logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Technické zařízení budov v NED a EPD
Archiv článků od 2.6.2010 do 31.1.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.1.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., Atrea s.r.o.

Nízkoenergetické (NED) a pasivní domy (PD) se v zemích EU postupně stávají standardem nové výstavby. Již to nejsou experimenty, ale zcela běžná masová produkce obytných sofistikovaných budov. Pořizovací náklady pasivních domů jsou přitom jen o 5 – 7 % vyšší než u běžné produkce, ale spotřeba energie na vytápění je až o 90 % nižší!

10.1.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., ATREA

V srpnu 2007 byl dokončen a předán k užívání pilotní obytný soubor dvanácti pasivních rodinných domů a školicího střediska v Koberovech, jako první hromadně realizované experimentální výstavby v ČR na bázi úsporné dřevoskeletové konstrukce.

ECOFILM F – fólie pro podlahové vytápění
8.12.2010
redakce

FENIX Trading se zaměřuje na vytápění nízkoenergetických a pasivních domů. Topné folie Ecofilm lze snadno využít pro podlahové a stropní vytápění bez navýšení tloušťky této konstrukce. V nabídce jsou také např. elektrické topné kabely pro ochranu okapů proti námraze, sálavé panely, elektrické konvektory a regulace a sady pro teraristy.

21.11.2010
Vlastimil Růžička

V rámci konference Pasivní domy 2010 nabídlo Centrum pasivního domu také zajímavé exkurze. Účastníci mohli navštívit stavby v okolí Brna, nebo cestovat za pasivními domy do sousedního Rakouska. S redakcí jsme navštívili moravské stavby.

20.11.2010
HOTJET CZ, s. r. o.

HOTJET uvádí na trh nejmodernější způsob modulace výkonu tepelných čerpadel s technologií digital scroll od firmy Copeland. Ačkoliv většina instalací si vystačí s klasickým tepelným čerpadlem, jsou situace, kdy se může regulace výkonu tepelného čerpadla hodit.

19.11.2010
ThermWet s.r.o.

Zajištění dostatečné výměny vzduchu v budovách je jedním ze základních požadavků na jejich hygienické a zdravé prostředí. Budovy se utěsňují a přirozená výměna vzduchu klesá. Mnohdy až na n=0,05 až 0,15 h-1. Škvírové, mikro a mnohdy ani ručně zajišťované větrání nestačí. Hygienický požadavek v jiných státech EU je cca n=0,8 až 1,0 h-1.

8.11.2010
Ing. Lucie Šancová, Ing. Karel Srdečný, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Správný návrh solárních systémů tak, aby produkovaly během roku co největší množství tepla, resp. elektřiny při co nejnižších pořizovacích nákladech je poměrně složitá záležitost. Do výpočtu solárních systémů vstupuje řada proměnných faktorů, především intenzita solárního záření v jednotlivých lokalitách v průběhu roku. Bez simulačního softwaru, který pracuje s těmito proměnnými daty, lze provést pouze velmi přibližný výpočet. Pokud ovšem chceme získat přesnější výsledky a to velmi rychle, je použití softwaru nezbytné.

6.11.2010
REGULUS spol. s r.o.

Tepelná čerpadla si za posledních 15 let prošla skutečnou evolucí, která zapříčinila, že dnes si můžeme pořídit vskutku kvalitní tepelné čerpadlo s dlouhou životností. Více o kvalitách tepelných čerpadel a úsporách z toho plynoucích se zeptáme odborníka Ing. Michala Brouma z firmy Regulus.

22.10.2010
ThermWet s.r.o.

Chystáte se rekonstruovat dům či byt? Uvažujete o tom, jak v rekonstruovaném domě snížit náklady na jeho vytápění? Díky systému řízeného větrání s rekuperací tepla zamezíte únikům tepla, ušetříte náklady na vytápění a navíc budete mít doma stále čerstvý vzduch. S rekuperačním systémem můžete získat i vyšší dotaci ze státního programu Zelená úsporám.

12.10.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Energoklastr, ČVUT a CVVI uspořádali ve dnech od 13. do 17. září 2010 v Praze workshop a konferenci Advanced HVAC Control 2010 na téma pokročilé řízení systémů vytápění, větrání a klimatizace. Poslechněte si nejzajímavější přednášky z konference.

4.10.2010

Poptávka investorů po pasivních domech se neustále zvyšuje. Nově se o pasivní domy zajímají i instituce veřejné správy. Tento trend nesporně podpořila také nová Směrnice o energetické náročnosti budov. Již šest let pořádaná Centrum pasivního domu mezinárodní konference o pasivních domech. Letošní ročník - PASIVNÍ DOMY 2010 - začíná již 14. října!

1.10.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Centrum pasivního domu se sídlem v Brně uspořádalo v rámci doprovodného programu stavebního veletrhu For Arch 2010 seminář Pasivní domy. Zájemci mohli navštívit také výstavní stánek sdružení, kde získali ústní i tištěné informace a mohli si domluvit individuální konzultace s těmi nejpovolanějšími.

8.7.2010
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Ing. Pavel Dufek

V moderním světě, kde rostoucí ceny energií udávají trend bydlení, již pojem pasivní či nízkoenergetický dům není neznámý pojem. Provoz takového domu je finančně nenáročný z hlediska vytápění, ale je třeba si uvědomit, že nízké tepelné ztráty objektu je docíleno kvalitní izolační vrstvou, kvalitními okny a kvalitní výplní všech otvorů, kterými by mohlo teplo unikat do okolí. V takto izolovaném objektu se drží stále stejný vzduch bez možnosti cirkulace, se všemi pro člověka neblahými důsledky.

2.7.2010
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička, redakce

V rámci exkurze pořádané Centrem pasivního domu jsme měli možnost navštívit tři stavby v sousedním Sasku. Jedná se o dvě sanace bytových domů a o jednu novostavbu mateřské školy. Provázeli nás vždy architekt a investor. Ke každému navštívenému místu nabízíme popis stavebních úprav a technických zařízení včetně vybraných parametrů budov. S laskavým svolením vydavatelů přinášíme také další informace převzaté z německých zdrojů (www.saena.de a www.reiter-rentzsch.de).

21.6.2010
THERMONA, spol. s r.o., Ing. Lukáš Maštera

Z důvodu stále rostoucích cen energií se při úvodní myšlence o stavbě rodinného domu zastaví snad každý nad otázkou energetické náročnosti objektu. Právě z tohoto důvodu jsou v současné době velmi oblíbenými stavbami z oblasti občanské výstavby tzv. nízkoenergetické nebo až pasivní domy.

18.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Byly zveřejněny podrobnosti změn dotačního programu Zelená úsporám. Zelená úsporám nyní podporuje tepelná čerpadla technologie vzduch-vzduch a další, dále solárně-termické systémy s nižším ročním solárním ziskem. O tato a další fakta byly upraveny přílohy směrnice MŽP 9/2009. Podrobnosti naleznete uvnitř článku.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.