logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Nová generace cihelného systému pro nízkoenergetické a pasivní domy

V roce 2003 uvedla společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. na český trh nové cihelné bloky s označením SUPERTHERM STI, které umožňují výstavbu objektů bez zateplení a obvodové stěny domu splňují parametry na energeticky úsporný a nízkoenergetický standard. Tyto cihelné bloky mají nižší objemovou hmotnost, jiné tvarové uspořádání vnitřních žeber a dostatečnou pevnost, a proto se staly perlou mezi zdicími materiály.

Snadný technologický postup při realizaci jednovrstvého zdiva, zajímavé investiční náklady a energeticky šetrný materiál, jak při výrobě, tak svými vlastnostmi ve zdivu, to jsou vlastnosti, jenž řadí cihelné bloky STI k absolutní špičce výrobků pro stavbu.

Broušený cihelný blok HELUZ FAMILY 50 pro nízkoenergetické a pasivní domy

Stavby s průkazem energetické náročnosti budov

Ještě nedávno byly nízkoenergetické domy záležitostí buď ekologických nadšenců, nebo movitějších osvícených podnikatelů. O pasivním domu se říkalo, že něco takového snad už někde existuje, ale nikdo to neviděl. Nyní se situace změnila, neboť díky stoupajícím cenám energií a rostoucím výdajům z rodinných rozpočtů právě za energie se začíná nízkoenergetické stavění stále více prosazovat. Přispěla k tomu také legislativa, kdy je k žádosti o stavební povolení nutné doložit průkaz energetické náročnosti budovy. Někteří výrobci stavebních materiálů a hlavně izolací informují stavebníky o tom, že nízkoenergetický dům se bez zateplení nedá postavit. Další zase představují materiál z říše snů s nejlepšími tepelně izolačními parametry, který se dobře opracovává a má stejné vlastnosti ve všech směrech, avšak o jeho pevnosti, schopnosti akumulace a vlhkostních poměrech ve zdivu taktně mlčí. Nová generace cihelného systému HELUZ bez dodatečného zateplení splňuje požadavky na nízkoenergetické stavění (kategorie B) a některé cihelné bloky dosáhnou požadovaných parametrů pro pasivní domy (kategorie A).

Jediným ukazatelem vlivu tepelně technických parametrů navrženého materiálu při výpočtu průkazu energetické náročnosti je tzv. Energetický štítek obálky budovy. Zájemci si mohou vyhodnotit kvalitu obálky budovy prostřednictvím programu Energetický štítek, který naleznou na internetových stránkách www.heluz.cz. Program zatřídí posuzovaný objekt do příslušné kategorie energetické náročnosti, znázorní tepelné ztráty jednotlivými konstrukcemi obálky budovy a vypočte orientační náklady na vytápění. Společnost HELUZ nabízí v rámci svých služeb zpracování energetického štítku obálky budovy zdarma na základě dodané projektové dokumentace.


Zdění z broušených cihel HELUZ THERMO STI na
celoplošnou tenkovrstvou maltu

Nanášení celoplošné tenkovrstvé malty pomocí válce

Obvodové zdivo z cihelných bloků bez zateplení

Od obvodového zdiva požadujeme zejména výbornou tepelně izolační schopnost a vysokou únosnost. Tyto požadavky můžeme splnit několika způsoby. Zvolíme nosný materiál a k němu přidáme izolační materiál, to vše vyhovující tloušťky pro získání požadovaných parametrů. Další možností je vybrat si jeden materiál, který má nejen vysoké tepelně izolační parametry, ale také dostatečnou únosnost. Co myslíte, že je technologicky jednodušší a přináší nám delší životnost fasády? Pokud si pro názornost představíme v jednovrstvém zdivu nejčastěji používaný cihelný blok šířky 44 cm, tak jeho tepelně technické parametry představují 17 cm tepelné izolace a zároveň nám tento materiál zajišťuje vysokou pevnost zdiva umožňující bezproblémovou výstavbu i vícepodlažních objektů. Pozornost při vývoji cihelných bloků byla v posledních letech zaměřena hlavně na zvýšení jejich tepelně izolačních vlastností. To se podařilo, a za příklad může sloužit porovnání zdiva tl. 44 cm z cihelných bloků HELUZ THERMO STI 44, které má stejné tepelně izolační vlastnosti jako cca 3 m tlusté zdivo z tradičních plných cihel. Stále více se dnes začínají prosazovat nové cihelné bloky pro nejmodernější technologii zdění na tenkou spáru. Tyto bloky mají ložné plochy zabroušené do rovnoběžných rovin na milimetrovou přesnost a pro jejich spojování se používají speciální malty (lepidla) nebo polyuretanová pěna. Nový způsob zdění snižuje spotřebu malty na stavbě a umožňuje vyšší rychlost zdění, zvyšuje tepelně izolační a pevnostní vlastnosti zdiva, do stavby se vnáší méně technologické vlhkosti a není potřeba náročné vybavení staveniště. To vše zaručuje investorům celkovou ekonomickou výhodnost výstavby.

