Ceny energií rostou a domácnosti hledají způsoby, jak své účty zkrotit. Společnost Siemens už několik let dodává na český trh osvědčený systém Synco living, úspornou regulaci jednotlivých místností.
Recenzovaný Článek popisuje možnosti využití systémů tepelné aktivace betonového jádra pro vytápění a chlazení budov. Shrnuje přehled výhod a nevýhod tohoto systému a dále se zabývá problematikou regulace takových systémů. V poslední části se věnuje popisu vytvoření experimentálního modelu s tepelnou aktivací betonového jádra, který slouží k testování různých přístupů k řízení způsobu dodávání energie pro chlazení či vytápění. V našem konkrétním případě je řešení založeno na tzv. prediktivní regulaci na bázi modelu (MPC).
Zjednodušení podmínek pro získání dotace na zateplení bytových objektů by nemělo generovat práci jen stavebním firmám, ale i firmám působím na poli regulací otopných soustav a řízeného větrání. Neboť bez přizpůsobení otopné soustavy na podmínky po zateplení nebude dosaženo očekávaných úspor energie a neřešení nuceného větrání bytů se negativně projeví větráním okny otevřenými, nebo zhoršením mikroklimatických podmínek v bytech.
Není to tak dávno, co ústředním, byť neoficiálním mottem pro firmy bylo mít aplikaci do smartphonu. Vedoucí hráči oboru se předháněli, kdo z nich má svou App lepší a ti, kdo ji neměli, mluvili o tom, že jde jen o hračku s krátkým životem, na kterou se vynakládají zbytečné náklady. A jaký je stav dnes?
Recenzovaný U dodávek tepelné energie je celková cena stanovena platbou za odebrané množství tepelné energie a platbou paušální. V případě, že je paušální platba stanovena sjednaným rezervovaným výkonem, stojí odběratel před otázkami, jak tuto hodnotu správně nastavit a jak aktuální výkon regulovat, aby zbytečně sjednaný výkon nepřekračoval. Prediktivní regulace je odpovědí na obojí.
Recenzovaný Jako soudní znalec se s nevyhovující funkcí otopného zařízení setkávám poměrně často. Co je těmto zařízením společné? Chybějí vyvažovací ventily. Není tak možné posoudit, zda napojené koncové jednotky mají dostatečný průtok, který by zajistil přenos nezbytného výkonu od zdroje tepla do koncových jednotek.
V letošním roce se bude teplo v bytových domech poprvé rozúčtovávat podle nového zákona č. 67/2013 Sb. a vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 269/2015 Sb., která má do celého procesu rozdělování nákladů vnést větší spravedlnost. Až několik tisíc korun ročně si mohou připlatit ti, kteří zbytečně přetápěli, nebo naopak ti, kteří netopili vůbec na úkor ostatních obyvatel domu.
V původní verzi normy mohlo být na sběrnici jen jedno zařízení master (tj. takové, které vydává povely pro předřadníky). Později došlo k rozšíření standardu o tzv. multimaster architektury. Abychom lépe pochopili funkci systému, je vhodné se seznámit s několika systémovými architekturami, jak je popisuje EN 62386-101:2014.
Stručný výtah z předpisu obsahuje zejména informace o výrobcích s vyšší technickou, technologickou a inteligentní úrovní, upřesňuje požadavky pro instalaci a stavební úpravy, které nové technologie měření vyžadují a představuje varianty umístění měřidel, obzvláště v návaznosti na další instalační systémy (elektro).
Indikátory topných nákladů i měřiče spotřeby tepla, plynu a vody (vodoměry) s funkcí rádiové komunikace umožňují komfortnější a rychlejší odečet naměřených hodnot. Tím výrazně usnadňují celý proces sběru dat i následného rozúčtování spotřeby. Odpadá také nutnost osobních návštěv bytů. Odečet též může probíhat na měsíční bázi a obyvatelé bytů mohou získat lepší přehled o své spotřebě energií.