Autor se zabývá problematikou rozdělování nákladů za teplo dodané k vytápění a při tom se opírá o své konkrétní poznatky z praxe. Analyzuje přínos změn vyhlášky 194/2007 Sb.
Hospodářská komora či oborové svazy uvítaly dnešní schválení novely stavebního zákona ve Sněmovně. Za zásadní nedostatek ale HK považuje to, že do jednotného řízení, které má zrychlit povolování staveb, nejsou zahrnuta vodní díla. Značné výhrady má k novele naopak stavební firma Metrostav. Podle všech oslovených je ovšem nezbytné, aby se co nejdříve začalo pracovat na úplně novém stavebním zákoně.
Náklady za teplo a teplou vodu, které neodpovídají aktuálním možnostem, jsou velkým motivem ke změnám. A co když jde jen o dva domy, které mají společnou kotelnu? Jedná se o soustavu zásobování tepelnou energií? Je nutné na tento případ pohlížet stejně jako na soustavy zahrnující desítky objektů? Na konkrétní případ ve vztahu k Zákonu o ochraně ovzduší se pokouší odpověď tento článek.
MŽP ČR pod vlivem novely Zákona o ochraně ovzduší aktualizovalo své sdělení ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším. To se týká i dokladů, kterými majitelé kotlů dokazují provedení kontroly. Doklad má platnost 2 roky a teprve kontroly prováděné po vydání prováděcí vyhlášky budou muset mít jednotný formát.
V přehledu jsou uvedeny vybrané nové ČSN a změny ČSN z ledna a února 2017 související s oborem vytápění a příprava teplé vody (kromě výrobků). Přehled obsahuje základní údaje a stručnou anotací obsahu na základě předmětu normy, u evropských norem schválených k přímému používání jako ČSN pouze základní údaje.
Odpovědnost projektanta vůči investorovi (objednateli) může vzniknout i bez přímé smluvní vazby mezi nimi. Tuto možnost naznačuje informace uvedená v článku. Investor může mít možnost v přiměřené míře žádat nápravu chyb přímo na projektantovi, i když obecně se soudí, například v oblasti realizace otopných soustav v rodinných domech, že jediná možná cesta je od investora ke zhotoviteli a od zhotovitele k projektantovi.
Vyměnit kotel v kotlíkové dotaci a pak ho používat na pálení neschváleného paliva nebo dokonce odpadu? Objevují se případy, kdy prodejci tvrdí lidem, že je to v pořádku. Takové jednání je samozřejmě nelegální a majiteli kotle v takovém případě hrozí odebrání dotace a pokuta. Prodejce je však spokojen, je prakticky nepostižitelný.
V letošním roce se bude teplo v bytových domech poprvé rozúčtovávat podle nového zákona č. 67/2013 Sb. a vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 269/2015 Sb., která má do celého procesu rozdělování nákladů vnést větší spravedlnost. Až několik tisíc korun ročně si mohou připlatit ti, kteří zbytečně přetápěli, nebo naopak ti, kteří netopili vůbec na úkor ostatních obyvatel domu.
Stručný výtah z předpisu obsahuje zejména informace o výrobcích s vyšší technickou, technologickou a inteligentní úrovní, upřesňuje požadavky pro instalaci a stavební úpravy, které nové technologie měření vyžadují a představuje varianty umístění měřidel, obzvláště v návaznosti na další instalační systémy (elektro).