Vzduchotechnická zařízení slouží k úpravě a distribuci vzduchu. Jednotlivé procesy úpravy (ohřívání, chlazení, vlhčení, sušení a filtrace vzduchu) probíhají v komponentech, ze kterých je složena sestavná VZT jednotka, jejíž součástí je dále pohonná jednotka (ventilátor), která zajišťuje uvedení vzduchu do pohybu za účelem jeho transportu na místo určení.
Důležitou součástí vzduchotechnických zařízení jsou vzduchové filtry. Slouží k odlučování částic u běžného větrání a podle střední prachové odlučivosti při specifikované konečné tlakové ztrátě je dělíme na filtry hrubé a jemné. VZT jednotky vybavené filtrací produkují čistý, zdravý vzduch bez prachu, pylu nebo kouře, což je důležité zejména pro osoby s alergiemi.
Vzduchotechnická zařízení je třeba s ohledem na skutečnost, že pracují se vzduchem, který následně lidé dýchají, provozovat s náležitou pečlivostí, aby se zamezilo negativním dopadům na lidské zdraví z důvodu například extrémně nízké teploty cirkulujícího vzduchu nebo přemnožení a rozšíření choroboplodných mikroorganismů v systémech VZT. Z tohoto důvodu je nezbytné provádět pravidelný servis a údržbu jak jednotky, tak rozvodů.
VZT jednotky bývají umístěny ve speciálních místnostech (strojovna vzduchotechniky), jejichž umístění v objektu je třeba volit tak, aby byla zabezpečena trasa kapacitního přívodu čerstvého vzduchu a současně byly minimalizovány rozvody větracího vzduchu po objektu z důvodu optimalizace investičních i provozních nákladů. Dalším důležitým aspektem je hluk vznikající při provozu VZT. Vzduchotechnická zařízení se proto navrhují tak, aby byly potlačeny nepříznivé průvodní jevy při výměně vzduchu, kterými jsou např. hluk v rozvodné soustavě nebo rychlost proudícího vzduchu ve větraných prostorách. Pro tlumení šířícího se hluku v rozvodech VZT se používají tlumicí komponenty.