Prezentace Soutěže nejlepší výrobce stavebnin roku 2016 se uskutečnila 6. 4. 2017 pod heslem „Nové moderní výrobky a technologie pro kvalitnější stavby a budovy s pozitivní bilancí energie“.
Díky flexibilnímu materiálu, kterým jsou cihelné bloky Porotherm se stanete stavebním profesionálem během cca 2 minut. Nevěříte? Je to opravdu možné! Projekt TOProfi naučí prostřednictvím krátkého videa všechny stavebníky, jak cihly snadno opracovávat (řezat, drážkovat nebo vrtat) za pomoci jednotlivých stavebních strojů.
Recenzovaný Používání drátkobetonu ve stavebních konstrukcích, podporované připravovanými technickými normami, stimuluje rozvoj metod pro nedestruktivní vyšetřování jeho struktury, podmiňující mechanické vlastnosti, např. odolnost vůči porušení při tahovém namáhání. Příspěvek ukazuje přehled dostupných metod, založených na zpracování obrazů a na měřeních elektromagnetických veličin.
Recenzovaný Předmětem tohoto příspěvku je představení numerického modelu pro popis chování dřevobetonových stropních konstrukcí s rozptýlenou výztuží, které jsou vystaveny vysokým teplotám za požární situace. Model zahrnuje model spřažení vláknobeton-dřevo, teplotní a mechanickou analýzu membránového působení, jeho vývoj a dosažení mezního stavu únosnosti za požární situace při velkých deformacích.
V sortimentu fasádních zateplovacích systémů stavební chemie Ceresit (Henkel ČR) se na jaře 2017 objevila první z klíčových novinek - výrazné rozšíření barevného spektra odstínů Ceresit Colours of Nature. Inovované spektrum nese označení Colours of Nature (CON) Systém pro Architekty a současnou nabídku 211 barev rozšiřuje až na 511.
Systém těžké šikmé střechy HELUZ a blok AKU KOMPAKT 21 budou v roce 2017 uvedeny na trh. Firma je představuje na právě probíhajícím turné konferencí HELUZ od A do Z. Další neméně zajímavé přednášky konference se věnují projektování budov s téměř nulovou spotřebou energie, statice domů ze systému Heluz, projektování v BIM a dalším tématům.
Recenzovaný Používání vláknobetonu, zejména drátkobetonu (v němž vlákny jsou ocelové drátky), pro konstrukční účely posiluje význam vyšetřování jeho struktury, podmiňující jeho výsledné mechanické vlastnosti. Článek přináší přehled dostupných metod tohoto vyšetřování s důrazem na nedestruktivní a málo invazivní přístupy.
Recenzovaný Článek se věnuje rozboru vlivu chování konstrukcí po požáru. V první části jsou popsány změny materiálových charakteristik betonu, betonářských výstuží a předpínacích výstuží s naznačením základních konstrukčních problémů při používání uvedených materiálů. Druhá část popisuje příklad stavebně technického průzkumu skladového objektu, který byl zasažen požárem.
Recenzovaný Propustnost vodní páry je důležitou materiálovou vlastností. Hodnotu součinitele difuzního odporu je nutné znát, abychom byli schopni sanovat konstrukce. Jedna věc je stěžejní – vědět, jaké jsou hodnoty faktoru difuzního odporu použitého materiálu, abychom věděli, jak dlouho bude konstrukce vysychat a kdy budou uživatelé moci budovu znovu obývat. Samozřejmě, že faktor difuzního odporu není jedinou ovlivňující vlastností, jelikož vysychání závisí také na teplotě, vlhkosti, rychlosti proudění okolního vzduchu.
Recenzovaný Síranová koroze velmi snižuje životnost železobetonových konstrukcí, a to především v částečně zaplněných kanalizačních sítích, kde jsou betonové stěny kanalizačních trubek vystaveny nejen síranům z odpadní vody, ale i kyselině sírové vznikající během biogenní síranové koroze činností bakterií. Článek sleduje odolnosti různých typů jemnozrnných betonů vůči síranové korozi.
Nejen šikmá, ale i plochá střecha musí mít spád, a to takový, který zaručí co nejrychlejší odvedení dešťové vody ze střechy. Ideální je vytvoření spádu už v rámci nosné konstrukce, což však není vždy možné. V těchto případech nacházejí své uplatnění moderní cementové pěny, které umožňují realizovat sklon až 8 %.
Recenzovaný V článku jsou uvedeny výsledky rozsáhlého výzkumu vysokohodnotného betonu, zaměřeného na stanovení mrazuvzdornosti a odolnosti proti působení vody a chemických rozmrazovacích látek. Chování vysokohodnotného betonu bylo během testů porovnáváno s referenčním betonem pevnostní třídy C40/50.
Recenzovaný Mechanické a deformační vlastnosti betonu jsou výrazně zlepšeny přídavkem dlouhých konstrukčních vláken. Tento přídavek nemá vždy pozitivní vliv na trvanlivost betonu, což bude hlavním tématem výzkumu. Jedním z důležitých faktorů je posoudit propustnost povrchové vrstvy, která tvoří v podstatě „vstupní bránu“ pro různé škodlivé látky. Jako vhodné laboratorní testy pro zkoušení povrchové vrstvy betonu se jeví metoda TORRENT a metoda ustáleného toku chloridů do betonu metoda NORDTEST. Naměřené výsledky obou metod jsou do jisté míry srovnatelné.
Tři výškové administrativní budovy v Šumavské ulici v Brně jsou dominantou města již od přelomu 60. a 70. let. Za dobu své existence zde sídlila celá řada firem, nicméně jako obvykle se do budov moc neinvestovalo. Jejich stav byl v poslední době žalostný a především energeticky velmi náročný. Až nyní se situace mění. Na základě projektu se postupně všechny tři „věže“ budou rekonstruovat.
Recenzovaný Článek výše uvedeného kolektivu autorů se věnuje diagnostice klasické železobetonové konstrukce v duchu „Baťovské architektury“ postavené v 30. letech 20. století. Na základě předběžné prohlídky bylo pojato podezření na výskyt hlinitanových cementů v betonu, což bylo následně podrobnou diagnostikou potvrzeno.