logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 2.11.2005 do 4.6.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.6.2007
Ing. Jan Dvořák

Dne 23. března letošního roku proběhla v Bruselu jednodenní konference na "ožehavé" téma, které po trpkých zkušenostech z New Yorku trápí všechny státy světa. Součástí konference bylo i valné shromáždění členů ELA. Konference se zúčastnil Ing. Jan Dvořák, který dále shrnuje projednávaná témata.

1.6.2007
Hörmann Česká republika s.r.o.

Provoz velkých průmyslových hal nebo logistických center vyžaduje řadu bezpečnostních opatření. Jedním z nejdůležitějších prvků jsou velkoformátové požární a kouřové uzávěry včetně zajištění únikových cest. Pro tyto účely má firma Hörmann ve své nabídce protipožární vrata T30 nebo T90, jež vyhovují i dalším bezpečnostním požadavkům na ochranu osob a majetku. Novinku představují sekční vrata s integrovanými dveřmi bez vysokého prahu.

17.4.2007
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens získala Grand Prix Pragoalarm/Pragosec 2007 za neurální kombinovaný hlásič požáru řady Sinteso S-LINE. Tento požární hlásič je součástí moderního systému elektrické požární signalizace zajišťujícího spolehlivou ochranu před požárem s možností nasazení v širokém spektru aplikací. Systém Sinteso svým uživatelům díky unikátní technologii poskytuje téměř absolutní jistotu správné detekce nebezpečí požáru.

12.3.2007
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT + VZT, Praha

II. část článku upozorňuje na nezbytnost sjednocení výpočtových metod a návrhových zásad propojením českých a evropských norem. Nutnost spolupráce projektanta požárního větrání s dalšími profesemi, ale také nezbytnost koordinace činnosti požárního větrání s ostatními protipožárními systémy

5.3.2007
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT + VZT, Praha

Článek stručně charakterizuje jednotlivé druhy požárního větrání: větrání chráněných únikových cest a odvod kouře a tepla. Popisuje základní principy jejich fungování na bázi přirozeného a nuceného způsobu větrání.

30.1.2007

Systémy jsou mimo jiné využitelné při detekci požáru v leteckých hangárech, kde se detekční kabel umisťuje speciálním způsobem do podlah, v kabelových kanálech elektráren, teplárnách či průmyslových závodech. Dále např. při ochraně pásových dopravníků v teplárnách či velkých chemických provozech.

17.1.2007
ROCKWOOL, a.s., Ing. Pavel Matoušek

Tento zcela inovativní systém pro pravoúhlé vzduchotechnické potrubí představuje sloučení optimalizovaného a jednoduchého montážního postupu s minimem zásahů do samotného potrubí. Základ systému tvoří zcela nová generace unikátního protipožárního izolačního materiálu, který Rockwool vyrábí pod označením Conlit Plus.

31.8.2006
Schrack Seconet, org. sl.

Optimální požární prevence je otázkou techniky. Schrack Seconet přispívá již řadu let k minimalizaci rizik škod způsobených ohněm, optimalizací citlivosti hlásičů kouře a vylepšeným sledováním rizikových prostorů díky individuálním řešením.

10.8.2006
Ing. Václav Kratochvíl, Ph.D., Ing. Šárka Navarová, Ph.D., KRASO - požárně technický servis

Požadavky na prostupy požárně dělicími konstrukcemi jsou součástí požadavků na stavební konstrukce. Jsou obsaženy v ČSN kodexu norem požární bezpečnosti staveb. Splnění těchto požadavků může být v případě požáru rozhodujícím faktorem ve vztahu k bezpečnosti osob, popřípadě k možnosti rozšíření požáru.

2.6.2006
redakce

Následující text je ukázkou z knihy Vzduchotechnika, autorů Ing. G. Gebauera, CSc., Ing. O. Rubinové PhD. a Ing. H. Horké. Tuto knihu vydalo Era vydavatelství a vybraný text je jen malou ukázkou z této kvalitní knihy. Kniha na 262 stranách přináší odbornou problematiku přehledně a srozumitelně. Je doplněna celou řadou grafů a kvalitních obrázků.

29.5.2006
Ing. Isabela Bradáčová, CSc., VŠB TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

První z připravované série článků je zaměřena na problémy, na které může čtenář narazit při revitalizaci a rekonstrukci panelového bytového domu v oblasti požární bezpečnosti stavby. Záměrem je upozornit na vady panelových domů, které vyplynuly ze statistických rozborů, hodnocení staveb po požáru a ze srovnání starších a dnes platných předpisů.

27.3.2006
Ing. Bohuslav Kratěna, Václav Vaněk

Při tvorbě normy na požární výtahy ČSN EN 81-72 se vycházelo z určitých předpokladů, které jsou podchyceny v textu přílohy A normy a přibližují koncepci požárních výtahů. Při využívání této normy je zapotřebí vzít v úvahu možnosti výškového dosahu techniky hasičských sborů v místě instalace výtahu.

20.3.2006
Ing. Miroslav Hartl, Geberit

Článek přináší užitečné a konkrétní zásady návrhu a montáže nerezového potrubí pro vnitřní instalace včetně popisu materiálu. V článku je například řešení uchycení potrubí, dilatace a její kompenzace, druhy kompenzátorů a vhodné způsoby uložení nerezového potrubí.

1.3.2006
Ing. Marek Jaroš

Každý, kdo se zabývá montáží a projekcí systémů EPS, občas narazí na problém, jak skloubit na jedné straně požadavky architektů a památkářů, na druhé straně požadavky na rychlou a včasnou detekci požáru. V podstatě jde o to najít řešení, které viditelně nenarušuje interiér, ale přitom zajistí včasnou detekci požáru.

13.12.2005
Siemens, s.r.o.

Panorama Barcelony nedávno změnila supermoderní stavba - výšková kancelářská budova španělské vodárenské společnosti Aguas de Barcelona, která je unikátním architektonickým dílem. Na výstavbě budovy se podílela také společnost Siemens, která Torre Agbar vybavila nejmodernějšími systémy detekce a likvidace požáru.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.