logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 9.6.2008 do 22.12.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.12.2009
IVAR CS spol. s r.o., Jaroslav Hoskovec

Po dlouhém úsilí při překonávání legislativních překážek, ale i nepochopení či neochoty ze strany zástupců dotčených orgánů a organizací, se podařilo společnosti IVAR CS dosáhnout stavu, kdy byly vytvořeny a splněny zákonné podmínky k tomu, aby se nové progresivní řešení rozvodu plynu v budovách do 5,0 bar pomocí vícevrstvého potrubí Alpex-gas stalo realitou.

16.12.2009
Siemens, s.r.o.

V případě požáru je ze všeho nejdůležitější rychlá a dobře organizovaná evakuace. Normativní požadavky kladené na používané výstražné systémy jsou proto mimořádně významné. Hlasové výstražné zařízení E100 z produkce společnosti Siemens zcela odpovídá současným i připravovaným normám a zároveň – díky použití komponent s malou spotřebou energie – nabízí velké možnosti úspor.

9.11.2009
Ing. Petr Kejklíček, Promat, člen sdružení CERPAD

V první polovině letošního roku začaly platit novelizované normy, ve kterých jsou nově definovány požadavky na navrhování zateplovacích systémů budov. Jedná se o ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení (duben 2009) a ČSN 73 0802 - Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty. Změny v těchto normách přinášejí i řadu zásadních novinek. Podívejme se na ně prostřednictvím obrazového materiálu.

26.8.2009
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní přehlídky nejnovějších trendů v oboru protipožární a zabezpečovací techniky, systémů a služeb s názvem Prague Fire & Security Days 2009, která se uskuteční ve dnech 15. až 17. září 2009 ve výstavních prostorách galerie Mánes v Praze. Cílem výstavy je netradiční představení elektrických i mechanických zabezpečovacích systémů, soukromých bezpečnostních agentur, bezpečnostních složek státu a poskytovatelů služeb v oblasti ochrany zdraví, života a majetku. Siemens bude na přehlídce prezentovat aktuální novinky ze své produkce v oblasti požárních a bezpečnostních systémů.

27.5.2009
James Hardie Europe GmbH, o.s., Dipl.-Ing. Jaroslav Benák

Cílem příspěvku je představit zkušenosti z výstavbou vícepodlažních budov na bázi dřeva v České republice a Německu s využitím sádrovláknitých desek FEMACELL.
Při realizaci musí být do celkové koncepce začleněny komplexní oblasti požární ochrany, statiky, zvukové a tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti. FERMACELL nabízí při projektování a realizaci svou podporu a poradenství.

6.2.2009
plk. Ing. Zdeněk Hošek

Na zajištění spolehlivé dodávky elektrické energie v případě požáru závisí správná a spolehlivá funkce nejen požárně bezpečnostních zařízení, ale i dalších technických zařízení staveb a technologií. Cílem článku je podat ucelený přehled o této problematice, a to i z hlediska celoevropského.

28.1.2009
Ing. František Štěpán

Požáry způsobené závadou na elektrických instalacích zaujímají ve statistikách vzniku požárů přední místo a to se odráží i do nových, stále se zpřísňujících předpisů. Vzhledem k tomu, že se elektrické spotřebiče používají i v místech se zvýšeným rizikem požárů, musí tomu odpovídat způsob a kvalita provedení elektrické instalace. Jedním z ochranných opatření, které je schopné účinně redukovat požáry od elektrické instalace, je použití proudových chráničů s citlivostí do 300 mA.

29.12.2008
Ing. Petra Kallerová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Článek přináší technickou zprávu o požární zkoušce na experimentálním objektu v Mokrsku. Zkouška tematicky navázala na deset velkých požárních zkoušek, které se konaly na skutečných budovách s ocelovou, betonovou a dřevěnou nosnou konstrukcí v Cardingtonu ve Velké Británii v letech 1998 až 2003. Při zkoušce byly využity i poznatky z kolapsu budov WTC v roce 2001.

4.12.2008
Ing. Miloslav Valena

Článek hodnotí z pohledu revizního technika elektrických zařízení protipožární opatření v kabelových kanálech. Jeho závěr je jednoznačný, v žádném případě sami neposuzujte vlastnosti požárních přepážek či ucpávek, jejich požární odolnost, provedení nebo umístění, pokud nejste přímo specialista na protipožární opatření!

14.11.2008
JUDr. Zbyněk Urban

Vztah mezi elektrickým zařízením a požárem má dvě podoby. Nejčastější je vznik požáru od elektrického zařízení, kde elektrická energie působí ve funkci iniciátoru. Druhou podobu představují účinky požáru na elektrická zařízení, a to bez ohledu na to, čím byl požár iniciován.

13.10.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info

Požárně technická laboratoř CSI vyzkoušela 8. září chování tří typů izolačních materiálů dodatečných zateplovacích systémů podle metodiky používané v EU a USA, výsledky posloužily Technické normalizační komisi (SC1 TNK 27) jako podklad k úpravě stávajících norem v ČR.

19.9.2008
Ing. Josef Hruban - IZOSTAV, Ing. Josef Hruban

K ochraně konstrukcí před požárem se nejčastěji používají omítkoviny, obklady a vypěňovací nátěry. Obklady a omítky chrání konstrukci před působením požáru objemem své hmoty, zatímco u vypěňovacích nátěrů dochází k tvorbě pěny silné až 10cm, která dovede v určitém časovém úseku ochránit konstrukci proti ztrátě statické funkce vlivem působení požáru.

13.8.2008
plk. Ing. Zdeněk Hošek

Povinnost obstarat, instalovat a udržovat v provozuschopném stavu požárně bezpečnostní zařízení vyplývá právnickým a podnikajícím fyzickým osobám zejména z ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Obdobné zákonné povinnosti vznikají též fyzickým osobám, a to podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. d), e) a i) téhož zákona.

9.6.2008
Ing. Miroslav Harazím

Hovoříme-li o požáru objektu, musíme na příčiny jeho možného vzniku myslet již při projektování a technické přípravě staveb, technického díla. S tím souvisí i problematika protipožárních uzávěrů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.