logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Chytře řízená fotovoltaika s tepelným čerpadlem: investice, která se vám rychle vrátí

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo dnes představují jedno z nejhospodárnějších řešení energií v domácnosti. Zásadní je ale jejich správné řízení.

Obliba tepelných čerpadel v České republice neustále roste. Při správně zvoleném řešení totiž představují nejefektivnější způsob, jak vyrábět teplo pro domácnost, a navíc nevyžadují prakticky žádnou pozornost ze strany uživatele. Jedinou nevýhodou je tak vyšší spotřeba elektrické energie při zátěži. Právě to ale dokáže vyřešit chytrá kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaikou.

Na první pohled se může zdát, že taková kombinace fungovat nemůže, protože zatímco fotovoltaická elektrárna vyrábí nejvíce energie v létě, vytápět je potřeba především v zimě. Realita je však příznivější. Základem je si uvědomit, že tepelná čerpadla mohou domácnost nejen vytápět, ale také ochlazovat a ohřívat v ní užitkovou vodu. Fotovoltaické panely navíc nepohání pouze čerpadlo, ale dodávají energii všem spotřebičům v domácnosti. Vysokou efektivitu zaručuje fakt, že čerpadla dokážou 1 kWh sluneční energie přeměnit až na 3 kWh topné či chladicí energie.

Základem efektivity je kvalitní systém řízení

Aby byla energie vždy směřována tam, kde je potřeba, musí být fotovoltaické panely i čerpadlo propojeny s řídicím systémem. Jedním z nejzajímavějších řešení současnosti je systém Tengeo Powerheat, který již přes 10 let vyvíjí česká společnost Tenaur, jež je součástí Skupiny ČEZ. Tengeo nejenže ovládá kompresor tepelného čerpadla s ohledem na vyrobené přebytky, ale dokáže přitom započítat i počasí a dosavadní spotřebu. Uživatelům také umožní nastavit si míru přetopení/přechlazení, přebytky energie se tak jednoduše využijí k další akumulaci tepla.

Do systému Tengeo Control lze integrovat také různá zařízení smart home, jako jsou například chytré žaluzie nebo osvětlení. Zároveň umožní rozdělit domácnost na více topných okruhů a vytápět tak jen ty místnosti, u kterých je to zrovna potřeba. Získáte tím prakticky centrální mozek domácnosti, který můžete jednoduše ovládat prostřednictvím mobilní aplikace. Ta vám zároveň o výrobě a spotřebě energie poskytne perfektní přehled.

Propojení s prakticky každým typem čerpadla

Společnost Tenaur ze Skupiny ČEZ umožňuje dodání kompletního řešení s fotovoltaikou i tepelným čerpadlem. V nabídce jsou všechny základní typy – zdaleka nejoblíbenější je systém vzduch–voda, který vyniká poměrně jednoduchou instalací a nízkou cenou. Do oblastí s většími výkyvy teplot a tužšími zimami je pak vhodnější řešení země–voda, jež vyžaduje umístění zemního kolektoru či provedení hlubinného vrtu. Jeho vyšší pořizovací cenu ale kompenzují až o třetinu nižší provozní náklady. Zákazníkům jsou k dispozici i méně častá řešení v podobě čerpadel voda–voda či vzduch–vzduch.

Ve všech případech se s výjimkou vnějších jednotek, které pochází od prověřených výrobců Mitsubishi a Nibe, jedná o zařízení vlastní výroby. Systém POWER+ umožňuje i propojení s čerpadly dalších výrobců, možnosti řízení ale mohou být omezené. Vše nicméně funguje na modulárním principu – pokud si nejprve zakoupíte jen tepelné čerpadlo a pro fotovoltaiku se rozhodnete až časem, není problém ji do systému doplnit.

Zejména u menších objektů pak lze systém zkombinovat jen s elektrokotli, které jdou řídit s velkou přesností. U systému s čerpadly pak doplňkový elektrokotel slouží právě k dorovnávání různých drobných výkyvů tak, aby zbytečně často nedocházelo ke spínání kompresoru čerpadla a tím jeho opotřebení. Toto řešení zajistí využití až 95 % fotovoltaikou vyrobené energie, jen minimum přebytků tak skončí zpět v distribuční síti.

Se systémem Tengeo můžete získat dotaci až 170 000 Kč

Pořízení tepelného čerpadla, fotovoltaiky a řídicího centra je pochopitelně nákladnou záležitostí. Vzhledem k velikosti úspor se nicméně tato investice vyplatí, jelikož i bez dotace se v naprosté většině domácností zaplatí do 10 let. Tuto návratnost pak můžete výrazně zkrátit právě díky státní podpoře v rámci programu Nová zelená úsporám.

Na kombinaci fotovoltaiky s čerpadlem byl vypsán nový dotační titul C3.8. Ten má poměrně přísné požadavky na hospodárnost řešení, systém Tengeo je ale jedním z mála, které je splňují, což znamená nárok na podporu až 170 000 Kč. Jde o výrazně zajímavější částku než na samostatná čerpadla – ta byla sice štědře podporována v rámci kotlíkových dotací, jejich poslední vlna je nicméně již u konce.

Novostavby jedině nízkoenergetické

Novelizované stavební předpisy od roku 2020 vyžadují, aby byly všechny novostavby nízkoenergetické. Kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaikou je jedním z nejlepších způsobů, jak snížení energetické náročnosti dosáhnout.

Systém je samozřejmě možné instalovat i dodatečně. Zatímco v některých případech postačí pouze stavební ohlášení, jindy už bude potřeba i povolení. Platí to například při využití čerpadel země–voda nebo situace, kdy je nějakým způsobem zasahováno do konstrukce stavby.

Pokud se rozhodnete objednat si řešení od společnosti Tenaur ze Skupiny ČEZ, s administrativou se trápit nemusíte – firma má s vyřizováním a montážemi dlouholeté zkušenosti a poradí si s jakoukoliv kombinací. Vyřídit za vás navíc dokáže i dotaci, kde je při splnění základních podmínek úspěch takřka zaručen.


ČEZ, a. s.
logo ČEZ, a. s.

Hlavní předmět podnikání tvoří výroba, distribuce, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla; obchod a prodej v oblasti zemního plynu; poskytování komplexních energetických služeb ze sektoru nové energetiky a těžba uhlí. Skupina ČEZ je jednou z deseti ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.