Nadměrný hluk je významný stresový faktor, který přispívá k rozvoji různých civilizačních chorob. Často panuje přesvědčení, že klid je možné dosáhnout pouze v soukromí a za zavřenými dveřmi tím, že k sobě nadměrný hluk zvenčí nepustíme.
Recenzovaný Sláma se v soudobém stavitelství používá okrajově, nejčastěji v rámci svépomocné výstavby. Přestože jsou pozitivní vlastnosti slámy již dlouho známy, nezískala si zatím širší důvěru mezi stavebníky ani projektanty. Tuzemské stavební firmy se slámou také nedovedou ve většině případů pracovat. V rámci současného trendu vyššího využití obnovitelných zdrojů a snižování emisí CO2 se v Evropě (znovu)objevují možnosti, jak slámu použít ve stavebních systémech vhodných pro udržitelnou architekturu.
Knauf Cleaneo RE doslova rozhýbává své děrování v podobě nestejně velkých obdélníků, které jsou nepravidelně, ale akusticky nesmírně účinně rozmístěny. Nový design byl vyvinut samotnými architekty. Díky nepravidelnému děrování s podílem otvorů 13,6 % je nový design nejen zajímavý, ale i velmi dobře akusticky pohltivý.
Recenzovaný V príspevku je predstavená sanácia strešnej konštrukcie jazdiarne. Jestvujúca kombinovaná oceľovo-drevená nosná konštrukcia vykazovala viditeľné a neprimerane veľké vodorovné priehyby, pričom vytláčala štítovú stenu objektu.V rámci sanácie bola vykonaná diagnostika konštrukcie, statický výpočet pôvodného a nového stavu a návrh sanačných opatrení v streche a tiež v štítových stenách.
Recenzovaný Článek představuje proces restaurování stávajících trámových stropů metodou spřažení stávajícího dřevěného trámového stropu s deskami na bázi dřeva, což je obvyklý požadavek zvýšení únosnosti a tuhosti stropu, tedy snížení průhybů a vibrací od užitného zatížení. Volně tak navazuje na úvodní článek trilogie autorů nazvané Rekonstrukce dřevěných trámových stropů.
Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V třetí části se zaměříme na vývoj legislativy a právního prostředí v Evropské unii a v České republice a shrneme poznatky environmentálního přínosu využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů.
Zdárně namontovaná konstrukce ze sádrokartonu je teprve začátek. Pak totiž přichází na řadu tmelení – důležitý závěrečný proces, který ve velké míře ovlivňuje, jak bude výsledná stěna vypadat a jaké budou její technické vlastnosti. Ke tmelení byste měli přistupovat zodpovědně a řídit se pracovním postupem, který doporučuje výrobce. Provádí se těsně před samotnou malbou nebo jinou finální úpravou.
Spokojenost člověka souvisí nejen s dobrým fyzickým zdravím, ale také s duševní kondicí. V současnosti má více než 30 % Evropanů nekvalitní spánek kvůli nadměrnému hluku. Kvalitní podlahová izolace z kamenné vlny ROCKWOOL v systému lehké plovoucí podlahy AKUFLOOR® pomáhá snížit hlučnost v interiérech, a tím zlepšuje spánek, zvyšuje soustředění.
Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V druhé části se zaměříme na mezinárodní srovnání v oblasti zpracování dřevního recyklátu, na porovnání aglomerovaných materiálů na bázi dřeva se silikáty, kovy, plasty (technické, environmentální, ekonomické) a na kontroly a řízení jakosti při výrobě aglomerovaných materiálů se zřetelem na využívání recyklátu při výrobě.
Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha s.p. (Dřevařský ústav) představuje v článku část výzkumného úkolu, který zahrnuje zmapování aktuální situace v oblasti dřevozpracujícího průmyslu v České republice, Polsku, Slovensku, Německu, Rakousku mezi významnými státními i soukromými institucemi. Z výsledku je parné, že na úspory energie je třeba hledět v širších souvislostech.
O tom, že sádrokartonová deska TOPAS je zajímavým, možná ještě ne tolik používaným materiálem, ale má velký potenciál a přináší nemalé výhody zejména pro zpracovatele, jsme se přesvědčili u novostavby rodinného domku nedaleko Hradce Králové. Jde o difúzně uzavřenou dřevostavbu, kterou realizovala firma Vladimír Mrštný, suchá výstavba.