Často kladenou otázkou je, zda jsou klasická desková otopná tělesa vůbec vhodná pro nízkoenergetické stavby? Odpověď je jednoduchá. Ano.
Proč je důležité sledovat kvalitu vnitřního vzduchu? Podle nedávných studií bylo zjištěno, že průměrný člověk stráví až neuvěřitelných 90 % času uvnitř – ať už doma, v práci, ve škole nebo třeba při jídle. Takovýmto dlouhodobým pobytem v uzavřených prostorách bez řízené ventilace dochází k postupnému zhoršování kvality vzduchu.
Společnost BIOSUNTEC CZ s.r.o. vyvinula a dodává na tuzemský trh energetický systém Biosuntec Home s patentovanou funkcí řídící jednotky pro potřeby energeticky úsporných novostaveb. Celý energetický systém Home je řízen z jednoho místa, prostřednictvím telefonu, tabletu nebo počítače. Patentované řízení Biosuntec dokáže číst informaci, kolik je v solárních panelech dostupné energie a podle toho řídí energetický provoz domu. Funkce domácích spotřebičů jsou pak využity s maximem energie ze slunce a ze sítě si klient dokupuje pouze nezbytné minimum.
Energetická úspornost je imperativem dneška a pasivní domy patří k tomu nejlepšímu a nejmodernějšímu, co u nás v oblasti výstavby vzniká. Pasivní domy jsou především kvalitně postavené, zdravé pro své obyvatele a nenáročné na provoz. Společnost ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu vyhlásily již čtvrtý ročník soutěžní přehlídky Pasivní dům 2018.
Instalace lokální větrací jednotky je jednou z možností, jak dodatečně vyřešit problém s nedostatečnou výměnou vydýchaného vzduchu za čerstvý. Pokud je instalace prováděna v dřevostavbě, je nutné věnovat zvláštní pozornost výběru místa a rovněž dodržet potřebu zábrany proti pronikání vodních par do konstrukce stěny. V článku je popsán konkrétní příklad dodatečné instalace s cílem poukázat na kritická místa postupu.
Nové tepelné čerpadlo země-voda AquaMaster17I je určené pro vytápění moderních rodinných domů. Nová výstavba je často charakterizována následujícími trendy: velmi nízkou tepelnou ztrátou objektů v řádu jednotek kW, vysokou hustotou zástavby a větším či menším nedostatkem prostor pro technické zázemí.
K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.
Tisková konference společnosti Fenix Group a.s. se uskutečnila ve čtvrtek 30. srpna v Praze a za vedení tohoto významného výrobce elektrických topných systémů se jí zúčastnil ing. Cyril Svozil, majitel a zakladatel firmy, jeho syn ing. Cyril Svozil jr., ing. Kateřina Jezerská, ředitelka obchodní společnosti Fenix Trading s.r.o, z Jeseníku a Miroslav Petr, vedoucí tuzemského obchodu Fenix Trading.
U Týnce nad Labem se dokončuje nový soukromý Komunitní dům v pasivním standardu pro bydlení seniorů. Zařízení bude po dokončení všech etap součástí komplexu budov se zázemím pro několik desítek seniorů s různou úrovní péče. Pasivní dřevostavbu jsme navštívili v době měření průvzdušnosti obálky budovy Blower-Door testem.
Recenzovaný Od nové budovy administrativního centra Lesů ČR, s.p., se očekává, že bude příkladnou ukázkou využití dřeva, které se uplatní ve formě stavebního materiálu. Případně jiným vhodným způsobem se dřevo a jeho význam zdůrazní. Článek je zaměřen na návrh, který se v roce 2016 stal vítězem mezinárodní architektonické soutěže.