Policie ČR za rok 2018 zaregistrovala celkem 2171 krádeží vloupáním do bytu. Každoročně nejvíce vloupaček šetří v letním období, kdy jsou lidé na dovolené, počet vloupání do bytů ale stoupá i v zimě.
Recenzovaný Posouzení rizik vodovodních systémů je zavedeno a prováděno ve více než deseti evropských a řadě mimoevropských zemí. Hlavními očekávanými výhodami posouzení rizik je zlepšení kvality vody, snížení počtu a následku havárií, zlepšení ochrany vodních zdrojů, snížení akutních onemocnění v populaci odběratelů, zlepšení provozního monitorování, lepší poznání celého systému zásobování, snížení nákladů na nápravná opatření, lepší pozice dozorových orgánů při kontrole provozovatele a další. Nevýhodou vypracování rizikové analýzy pro provozovatele je především vyšší administrativní zátěž a náklady spojené se zavedením posouzení rizik.
Již osmadvacátý ročník mezinárodní konference pro odborníky v oblastech bezpečnosti, požární ochrany a požární bezpečnosti staveb se konal na začátku září v aule Vysoké školy báňské v Ostravě. Hlavním tématem byly kromě bezpečnosti osob především legislativní změny, které jsou avizovány v oblasti stavebního práva. Organizátoři připomněli též 170 let od založení univerzity a pětadvacáté výročí Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství.
Firma Panasonic Electric Works uvedla na trh detekční senzor s názvem Grid-EYE. Je to produkt, který svými parametry výrazně převyšuje standardní senzory detekce přítomnosti. Jeho 64 detekčních elementů je totiž uspořádáno do formátu čtvercové matice 8×8, čímž umožňuje velmi široké možnosti uplatnění.
Kpt. Ing. Martin Podjukl, vrchní komisař ve funkci vyšetřovatel požárů Ministerstva vnitra ČR, generálního ředitelství HZS ČR, odboru prevence, popisuje nejčastější příčiny požárů bytových domů, mezi které patří zejména nedbalost a úmysl. Vycházel ze statistik požárů velkých sídlišť v Plzni, Praze a Havířově.
Recenzovaný Článek popisuje základní principy hodnocení šetrných budov národní metodikou SBToolCZ se zaměřením na nejnovější verzi této metodiky pro školské budovy. Dále je uveden příklad certifikované školské budovy, jejíž renovace byla posuzována a optimalizována s využitím systému SBToolCZ. Výsledkem je přeměna stávajícího veřejného objektu na inteligentní energeticky nulovou budovu.
Společnost Netatmo, která se specializuje na chytrou spotřební elektroniku pro bezpečnější a pohodlnější domov, oznamuje uvedení chytrého detektoru kouře na trh od 8. října 2018. Nový produkt si mohou zájemci rezervovat předem. Chytrý detektor kouře Netatmo nabízí vyšší bezpečnost, pohodlí a pocit klidu v době nepřítomnosti členů domácnosti.
Bezpečný domov je jedním z nejdůležitějších aspektů spokojeného života. Nestačí jen pohodlí nabízené moderními technologiemi, inteligentní dům musí být i ekonomicky, environmentálně a energeticky efektivní a musí zaručovat co nejvyšší bezpečí. Důležitou a dosud opomíjenou úlohou je bezpečnost dat, ale i v inteligentních domech přetrvává potřeba klasického zabezpečení majetku a osob.
Recenzovaný Vzhledem k tomu, že ČSN nejsou právními předpisy, má způsob jejich zezávaznění svá specifika a směrem k laické veřejnosti může být v „zaběhnutém“ obchodním pojetí lehce zneužitelný. V oblasti poplachových systémů je to o to významnější, neboť se jedná o oblast podnikání zaměřenou na ochranu majetku a osob.
Přední český výrobce zabezpečovacích systémů JABLOTRON reaguje na nedostatek odborníků v technických oborech. Rozhodl se podporovat jejich výuku už od základní školy. Jako významný partner podpořil Logickou olympiádu, vybraným základním školám ve svém regionu také věnoval stavebnice pro podporu výuky fyziky.
Recenzovaný Základním milníkem porevolučního rozvoje monitorování poplachů byl vývoj v oblasti telekomunikací a pozvolná liberalizace trhu. Změny po roce 1989 nicméně jen navazovaly na již probíhající globální trend, jehož počátek můžeme najít ve II. polovině 19. století, kdy se i na území Čech, Moravy a Slezska objevil pojem telekomunikace.
Recenzovaný Obecně převládá stav, že toho, kdo nasazuje rozvody nebo zařízení, které nejsou požárně bezpečnostními, se právní předpisy o požární ochraně staveb netýkají. A to je velký omyl. Požární ochrana staveb se týká totiž obecně každého, kdo přijde se stavbou jakkoli do styku. Stejně tak bývá opomíjena ochrana před bleskem.
Recenzovaný S dodávkou poplachového systému, jako technického zařízení, už od prvotní myšlenky na jeho realizaci až do ukončení provozu případnou demontáží, nedílně souvisí psaná i nepsaná pravidla. Nejasnosti a otázky, které takovéto případy doprovázejí, si pokusíme vysvětlit – jak jinak než s využitím norem. A že nejsou povinně závazné? To je mylný názor založený na neznalosti principu tzv. „smluvního vztahu“.