Rozhovor mezi Markem Řebíčkem a Vladimírem Stupavským o slabých a silných stránkách výroby a distribuce dřevních paliv a instalacích peletových kotelen v době, kdy koronavirus a kůrovec útočí na naše dlouhodobé jistoty.
Pro uplatnění velkoplošného přímotopného elektrického vytápění přibývají nové možnosti v kombinaci s využitím obnovitelných zdrojů energie. Jako progresivní se ukazují zejména fotovoltaické systémy s potřebou co nejvíce jimi získané elektrické energie využít ve vlastním domě. Základem je porovnání investičních a provozních nákladů nikoliv jen elektrického vytápění, ale variant energetického hospodářství objektu i rodinného domu.
Proč v dnešní době zvolit jako zdroj energie extralehký topný olej? Na to odpovídá zástupce distributora NRG Group. Již probíhající přechod na obnovitelné zdroje energie, i v rámci elektromobility, bude stále silněji tlumit poptávku po ropě a tak stabilizovat cenu ropy. V řadě lokalit nabízí extralehký topný olej výhodnou variantu pro ústup od uhlí.
Rozhovor redakce TZB-info s Ing. Romanem Šubrtem, vedoucím prodeje větrání s rekuperací tepla společnosti Zehnder Group Czech Republic s.r.o. se týkal rozvoje trhu s touto technikou, podmínkami pro dosažení postavení významného dodavatele a důležitých technických aspektů, které jsou s větráním a rekuperací tepla spojeny.
Česká republika patří mezi země s vysokou kvalitou pitné vody a s vysoce funkčním systém kontroly kvality. Často se v souvislosti se způsobem distribuce hovoří o vodním blahobytu. Autor článku podrobněji sleduje státní monitoring kvality, kvalitu surové vody, zvyšování nároků na provoz a technologie a rovněž úlohu státu v tomto procesu.
Z normy ČSN 73 0601 Ochrana staveb proti radonu z podloží a ČSN 73 0602 Ochrana staveb proti radonu a záření gama ze stavebních materiálů vyplývají kromě jiného i postupy pro ozdravná opatření, která se ověřují měřením objemové aktivity radonu v daném prvku či přímo v budovách. Provádí je Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), jehož zástupci nám odpověděli na otázky ohledně radonu ve vodě.
Pro udržení a rozšíření zelené infrastruktury ve městech je potřebné vytvořit dlouhodobé podmínky pro růst zeleně. Zjednodušeně řečeno – stromy a křoviny potřebují životní prostor pro kořenový systém a trvalé zavlažování. V případě ucelených parkových či sadových ploch je řešení snadnější než u zeleně vysázené v ulicích, na náměstích, parkovištích atd.
Zákazníci společnosti Xella i projektanti znají systém jednovrstvého zdiva Lambda YQ i zateplení Multipor. Jaké možnosti zvolit pro splnění nových požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie a dotované pasivní domy? Co dalšího hraje roli při výběru zdiva? Dozvíte se v rozhovoru s Ing. Michalem Vavřínkem, technickým poradcem společnosti Xella CZ, s.r.o.
Ministr Brabec se pro kameru TZB-info vyjádřil k širšímu využití dešťové a šedé vody v budovách. Je třeba odstranit administrativní bariéry, posílit ekonomickou motivaci a nakonec zavést i určitou zákonnou povinnost pro nové stavby. Šance pro budovy navrhuje, aby zejména ve městech byla pro rezidenční budovy zrušena výjimka zpoplatnění dešťových vod odváděných do kanalizace.
Tvorbu zákona o sociálním bydlení vždy provázejí ostré diskuse a koncepce sociálního bydlení je podle slov odborníků nedokonalá. Stále častěji se ozývají hlasy, že zákon o sociálním bydlení není potřeba a že obce by měly sociální bydlení zajišťovat i bez zákonné normy s tím, že od ministerstva dostanou finanční podporu. Zeptali jsme se na názor předsedy Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) Tomislava Šimečka.