Měření tepla a jeho monitorování
Měření dodávky tepla nebo chladu z jednoho zdroje více uživatelům se stalo zcela běžnou záležitostí. S ohledem na růst cen je třeba spotřebu přesně změřit a také ji správně rozdělit.
Skokové změny cen dodávek energií v krátkém čase pak vyžadují i průběžné monitorování spotřeby – ať už z důvodu zaznamenání stavu ke dni této změny nebo z důvodu vyhodnocení spotřeby s ohledem na možnost včasné změny chování, respektive způsobu provozování, a tím zajistit hospodárnost dalšího provozu.
Směrnice o energetické účinnosti (EED)
Před několika lety vznikla směrnice Evropské unie (Energy Efficiency Directive – EED), která má za cíl vytvořit podmínky pro hospodárný provoz. Naplnění směrnice o energetické účinnosti EU 2018/2002 je rozděleno do tří časových kroků. Již od loňského roku je v účinnosti první část, která nařizuje instalaci nových měřičů tepla nebo chladu a vodoměrů na teplou vodu pouze v provedení s dálkovým odečtem. V průběhu letošního roku dochází k účinnosti druhé části, kdy uživatelé v objektech vybavených dálkovým odečtem musí dostávat informace o spotřebě v měsíčních periodách. Poslední a závěrečná část platnosti této směrnice je v roce 2027, kdy již všechny měřiče musí být provozovány s dálkovým odečtem. S ohledem na splnění podmínek této směrnice je nutné nabízet již nyní takové technické řešení, které bude i z časového hlediska provozu v souladu s touto směrnicí. Firma Siemens má v nabídce následující technická řešení, která naplňují tyto požadavky.
Systémy s radiovým odečtem Siemeca AMR
Velkou výhodou je, že i již realizované systémy s měřiči tepla a vodoměry v radiovém pochůzkovém systému Siemeca WalkBy je možné následně doplnit o páteřní radiovou síť tvořenou komunikačními uzly WTT662.. a komunikační bránu WTT667.. Tím dojde k technickému povýšení na systém Siemeca AMR, kdy údaje o spotřebě jsou již automaticky získávány zcela dálkově přes mobilní telefonní síť s četností jednou měsíčně a uloženy na cloudový portál, případně zasílány na předem definované adresy elektronicky. Radiový systém Siemeca je určen zejména pro obytné domy, případně kancelářské budovy, a to i včetně začlenění patních měřičů tepla/chladu i vody do radiového systému. Velkou výhodou je možnost postupného nebo následného rozšíření systému měření například o měření vody. Všechny komponenty systému mají bateriové napájení s dlouhou životností baterie a není třeba žádná kabeláž – takové řešení bez stavebních zásahů je vhodné jak pro nové i pro stávající budovy.
Systémy s M-Bus dálkovým odečtem
U objektů, které jsou dispozičně rozsáhlé nebo tvoří skupinu nezávislých budov, je výhodnější použít M-Bus systém – v takovém případě musí být použity měřiče s M-Bus komunikací. Samotná M-Bus sběrnice má topologii s minimem omezení, což umožňuje její efektivní využití s ohledem na napojení všech měřičů. Podle počtu a typu připojených měřičů se použije příslušný signálový převodník WTV531.. nebo WTX631.. Řídicím prvkem je pak M-Bus centrála WTV676.., která umožňuje volbu četnosti odečtu a archivuje odečtené údaje měřičů do své paměti. Dálkový odečet je v tomto případě zajištěn integrovaným webserverem, kdy data o spotřebě jsou ukládána na cloudový portál. V případě požadavku je možné nastavit automatický e-mail reporting a údaje je možné odesílat na předem definované adresy elektronicky. Toto technické řešení umožňuje aktuální odečet nebo i odečtovou periodu kratší než jeden měsíc.
Integrace do řídicího systému
V poslední době se stále častěji využívají M-Bus měřiče s přímým připojení do regulátoru systému měření a regulace nebo nadřazeného řídicího systému. Pak jsou aktuální údaje z měřiče využívány pro řízení technologie a tím dochází k zvýšení hospodárnosti provozu. Zároveň mohou být tato data využívána i pro informaci o průběžné spotřebě.
Technická podpora samozřejmostí
S ohledem na to, že už se jedná o technicky složitější řešení, firma Siemens nabízí svým zákazníkům technickou podporu pro konkrétní aplikaci s využitím praktických zkušeností a doporučením aktuálně nabízených komponent. U radiových systémů pak proměření objektu s ohledem na vliv konstrukčních prvků na dosah radiového signálu, aby byla zaručena funkčnost celého systému.
Systémy automatizovaného řízení budov, systémy řízení energetických systémů, systémy řízení kotelen a předávacích stanic CZT. Přístroje pro měřicí a regulační techniku, integrované systémy budov, konzultace, projekty, software, dodávky na klíč, projekty ...