MŽP připravuje pokračování programu Zelená úsporám pro rok 2013
Na workshopu sdružení CERPAD to řekl Pavel Nejedlý z oddělení metodického řízení Státního fondu životního prostředí ČR. Program by měl být financován z příjmu z obchodu s emisními povolenkami.
Tvůrci programu předpokládají, že by na energetická opatření mohlo být určeno 25 až 55 mld. korun. Oproti původnímu programu Zelená úsporám bude určitě podpora snížena. Příjmy žádostí se předpokládají formou výzev na předem stanovené období. Vyhlášení výzvy proběhne 6 měsíců před příjmem žádostí, aby bylo možné připravit samotnou žádost a projektovou dokumentaci. Výzvami bude regulován počet přijatých žádostí.
Finanční prostředky budou určeny pro rodinné a bytové domy ve třech okruzích:
- Novostavby v pasivním standardu
- Opatření na snížení energetické náročnosti na nízkoenergetický standard
- Podpora projektu
Tvůrci programu předpokládají jeho spuštění přibližně v polovině roku 2013. Nepočítá se s retrospektivou, tzn., nebude možné žádat zpětně o podporu u již realizovaných opatření před spuštěním programu. Nejedlý prozradil, že program je již v pokročilejší fázi rozpracovanosti, podrobnosti však neuvedl. Určen bude jak pro budovy pro bydlení, tak pro veřejný sektor.
Z úst zástupce MŽP též zaznělo, že v blízké době bude k dispozici asi 350 milionů korun pro alokaci na veřejné budovy ještě v rámci vyřizování žádostí v původním programu Zelená úsporám. V programu bylo celkem odmítnuto 2645 žádostí za 1650 milionů korun
Prezentace o programu navazujícím na Zelenou úsporám ke stažení
Vedle nového programu z Ministerstva životního prostředí ČR probíhá příprava podpůrného programu Státního fondu rozvoje bydlení, financovaného z evropského projektu Jessica, o kterém jsme již informovali v článku Jak je to s penězi za emisní povolenky na zateplování a úspory v příštích letech. Novela nařízení vlády, která podmínky programu přesně stanoví, se předpokládá v září. Nyní je v meziresortním připomínkovacím řízení.
Dnes poslanci schválili novelu zákona, který spuštění programu umožní. V připravovaném znění programu Panel 2013+ fond navrhuje poskytnout úvěr až do 70 procent uznatelných nákladů, zatímco dřívější dotace byly většinou do 30 procent nákladů a příjemce podpory musel zbytek dofinancovat z vlastních zdrojů.
V novele zákona se mění m.j. dosavadní ustanovení, že fond hospodaří pouze s majetkem státu. Nově by mohl hospodařit s vlastním i cizím majetkem, tedy i s penězi z Evropské unie.
Nenaplňují se úvahy a přání z dubnového semináře iniciativy Šance pro budovy o jednotném dlouhodobém podpůrném programu napříč resorty, který by měl dlouhodobě pevně nastavené podmínky, jak je tomu například v Německu nebo Rakousku.