logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Technické zařízení budov v NED a EPD
Archiv článků od 31.1.2011 do 23.5.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.5.2011
Ing. arch. Vladimír Balda

Nízkoenergetickým domem vyzděným z vápenopískových cihel pokračujeme v našem seriálu. Rodinný dům se nachází nedaleko Liberce v podhůří Jizerský hor. Okolní převážně vesnické domy a blízkost chráněné krajinné oblasti ovlivnily tvar domu obdélníkového půdorysu zastřešený sedlovou střechou. Umístění domu na pozemku reaguje na okolní zástavbu a mírně svažitý pozemek. V souvislosti s umístěním je nutné zmínit výraznější odklon delší strany domu od jižního směru, které v důsledku vede snížení zisků ze solárních panelů umístěných na střeše.

Nativa - tepelná čerpadla  - rovnoměrná teplota v domě
19.5.2011
Nativa spol. s r.o., Rodan Michlík

V současné době je pojem ventilačních tepelných čerpadel spjat především s větráním a přípravou teplé vody. Tento fakt je rozšířen i mezi odbornou veřejností. Tepelné čerpadlo Comfortzone je technicky a programově o třídu výš. To znamená, že je schopné zabezpečit nejen větrání a přípravu teplé vody, ale i vytápění.

16.5.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha

Technické podklady by měly poskytovat dostatek jednoznačných informací. Význam stavebně-energetických výpočtů stoupl s dotačními programy pro pasivní domy. Nyní je nutné zpřesnění definice energeticky nulových domů jako logického pokračování pasivního domu s přiměřeným doplněním o aktivní energetické prvky.

13.5.2011
Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT), Ing. Libor Hrabačka

Tepelná čerpadla geoTHERM VWL S se skládají z venkovní jednotky, vnitřní jednotky a hydraulického propojení a jsou vhodná zejména pro nízkoteplotní podlahové systémy s teplotním spádem s nízkou výstupní teplotou 30 až 35 °C, rekonstrukce a bytové domy. Vyznačují se velmi nízkou hlučností.

11.5.2011

V současné době se instalace podlahového vytápění do obytných a rodinných domů postupně rozšiřuje a objevuje se v mnoha provedeních buď s elektrickým topným kabelem nebo jako teplovodní. Společnost HERMANN se zaměřuje na druhý jmenovaný systém, tedy na teplovodní podlahové vytápění značky EUROTHEX.

10.5.2011
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

V současnosti se stále více prosazují nízkoenergetické nebo pasivní domy. Jsou projektovány tak, aby nedocházelo k zbytečným únikům energií, a tím se stávají takřka vzduchotěsnými. Na jedné straně získáme úsporu za energii, ale na straně druhé zamezujeme přívodu čerstvého vzduchu infiltrací. V místnostech tak vznikají plísně a snadněji se množí mikroorganismy, bakterie a viry.

9.5.2011
Vlastimil Růžička

Přestože v Německu a Rakousku byly takovéto domy již běžným standardem, v Česku jej oslavovali jako lokálního pionýra. Vápenopísková stavba se sedlovou střechou založená na drti z pěnového skla, která je certifikována v Passivhausinstitutu Dr. Wolfganga Feista v Darmstadtu, má za sebou celou řadu odborných měření a nepřeberné množství návštěv. Byli jsme na jedné z nich.

Vhodným výběrem kotle ušetříte
4.5.2011
THERMONA, spol. s r.o., Denisa Markovičová, redakce

Skončila další topná sezóna a v té souvislosti se nabízí řada otázek souvisejících s provozem kotlů a zdrojů tepla v rodinných a bytových domech. Jednou z nejdiskutovanějších je způsob, jak ušetřit náklady na vytápění. O této problematice hovořila redakce TZB-info s obchodním ředitelem společnosti Thermona, Milanem Kubíčkem.

2.5.2011
ENBRA, a.s., Ing. Vladimír Macháček, DAIKIN Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Novinka na trhu, solární systém "Drain-Back" Solaris, je unikátní samovypouštěcí beztlaký systém, který pracuje pouze s vodou (není zapotřebí nemrznoucí směs). Díky tomu systém dosahuje mnohem vyšší efektivity a téměř nulových požadavků na servis, neboť není potřeba kontrolovat a měnit nemrznoucí směs.

21.4.2011
CIATIK TRADE s.r.o.

CIAT přichází v tomto roce na trh s novinkou RESIDENCIAT. Na český trh se tak dostává vzduchotechnický topný systém, který využívají např. celé Spojené státy. Systém RESIDENCIAT zajistí v rámci jednoho systému topení, chlazení i rekuperaci s mnohem nižšími náklady na pořízení i provoz než klasické systémy.

4.4.2011
Radim Bařinka, Aleš Poruba

Barevné fotovoltaické články jsou občas používány v architektonických aplikacích. Jejich většímu rozšíření brání mimo jiné výrazně nižší účinnost ve srovnání s články s optimální antireflexní vrstvou. Výzkum je zaměřen na návrh a realizaci antireflexních vrstev, které při požadovaném barevném vjemu budou mít minimalizovánu reflexi v infračervené oblasti.

28.3.2011
Jiří Svoboda

Je zřejmé, že ve stavebnictví jsou stále obrovské rezervy při stavbě jakýchkoli domů. To otevírá značné možnosti pro oblast výstavby pasivních domů. Pokud by se totiž výstavba pasivních domů opravdu zodpovědně zoptimalizovala a zjednodušila, mohla by být dokonce výrazně levnější než klasická výstavba, a pak by již snad plošnému prosazení pasivních domů nemohlo nic zabránit

28.3.2011
ENBRA, a.s.

Německá společnost ROTEX uvedla v roce 2010 novinku - kompaktní tepelné čerpadlo, které nemá na trhu obdoby. Nejen že se jedná o TČ s plynulou regulací výkonu využívající špičkovou japonskou invertorovou technologií od společnosti Daikin, ale jedná se současně o kompletní otopný systém, který umožňuje kombinovat různé zdroje tepla.

21.3.2011
Univ. Prof. Arch. DI Dr. Martin Treberspurg, DI Roman Smutny, Division of Sustainable Construction, Institute of Structural Engineering

V Rakousku bylo dosud vybudováno přes 5000 budov ve standardu pasivního domu. V budoucnu se má ve standardu pasivního domu realizovat značná část novostaveb. Cílem studií (2), (3) bylo poučení z prvních obytných komplexů pasivních domů. Dosahují existující pasivní domy ambiciózní cíle projektů, jak spokojení jsou obyvatelé, jaké stavební vícenáklady lze očekávat a jak vysoká je skutečná úspora energie ve srovnání s konvenčními obytnými komplexy?

31.1.2011
překlad Ing. Antonín Chyba

Je možné kombinovat téměř všechny prvky - solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na olej, dřevo, plyn, .. ale kombinace se musí řešit včas a co nejpřesněji zahrnout do projektu soustavy. Očekávaných úspor lze dosáhnout jen pomocí automatické regulace a optimalizace hydraulického zapojení celku.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.