Stavba / Okna a dveře / Nejčastější otázky týkající se antibakteriálních kování COBRA 2.část
Nejčastější otázky týkající se antibakteriálních kování COBRA 2.část
Proč instalovat antibakteriální dveřní kování Cobra CU+ ve veřejných budovách? Školy, nemocnice, restaurace, hotely - tam všude zabodujete klikou se schopností trvale zamezit šíření bakterií.
Jak může měď pomoci zabránit šíření infekcí?
Měď hubí patogeny a tím přerušuje řetězec přenosu infekce. Přesný mechanismus, kterým měď ničí bakterie, je stále neznámý, existuje však několik teorií, které se studují.
- Způsobuje prosakování draslíku nebo kyseliny glutamové skrz vnější membrány bakterií
- Narušuje osmotickou rovnováhu
- Váže se na proteiny, které nevyžadují měď
- Způsobuje oxidační stres vytvářením peroxidu vodíku
Kde lze použít antimikrobiální měď?
Antimikrobiální měď se používá jako surovina pro výrobu předmětů, kterých se často dotýkáme - v nemocnicích, školách, tělocvičnách, veřejných budovách a veřejné dopravě.
Je to jen čistá měď, která má antimikrobiální účinek?
Slitiny mědi také - byly provedeny zkoušky na čisté mědi, mosazi, bronzech, měděných niklech a měď-nikl-zinečnatých sloučeninách. Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) zaregistrovala oficiální tabulku antimikrobiálních slitin mědi s nominálním obsahem mědi vyšším než 60%. Čím vyšší je obsah mědi ve slitině, tím rychlejší mikroby jsou eliminovány.
Mění měď a povrchy slitiny mědi v průběhu času barvy?
Ano. Jejich barva se mění v důsledku přirozené oxidace a stává se tmavší. Uvnitř budov je pochopitelně oxidace pomalejší a projeví za řadu let..
Ovlivňuje přirozená oxidace mědi a jejích slitin jejich antimikrobiální vlastnosti?
Ne. Naopak bylo prokázáno, že čím více mědi, mosazi a jejich povrchů je oxidováno a ztmavne, tím účinnější je ve schopnosti eliminovat mikroby.