tyto státy uvědomují, že ekologie není jen o využívání obnovitelných zdrojů energie a snižování spotřeby energie na vytápění, ale i o snižování spotřeby energie na výrobu, transport a likvidaci staveb.
V České republice se zhruba 1/3 energie spotřebovává ve formě nízkopotenciálního tepla k pokrytí tepelných ztrát budov (vytápění a větrání) a na ohřev teplé užitkové vody (TUV), srovnatelná situace je i v jiných státech s obdobným klimatem jak v Evropské unii tak v USA. Vedle přednostního snižování tepelné propustnosti stavebních konstrukcí je akumulace tepla jednou z cest snižování energetické náročnosti budov.