Na konci roku 2023 Pražské vodovody a kanalizace měly vodoměry s dálkovým odečtem osazeno 17 138 míst, což je meziročně nárůst o 15 %. Typickými uživateli tohoto systému jsou bytová družstva či velkoodběratelé.
Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po třinácté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt roku. První místo si odnáší město Havířov, druhé připadlo Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a třetí příčku obsadila hanácká metropole Olomouc. Čestné uznání bylo přiznáno za již druhý energeticky úsporný projekt, který vzniká v Hustopečích.
Nový rok se blíží a spolu s tím řada z nás přemýšlí nad předsevzetími, nad tím, co změnit a co dělat lépe. Stále více se přitom klade důraz na větší udržitelnost a šetrnost, a to ve všech ohledech – od nakupování, vlastních návyků, až po domácnost. Velmi úzce se přitom toto téma dotýká také koupelnového vybavení. Moderní technologie a kvalitní materiály mohou přispět k ohleduplnému přístupu a snížit plýtvání vodou i energiemi.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.
Hospodaření s dešťovou vodou na vlastním pozemku je dnes požadavek legislativy. Stále více měst a obcí ale při rekonstrukcích i nové výstavbě škol a školek uvažuje o využívání dešťové vody z ekologických a ekonomických důvodů. Do projektů jsou tak zařazovány nejen vsakovací galerie, ale také akumulační a retenční nádrže a počítá se s využitím dešťové vody pro zálivku zeleně i uvnitř objektů.
Účty za elektřinu jsou pro majitele domů mnohdy černou můrou a více než kdy dříve je tomu dnes, kdy ceny za energie dále stoupají. To vede nejen majitele domácností ale i firem a průmyslových budov k zamyšlení nad opatřeními, která by mohla vést k úspoře vynaložených prostředků za energie i ke snížení energetické závislosti. Poslechněte si rozhovor s Ing. Matějovským.
Společnost ista má informační webový portál připravený na generování a poskytování služby Měsíční informace o spotřebě podle nové legislativy. Na webináři se dozvíte o letošním rozúčtování tepla a vody a jak bude fungovat odečítání a rozúčtování dále. Jak portál ista funguje, jaké obsahuje funkce, co klienti vidí a s čím mohou pracovat? Podívejte se na webinář.
Projekty energetických úspor se zárukou (EPC) v Moravskoslezském kraji v loňském roce ušetřily samosprávě i průmyslu 93 milionů korun, tedy dosud nejvíce. Nejvyšších úspor v kraji dosahuje projekt realizovaný pro samotný krajský úřad, který šetří ve svých 13 objektech. První z projektů, jejichž cílem je snížit spotřebu elektřiny, plynu, tepla nebo vody, byl v regionu realizovaný v roce 2013. Společnost ENESA z ČEZ ESCO již od té doby realizovala celkem 8 komplexních úsporných projektů.
Jak ovlivní výměna zdroje tepla a tedy změna teploty topné vody velikost zásobníku? Takové změny jsou nyní běžné, pokud se vyměňuje kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo nebo atmosférický plynový kotel za kondenzační. Výkon zásobníku velmi závisí na tom, jakou teplotu má topná voda ze zdroje tepla. V nových laboratořích ČVUT jsme se v rozhovoru ptali vedoucího katedry TZB prof. Ing. Karla Kabele, CSc.