Technologie dálkového odečtu energií umožňuje uživatelům bytů sledování a porovnávání své spotřeby tepla a teplé i studené vody. Usnadňuje a zrychluje každoroční rozúčtování a průběžný přehled o spotřebě uvítají i všichni ti, kteří byt pronajímají.
V Praze vzniká na brownfieldu v Modřanech první modrozelená čtvrť s mimořádně hospodárným bydlením v evropském kontextu. Developer Skanska buduje nový typ bydlení s důrazem na modrozelenou infrastrukturu, recyklaci šedé vody, vlastní solární panely, zelené střechy a celé spektrum dalších technologií.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že jejich vlastní domácnost nabízí velký potenciál úspor, například při spotřebě vody. Společnost GROHE, jedna z předních světových značek kompletních koupelnových řešení a kuchyňského vybavení, si dala za cíl vyvíjet řešení pro úsporu vody, která umožní každému přispět k úsilí o snížení spotřeby vody a elektrické energie. Tady je 5 praktických tipů, jak jednoduše v domácnosti snížit spotřebu vody díky maličkostem a nepřijít přitom o komfort.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z největších komplexních energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Nemocnice se rozhodla nutnou výměnu dosluhujících zařízení a celkovou modernizaci energetického hospodářství řešit formou EPC, která zaručuje měřitelné výsledky a kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit. Dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, garantuje minimální roční úsporu 4 200 MWh elektřiny a 8 700 MWh plynu, což při současných cenách činí více než 30 mil. korun ročně. Investice má i ekologický rozměr a znamená roční pokles emisí CO2 o 5 823 tun.
Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po třinácté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt roku. První místo si odnáší město Havířov, druhé připadlo Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a třetí příčku obsadila hanácká metropole Olomouc. Čestné uznání bylo přiznáno za již druhý energeticky úsporný projekt, který vzniká v Hustopečích.
Nový rok se blíží a spolu s tím řada z nás přemýšlí nad předsevzetími, nad tím, co změnit a co dělat lépe. Stále více se přitom klade důraz na větší udržitelnost a šetrnost, a to ve všech ohledech – od nakupování, vlastních návyků, až po domácnost. Velmi úzce se přitom toto téma dotýká také koupelnového vybavení. Moderní technologie a kvalitní materiály mohou přispět k ohleduplnému přístupu a snížit plýtvání vodou i energiemi.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.
Hospodaření s dešťovou vodou na vlastním pozemku je dnes požadavek legislativy. Stále více měst a obcí ale při rekonstrukcích i nové výstavbě škol a školek uvažuje o využívání dešťové vody z ekologických a ekonomických důvodů. Do projektů jsou tak zařazovány nejen vsakovací galerie, ale také akumulační a retenční nádrže a počítá se s využitím dešťové vody pro zálivku zeleně i uvnitř objektů.
Účty za elektřinu jsou pro majitele domů mnohdy černou můrou a více než kdy dříve je tomu dnes, kdy ceny za energie dále stoupají. To vede nejen majitele domácností ale i firem a průmyslových budov k zamyšlení nad opatřeními, která by mohla vést k úspoře vynaložených prostředků za energie i ke snížení energetické závislosti. Poslechněte si rozhovor s Ing. Matějovským.