Článek uvádí správné názvosloví a definice částí vnitřního vodovodu a zásady pro dimenzování vodovodní přípojky, vnitřního vodovodu a ohřevu vody.. V závěru článku jsou zajímavé ekvivalentní délkové přirážky na místní odpory v potrubí.
Jednou zo šiestich hlavných požiadaviek na stavby je prevádzková bezpečnosť. V prípade konštrukcií striech ide aj o zabezpečenie objektu proti škodám, ktoré môžu spôsobiť nekvalitne navrhnuté a realizované odvodňovacie systémy. Preto je problematika navrhovania bezpečnostných úprav pre gravitačné a podtlakové odvodňovacie systémy v budovách stále aktuálna.
Dimenzování potrubí vnitřního vodovodu vychází z výpočtových průtoků, průtočných rychlostí a tlakových ztrát v potrubí a zařízeních. Protože norma ČSN EN 806-3 platí pro dimenzování potrubí jen v některých budovách a nevylučuje dimenzování podle národních norem, byla v roce 2007 revidována ČSN 73 6655.
Prohlášení o shodě je dokladem, že výrobek byl odborně posouzen po stránce funkčnosti, bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Ačkoliv u řady stavebních výrobků je tento postup a tyto požadavky již víceméně automatické, vodovodní baterie patří do kategorie, kde splnění této povinnosti je spíše výjimkou.
Rýchlosť prúdenia TV (ďalej TV) v rúrkach pri bežnom prevádzkovom režime (rýchlosť prúdenia kvapaliny 0,1 až 0,5 m/s) má minimálny vplyv na celkový tepelný tok cez stenu rúrky. Tepelný odpor Rsi pri prestupe tepla prúdením (konvekciou) z kvapaliny do rúrky na vnútornej strane rúrky je teda možné pri výpočtoch tepelného toku pri rozvodoch teplej vody v bytových domoch v technickej praxi, kde sú svetlosti rúrok DN 15 až DN 32 zanedbať.
Snížením požadavků na výkon zdroje tepla pro vytápění rodinných domů (RD) se na první místo v celoroční energetické bilanci může dostat příprava teplé vody, kterou lze v základním řešení považovat za "stroj", který má své vstupy, výstupy i odpady, a článek rekapituluje, co které navržené zařízení musí zajistit nebo kterou službu nám poskytne.
Recenzovaný Další článek věnovaný problematice denostupňů ukazuje využití algoritmů výpočetní pomůcky Denostupně pro stanovení základních informací o průběhu a charakteru otopného období 2004/2005 v Praze. Hlavním kladem použitého systému je velká rychlost zpracování. Vyhodnocení uplynulého otopného období je možné již 14 dnů po jeho ukončení.
Článok je zameraný na návrh veľkosti zásobníkov, ktorý bol odvodený z pozorovaní odberu vody vo vymeníkových staniciach. Základom návrhu je poznanie užívateľských vlastností spotrebiteľa na jednej strane a zároveň poznanie predbežnej spotreby teplej vody na odberné miesto (tým sa myslí celodenná spotreba v odbere pre rodinu, rodinný dom, alebo väčší zdroj).