Česko loni zažilo co do kvality ovzduší výjimečně dobrý rok. Podle odborníků je to zásluhou hlavně meteorologických podmínek, dlouhodobě se ale kvalita ovzduší zlepšuje i díky obměně starých kotlů na tuhá paliva.
Česká republika je aktuálně zmítána tlaky lobbistických skupin působících jak na evropské, tak české úrovni. Do toho všeho vstupují nařízení Evropské komise, vyjádření některých skupin rádoby „titulovaných odborníků“ placených z cílených grantů a některých ekologických aktivistů, které lze spíše označit jako „ekoteroristy“.
Plynové teplovzdušné jednotky jsou využívány téměř výhradně v průmyslových instalacích. Často slouží jako hlavní vytápěcí systém s relativně vysokým instalovaným výkonem. S ohledem na celkovou situaci na trhu energií lze z dlouhodobého hlediska předpokládat nárůst objemu systémů využívajících ke svému pohonu zemní plyn. Je to dáno přirozeným úbytkem zdrojů uhlí a obecně vyšším tlakem na využívání šetrnějších zdrojů energie.
Vytápění plynem je dnes i díky dotačním titulům poměrně oblíbené. Pro mnoho nemovitostí nepřipadá v úvahu zemní plyn, jednoduše proto, že v blízkosti není zbudovaná přípojka. Kapalný propan je tak výborná alternativa jak pro průmyslové provozy, velmi často umístěné mimo městskou aglomeraci, tak i pro hotely a penziony uprostřed malebných chráněných krajinných oblastí.
Malé teplárny bojují o život a plynaři nabízí pomoc. Český plynárenský svaz (ČPS) připravil on-line informační centrum podporující přechod z vytápění uhlím na ekologický zemní plyn. Majitelé a provozovatelé tepláren zde naleznou návod, jak postupovat, aby splnili přísné emisní limity a vyplatilo se jim i po roce 2023 zajišťovat centrální zásobování obyvatelstva teplem.