Projekty LIFE již teď pomáhají čistit znečištěné odpadní vody v Evropě
Tento měsíc vstoupila v platnost nová pravidla týkající se městských odpadních vod. Program LIFE však na tento problém reagoval daleko dříve a má tak značný náskok.
Původní směrnice o čištění městských odpadních vod byla přijata v roce 1991, pouhý rok před vznikem programu LIFE. Stovky projektů programu LIFE pomohly od té doby posunout jeho cíle v oblasti ochrany životního prostředí před nepříznivými účinky vypouštěných odpadních vod.
- Významně na sebe upozornil například český projekt LIFE POPWAT, který vyvinul nové řešení na přírodní bázi pro odstranění až 96 % nebezpečných perzistentních organických látek z odpadních vod v Česku. Projekt nabídl na údržbu nenáročnou a udržitelnou úpravu založenou na tom, že je levnější než konvenční čistírny odpadních vod a může být nasazena ve vzdálených lokalitách, kde může být přístup k infrastruktuře omezený. Je založena na integrovaných reaktivních zónách s mokřadem. Základem nové technologie je multikomponentní systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí obsahujících železo a přírodní látky jako je rašelina. V první části čistícího systému dochází k sedimentaci kalů, odtud voda protéká do nádrží s železnými šponami (oxidace železa výrazně redukuje znečišťující látky) a dále do nádrží s rašelinou (sorpce a biologické odbourání znečišťujících látek). Podstatnou složkou systému je i uměle vytvořený mokřad, ve kterém dochází k finálnímu dočištění.
- V rámci projektu LIFE RESEAU v hodnotě 2,9 milionu eur, který skončí tento měsíc, byly ve Španělsku a Dánsku dvě čistírny odpadních vod a kanalizace vybaveny nejnovější technologií „inteligentního vsakování“, která výrazně snižuje množství vypouštěných nečištěných dešťových vod.
- Nová technologie se objevila také v projektu LIFE CONQUER za 1,6 milionu eur, který byl uzavřen v říjnu 2024. Inteligentní nanofiltrační zařízení odstraňovala z podzemních vod zemědělské dusičnany a soli a výsledná „regenerovaná“ voda se používala k zavlažování veřejných parků ve španělské Murcii – ve městě, které je nechvalně proslulé nedostatkem vody. Do budoucna se bude ročně vyrábět více než 140 000 m3 regenerované vody pro městské zavlažování a dalších 350 000 m3 ročně v nedaleké Zarandoně.
- LIFE REWAT zase ve spolupráci s místními zemědělci oživil celé italské povodí. „Údolí Cornia se stalo inovační laboratoří pro udržitelné a participativní řízení vodních zdrojů,“ říká vedoucí projektu Alessandro Fabbrizzi.
Nová pravidla pro čištění městských odpadních vod
EU se významně přiblížila k dosažení svého cíle nulového znečištění, když byla přijata přepracovaná směrnice EU o čištění městských odpadních vod, která vstoupila v platnost 1. ledna 2025.
„Nová pravidla pro čištění městských odpadních vod zajistí ochranu zdraví občanů, podpoří inovace a oběhové hospodářství,“ říká Jessika Roswallová, komisařka pro životní prostředí, odolnost vůči vodě a konkurenceschopné oběhové hospodářství.
Směrnice se vztahuje na sídla s více než 1 000 obyvateli, od malých vesnic až po velkoměsta. Sníží se environmentální rizika způsobená škodlivými živinami a budou se uplatňovat nové normy pro nakládání s toxickými mikropolutanty. Nově je také vyžadováno systematické monitorování zdravotních rizik, jako jsou mikroplasty, věčné chemické látky, antimikrobiální rezistence a viry. Nově se zavádějí pravidla zlepšující hospodaření se srážkovými vodami ve městech, což pomůže řešit povodně, jako byly ty, které způsobily přívalové deště v jižní Belgii v roce 2021 a bouře Dana ve španělské Valencii.