logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Speciální metoda vysušování zdiva

Ústup vlhkosti zdiva v zámku ve Stráži nad Nežárkou instalací přístroje AQUAPOL. Laboratorní stanovení obsahu vlhkosti zdiva provedla ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra materiálového inženýrství a chemie.

Zemní vlhkost, vzlínajícími kapilárami do zdí starších budov, ohrožuje jejich konstrukce a má velké množství dalších negativních důsledků. Jednou z nejúčinnějších metod na odstranění vlhkosti staveb je bezkontaktní metoda AQUAPOL, která pracuje na magnetokinetickém principu.

Prostřednictvím instalace jednoho nebo více přístrojů zavěšených pod stropem v provlhlém objektu se pomocí superslabého pole (podobného elektromagnetickému) zajišťuje stlačování vlhkosti v kapilárním systému zdiva směrem dolů. Přístroje tímto způsobem provedou vysušování, trvalou instalací suchý stav udržují a tím vlastně plní funkci horizontální hydroizolace. Díky neopotřebitelnosti přístroje se předpokládá životnost 70 - 150 let, čímž tato technologie udává nová měřítka pro budoucnost.


zámek Stráž nad Nežárkou - muzeum E. Destinové
 
přístroj AQUAPOL jako falešný lustr pod stropem

Životnost udávaná a garantovaná výrobcem je minimálně 20 let. Široká databáze referenčních objektů svědčí o tom, že nejenže máme hodně spokojených zákazníků, ale je i mnoho těch, kteří jsou ochotni dále naší technologii propagovat. K úspěšně vysušeným objektům v ČR patří například kostely ve Studnici, Konici, Jesenci, část zámečku Budislav, zámek Sobčice, administrativní budova Dopravního podniku města České Budějovice, ale hlavně velké množství rodinných a bytových domů.

Funkci přístroje AQUAPOL, která je mnohokráte ověřena každodenní praxí, jsme se rozhodli opětovně ověřit v aktuálním projektu. Je jím zdokumentování ústupu vlhkosti zdiva pouhou instalací přístroje AQUAPOL.Požádali jsme ČVUT Praha, fakultu stavební, katedru materiálového inženýrství a chemie o opakované laboratorní stanovení obsahu vlhkosti zdiva u části zámku ve Stráži nad Nežárkou. Tato zrekonstruovaná památka slouží jako muzeum Emy Destinnové. Dne 16.3.2009 jsme do části objektu instalovali jeden přístroj AQUAPOL DISC a provedli ve spolupráci s pracovníkem ČVÚT Praha vstupní měření vlhkosti zdiva. V souladu s ČSN P730610 jsme na dvou měřících místech odebrali vzorky zdiva. Hodnoty mokrého zdiva dosahovaly nejvyšší hodnoty až 10,78% váhových H2O. Druhé měření vlhkosti proběhlo po roce, a to 8.3.2010. Všichni jsme mohli konstatovat, že se již po roce docílilo stupně účinnosti dle ČSN 730610. Tato norma požaduje tyto výsledky sice až po dvou letech, ale naměřené hodnoty vlhkosti zdiva nepřevyšovaly hodnou u nejvlhčího místa 5,74 % váhových H2O, což kvalitativně odpovídá normě již nyní. Docílili jsme tak účinnosti sanace u nejvlhčího místa 64,8 %.Pro nás je však důležité rovněž prokázat nejen účinnost, ale i stálost a dlouhodobost naší technologie, proto celý projekt ještě nekončí a s ČVÚT Praha budeme měřit dále.


měřící místo M1 - odběr vzorků ze sklepa, ale nad úrovní terénu
 
měřící místo M 2 - střední zeď

V současnosti působí firma AQUAPOL v 11 zemích Evropy. Mateřská firma v Rakousku slaví letos 25leté jubileum od založení společnosti.V České republice provádíme vysušování tímto systémem již o roku 1990 a letos uplyne 20 let od doby, kdy byl v Čechách instalován první přístroj AQUAPOL. Od roku 1990 je konkrétně v České republice realizováno přes 1900 objektů. V Evropě bylo od roku 1985 instalováno více než 44 000 zařízení AQUAPOL.

Pokud máte zájem o podrobnější informace o naší technologii, tak nás prosím kontaktujte a rádi vám na všechny dotazy odpovíme.

Poznámka redakce: Zveřejnění tohoto firemního článku je reakcí na již dříve zveřejněné hodnocení používání tohoto zařízení. Firemní články jsou na TZB-info reklamním sdělením a nijak nesouvisí s názory redakce. Redakce TZB-info chce zveřejněním tohoto článku dát důsledně prostor oběma stranám.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.