logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 17.7.2007 do 28.1.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.1.2009
Ing. František Štěpán

Požáry způsobené závadou na elektrických instalacích zaujímají ve statistikách vzniku požárů přední místo a to se odráží i do nových, stále se zpřísňujících předpisů. Vzhledem k tomu, že se elektrické spotřebiče používají i v místech se zvýšeným rizikem požárů, musí tomu odpovídat způsob a kvalita provedení elektrické instalace. Jedním z ochranných opatření, které je schopné účinně redukovat požáry od elektrické instalace, je použití proudových chráničů s citlivostí do 300 mA.

29.12.2008
Ing. Petra Kallerová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Článek přináší technickou zprávu o požární zkoušce na experimentálním objektu v Mokrsku. Zkouška tematicky navázala na deset velkých požárních zkoušek, které se konaly na skutečných budovách s ocelovou, betonovou a dřevěnou nosnou konstrukcí v Cardingtonu ve Velké Británii v letech 1998 až 2003. Při zkoušce byly využity i poznatky z kolapsu budov WTC v roce 2001.

4.12.2008
Ing. Miloslav Valena

Článek hodnotí z pohledu revizního technika elektrických zařízení protipožární opatření v kabelových kanálech. Jeho závěr je jednoznačný, v žádném případě sami neposuzujte vlastnosti požárních přepážek či ucpávek, jejich požární odolnost, provedení nebo umístění, pokud nejste přímo specialista na protipožární opatření!

14.11.2008
JUDr. Zbyněk Urban

Vztah mezi elektrickým zařízením a požárem má dvě podoby. Nejčastější je vznik požáru od elektrického zařízení, kde elektrická energie působí ve funkci iniciátoru. Druhou podobu představují účinky požáru na elektrická zařízení, a to bez ohledu na to, čím byl požár iniciován.

13.10.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info

Požárně technická laboratoř CSI vyzkoušela 8. září chování tří typů izolačních materiálů dodatečných zateplovacích systémů podle metodiky používané v EU a USA, výsledky posloužily Technické normalizační komisi (SC1 TNK 27) jako podklad k úpravě stávajících norem v ČR.

19.9.2008
Ing. Josef Hruban - IZOSTAV, Ing. Josef Hruban

K ochraně konstrukcí před požárem se nejčastěji používají omítkoviny, obklady a vypěňovací nátěry. Obklady a omítky chrání konstrukci před působením požáru objemem své hmoty, zatímco u vypěňovacích nátěrů dochází k tvorbě pěny silné až 10cm, která dovede v určitém časovém úseku ochránit konstrukci proti ztrátě statické funkce vlivem působení požáru.

13.8.2008
plk. Ing. Zdeněk Hošek

Povinnost obstarat, instalovat a udržovat v provozuschopném stavu požárně bezpečnostní zařízení vyplývá právnickým a podnikajícím fyzickým osobám zejména z ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Obdobné zákonné povinnosti vznikají též fyzickým osobám, a to podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. d), e) a i) téhož zákona.

9.6.2008
Ing. Miroslav Harazím

Hovoříme-li o požáru objektu, musíme na příčiny jeho možného vzniku myslet již při projektování a technické přípravě staveb, technického díla. S tím souvisí i problematika protipožárních uzávěrů.

16.5.2008
ROCKWOOL, a.s.

Společnost Rockwool dnes zveřejnila hodnocení semináře, který se v dubnu konal na ostravské Vysoké škole báňské – TUO pod názvem "Izolační materiály ve stavbách a jejich chování při požáru". První akce tohoto druhu v České republice se zúčastnili zástupci architektonických a projektových firem, developerů, realizačních firem, pojišťoven, hasičských jednotek i studenti univerzity.

22.4.2008
Ing. Marek Pokorný

Následující článek především zdůvodňuje, proč je nutné věnovat kabelovým elektroinstalacím v objektu zvýšenou pozornost z požárního hlediska.

14.4.2008
Ing. Radek Batista MBA

V anglosaských zemích má použití požárních detektorů dlouholetou tradici a pro nové objekty je jejich použití naprostou samozřejmostí. Tak jako asi před 15 lety začalo být u nás standardem použití zabezpečovacích systémů do rodinných domů či bytů ve vícepatrových objektech, tak se i nyní postupně stává standardem protipožární zabezpečení.

2.4.2008
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní 14. ročníku mezinárodního veletrhu požární a bezpečnostní techniky a služeb PYROS/ISET, který se uskuteční na brněnském výstavišti ve dnech 13. až 16. května 2008. Siemens na veletrhu představí aktuální novinky ze své produkce v oblasti požárních a bezpečnostních systémů, jeho expozici naleznete v hale F, na stánku číslo 35.

15.10.2007
Jánošková Taťjana, Ing. PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra TZB

Zavádzaním európskych noriem do slovenskej projekčnej praxe nastávajú aj zmeny v náhľade na niektoré postupy zaužívané pri návrhu rozvodov pitnej vody spoločne s vodou na hasenie požiarov. Do platnosti sa uviedli STN 92 0400, STN EN 806-1, STN EN 806-2, dávnejšie STN EN 1717. Požiadavky všetkých týchto noriem je treba zohľadňovať pri návrhu rozvodov pitnej vody v prípade, že predpokladáme aj ich využitie pre účely hasenia.

20.8.2007
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT, Údolní 315/96, 142 00 Praha 4

Stále častěji se setkávám s dotazy na certifikaci prvků a komponentů systémů pro odvod kouře a tepla. Proto považuji za účelné zveřejnit odpovědi na tyto otázky. Předkládaný text byl konzultován s kompetentní autorizovanou a notifikovanou osobou (PAVUS, a.s.).

17.7.2007
Schüco International KG

Schüco ADS 80 FR 30 je první protipožární systém nové systémové platformy pro dveře a dělící příčky, se kterým bielefeldský výrobce postupně nahrazuje na trhu úspěšný protipožární systém Firestop II.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.