Cihelné bloky HELUZ se dají snadno řezat ruční pilou

Obvodová stěna představuje také řešení detailů na styku s dalšími materiály, zachování převazby jednotlivých vrstev, řešení různých zalomených stěn, soklů, ostění, atiky atd. Je třeba si uvědomit, že použití kvalitního materiálu nám samo o sobě ještě nezaručí výslednou kvalitu hrubé stavby. Velkou pozornost musíme věnovat také kvalitnímu provedení a dodržení technologických postupů doporučovaných výrobcem. Společnost HELUZ vyrábí komplexní cihelný systém, který má vyřešeny veškeré stavební detaily. Již v nabídce materiálu pro každou stavbu je specifikován doplňkový sortiment cihel, s jehož použitím je stavba skládačkou a nemusíme již na stavbě nic řezat ani brousit. Pokud stavebník doplňkový sortiment nezvolí, má možnost cihly snadno řezat pomocí ručních, elektrických a kotoučových pil, a i tento způsob spolehlivě funguje. Pro rozvody instalací je vhodné použít elektrickou frézku, pomocí které se ve zdivu dělají požadované drážky. Pro řešení některých detailů na stavbě, např. ostění otvorů, nám však nepostačí pouze možnost snadného řezání a broušení materiálu, ale potřebujeme doplňkové cihly, do kterých se vkládá tepelná izolace a tím se zajistí eliminace tepelných mostů kolem rámů otvorových výplní. Zvyšováním požadavků na úspory energií v budovách samozřejmě vzniká nutnost řešit stavbu opravdu detailně a nemůžeme ustupovat od dodržování technologických pravidel zdění. Optimalizované stavební detaily pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů nabízí Příručka vyhodnocení typických tepelných mostů s podtitulem Tepelnětechnické vlastnosti konstrukcí z komplexního cihelného systému HELUZ, která obsahuje celkem 45 druhů detailů pro různé varianty obvodového zdiva.

Ostění otvoru vyzděné z doplňkových cihel
s kapsou pro vložení tepelné izolace
Detaily v systému HELUZ jsou řešeny s ohledem na
minimalizaci tepelných mostů

Pasivní dům z cihel. Utopie nebo realita?

Společnost HELUZ již 6 let vyrábí cihelné bloky s označením STI, které jsou určeny pro jednovrstvé obvodové zdivo energeticky úsporných a nízkoenergetických budov. Díky jejich vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem a zároveň vysoké pevnosti v tlaku (8 MPa) si tyto cihelné bloky získaly oblibu stavebníků. Parametry energeticky úsporných domů lze dosáhnout již s tloušťkou zdiva od 365 mm. Při použití cihelných bloků HELUZ THERMO STI šířky 440 a 490 mm splňuje z nich vyzděné obvodové zdivo požadavky pro nízkoenergetické stavění bez zateplení. Objemová hmotnost bloků STI je 650 kg/m3, součinitel tepelné vodivosti λ = 0,105 W/mK a díky nízké praktické vlhkosti, na rozdíl od jiných materiálů, dosahují tyto cihly součinitele prostupu tepla U až 0,19 W/m2K. Samozřejmostí tohoto materiálu je nehořlavost a vysoká požární odolnost, dobré akustické a akumulační vlastnosti i schopnost regulovat vlhkostní parametry v objektu.

Nyní se dostávají na trh cihly nové generace s názvem HELUZ FAMILY 50. Tyto cihelné bloky o šířce 500 mm se vyrábí v nejmodernějším výrobním závodě společnosti HELUZ v Hevlíně. Díky špičkové výrobní technologii, novému tvarovému řešení a optimálnímu vylehčení cihelného střepu vznikla cihla, která je opravdovým unikátem. Objemová hmotnost 600 kg/m3, součinitel tepelné vodivosti λ = 0,085 W/mK a tepelnětechnické parametry ještě o cca 23% vyšší než u výrobkové řady cihel THERMO STI, to jsou cihelné bloky HELUZ FAMILY. Jednovrstvé zdivo z těchto cihelných bloků dosahuje s venkovní tepelněizolační omítkou součinitele prostupu tepla U = 0,15 W/m2K (tepelný odpor R = 6,30 m2K/W) a je tedy možné jejich použití i pro pasivní domy. To je zcela nový pohled na cihelné zdivo, neboť doposud byla vžita představa, že cihla bez mocné vrstvy tepelné izolace nemůže požadavky na pasivní dům splňovat. Pro všechny budoucí investory pasivních domů se zde nabízí nová varianta řešení stavby za příznivou cenu z masivního přírodního materiálu s dobrou akumulací, který zajišťuje nadstandardní mikroklima v objektu. Bonusem může být také a jednoduchá a moderní technologie zdění jednovrstvého cihelného zdiva na tenkou spáru v porovnání s prováděním komplikovaných fasádních zateplovacích systémů a zároveň jeho téměř neomezená životnost při minimálních nárocích na údržbu.


HELUZ cihlářský průmysl a.s.
logo HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patří mezi tři největší výrobce zdících systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Zákazníkům nabízí kompletní cihelný systém pro hrubou stavbu.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.