Dovolujeme si Vás pozvat na již VII. sympozium Integrované navrhování a hodnocení budov 2016, které pořádá ve dnech 18. a 19. října 2016 Společnost pro techniku prostředí, odborná sekce INHOB.
Schopnost prosadit se v podnikání, a to platí pro jakýkoliv obor, je základní kámen úspěchu. Je víc než jasné, že v současnosti se bez inovací a moderních technologií neobejde žádné odvětví. A to platí dvojnásob pro stavebnictví. Dnes je kladen velký důraz na výrazné zjednodušení přípravy a realizaci projektů. Tím lze získat lepší přehled o budoucích nákladech. Ovšem k tomu nepostačí pouze software, jakkoliv kvalitní. Je potřeba najít ucelené řešení.
V první části tohoto článku jsme se zabývali klasifikací produkce, českými a zahraničními klasifikačními systémy a jejich významem a funkcí v BIM aplikacích. V této části bych rád čtenáři představil nástroje, již dnes dostupné pro nákladové funkce nad BIM modelem, a to nejprve zahraniční (je jich více) a posléze produkty či plány českých softwarových firem.
Jednoznačnou výhodou BIM projektování je efektivnější a rychlejší přenos informací mezi statikem a projektantem pozemních staveb a značná úspora času statika při modelování konstrukce. Další nespornou výhodou je návaznost na následné práce spojené s výkresovou dokumentací stavebně konstrukčních částí.
Dokumentace staveb se v dnešní době stále vyžaduje zpracovaná klasickým způsobem ve formě 2D výkresů. Vlastnosti nástrojů třídy BIM však můžeme využít i při tomto způsobu práce. Každá nová verze software přináší i nové vlastnosti. Stejně tak i verze DDS-CAD 11, která je nyní k dispozici i v češtině.
Recenzovaný BIM ze své podstaty obsahuje precizně zpracovaná data o množstvích, výměrách a skladbě jednotlivých prvků tvořících stavbu. V angličtině se takový report nazývá QTO (Quantity Take Off). Začneme-li však studovat, jakou další podporu ke správnému odhadu ceny BIM model rozpočtářům poskytuje, budeme zklamáni.
Solibri Model Checker™ je počítačový program určený ke kontrole CAD/BIM projektu. Program analyzuje správnost technického provedení a současně prověřuje, zda projekt splňuje požadavky norem a dalších předpisů. Kliknutím myši systém „zrentgenuje“ model budovy a odhalí nedostatky a slabá místa konstrukce, vyznačí případné kolize.
BIM (z angl. Building Information Modeling) je komplexní proces modelování jakékoliv stavby – od klasických budov až po dopravní a vodohospodářská díla. V některých státech Evropské unie je již tato metodika pro veřejné zakázky povinná a v České republice se její budoucnost stává čím dál tím častějším předmětem diskuzí.