Prohlédněte si případovou studii ze Španělska, kde se společnost Uponor podílela na výstavbě první kancelářské budovy s nulovou čistou energií v regionu.
Jakkoliv je plošné vytápění běžná věc, v souvislosti s tepelnými čerpadly se objevuje další funkce ploch, a to je chlazení. Je tedy správně vrátit se k teorii rozložení teplot v místnosti a subjektivnímu vnímání, protože situace se mění. Jak, na to jsme se ptali prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., vedoucího katedry TZB, a Ing. Zuzany Veverkové, Ph.D. z katedry TZB Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Thermatop S je sálavý systém vytápění a chlazení na bázi vody, který zajišťuje příjemné vnitřní klima ve všech ročních obdobích při efektivní spotřebě energie. Díky flexibilitě konstrukce podhledu se hodí jak pro novostavby, tak pro rekonstruované budovy. Montáž bez použití nářadí umožňuje rychlou a snadnou instalaci. Thermatop S poskytuje neviditelné pohodlí jak v kancelářích, tak v obytných budovách.
Když bylo v pražských Jinonicích rozhodnuto o rekonstrukci výukového objektu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a současně o dostavbě knihovny, měli architekti pro novostavbu k dispozici relativně složitý, úzký a podlouhlý pozemek situovaný nad strmým svahem severním směrem od původní budovy. Pozemek měl však jednu zajímavou výhodu, která se posléze propsala i do architektonického řešení. Krásný výhled na Prahu severním respektive východním směrem.
Vysoce konkurenční prostředí nutí výrobní firmy hledat další úspory v provozních nákladech a cesty, jak zefektivnit výrobu a vytvořit lepší pracovní podmínky pro své zaměstnance. Nadměrné tepelné zisky v provozních prostorách mají negativní dopad na výkonnost lidí i výrobního zařízení a v konečném důsledku i na finanční výsledky společnosti. Jednou z možností, jak zlepšit pracovní prostředí a uspořit provozní náklady, je použít tzv. adiabatické chlazení.
Chladicí jednotky neboli chillery jsou v zásadě tepelná čerpadla využívaná v komerčních budovách k jejich chlazení, ale i vytápění. Po určité době jejich provozu je dobré provést kompletní prohlídku a analýzu efektivity systému. Výměna je jistě nákladná záležitost spojená s nutnou odstávkou v řádu dní, ale určitě se vyplatí. Co všechno můžete získat včasnou výměnou chladicí jednotky za zařízení Daikin? Jak taková výměna probíhá?
V případě zabezpečení příjemných vnitřních teplot v komplikovaném prostředí, jako jsou moderní budovy, je třeba zvolit inovativní řešení. Volba moderních systémů pro zabezpečení vnitřní teploty ve všech klimatických podmínkách narůstá a očekává se jejich spolehlivý provoz a vysoký komfort uživatelů.
V prípade zabezpečenia príjemných vnútorných teplôt v komplikovanom prostredí, ako sú moderné budovy, je dôležité uplatniť inovatívne riešenie. Voľba moderných systémov pre zabezpečenie vnútornej teploty vo všetkých klimatických podmienkach narastá a očakáva sa ich spoľahlivá prevádzka a vysoký komfort užívateľov.
Místo, kde stojí rodinný dům manželů Štěpánových, se nazývá Větrný vrch. V nadmořské výšce kolem 750 metrů nad mořem fouká prakticky nepřetržitě. Je to relativně drsný, ale o to zajímavější kraj, jehož malebnost rodině učarovala natolik, že se rozhodla zde postavit svůj domov. Autorem architektonického návrhu byli architekti Ján Stempel a Jakub Jan Tesař.
Množství realizací, zkušenosti uživatelů, ale i stále větší legislativní tlak na využívání OZE v posledních letech naznačují, že ideální formou nejen vytápění, ale i chlazení domu, jsou nízkoteplotní velkoplošné systémy. Z hlediska uživatelského komfortu je nejefektivnější kombinací podlahové vytápění a stropní chlazení. Jako zdroj se pak nabízí tepelné čerpadlo s integrovaným chladicím modulem.
Recenzovaný Výsledky výzkumů stěnového vytápění ukázaly, že umístění otopných ploch na vnitřní stěny má za následek nižší tepelné ztráty než umístění na stěny obvodového pláště, a že stěnové vytápění může mít stejnou nebo lepší energetickou účinnost ve srovnání s podlahovým vytápěním nebo otopnými tělesy.
Před námi stojí velká výzva a tou je digitalizace hydronického vyvažování a regulace. Díky neustálému sběru dat máme k dispozici aktuální informace o průtoku, teplotách a výkonu. Na základě těchto dat můžeme nejen přesně řídit distribuci tepla a chladu, ale také tato data použít pro řízení zdrojů (kaskáda, bivalentní zdroje) nebo řízení další prvků jako např. oběhových čerpadel. Shromažďování dat z provozu je důležité i pro odhalování úniků energie a také pro diagnostiku případných provozních problémů. Poskytování cloudových služeb na základě sběru a vyhodnocování dat bude do budoucna využíváno právě provozovateli soustav HVAC.