Recenzovaný FV systémy sa presadzujú ako štandard rodinných domov. Bytové domy síce zaostávajú, ale nové možnosti prináša optimalizácia návrhu a komunitná energetika.
Fotovoltaika se stává strategickou investicí pro české firmy. Snižuje náklady, zvyšuje soběstačnost a pomáhá plnit klimatické cíle. Příkladem je Rybářství Chlumec nad Cidlinou, kde firma Energosol instalovala fotovoltaickou elektrárnu. Díky této investici firma značně ušetří na provozních nákladech.
Specializované firmy poskytují bytovým domům nové řešení – iKomunitu. Jde o unikátní systém řízeného nabíjení a vybíjení baterií, který umožňuje většímu počtu odběratelů, již mají obnovitelný zdroj energie a jsou vzájemně propojeni, maximalizovat spotřebu elektrické energie a minimalizovat přetoky do sítě. Chcete se také zapojit?
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.
Na konci loňského roku realizovaly společnosti ČEPS a Delta Green úplně první test zapojení domácností do služeb výkonové rovnováhy v České republice. Pro ty jsou nyní využívány mj. uhelné elektrárny, které ale čeká útlum. Test prokázal, že domácnosti a menší firmy se mohou úspěšně zapojit do poskytování flexibility pro řízení elektrizační sítě. Otevření této možnosti by jim přineslo výdělky v řádech vyšších jednotek tisíců korun ročně.
Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?