Součástí Stavebního zákona je vyhláška MMR č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Vztahuje se na nové stavby i rekonstrukce. U změn dokončených staveb a změn v užívání staveb se vyhláška rovněž uplatňuje, pokud to závažné územně technické nebo stavebně technické důvody nevylučují.
Avšak kromě znalostí paragrafů platné legislativy je třeba, aby si projektanti, architekti a ostatní účastníci stavebního procesu uvědomili, jaké má stavba funkce a jak se bude užívat.
Kdo jsou lidé, pro které jsou požadavky vytvořeny? Jsou jimi osoby pokročilého věku, těhotné ženy, osoby doprovázející dítě v kočárku, děti do tří let, popř. osoby s mentálním postižením nebo osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Takže poměrně velké procento obyvatel a ne jen pár vozíčkářů, kteří chtějí cosi výjimečného. Uživatelem vyhlášky se stane každý nejméně jednou za život.
Jaké jsou požadavky? Jde o požadavky zajišťující zejména bezpečnost, půdorysné uspořádání, sklonové poměry, jednoduchou orientaci pro nevidomé a slabozraké a vizualizaci zvukových informací pro osoby se sluchovým postižením. Požadavky jsou zaměřeny na řešení např. úprav povrchů a výškových rozdílů komunikací, chodníků, přechodů a nástupišť, řešení veřejných ploch parkovišť a odstavných ploch, včetně schodišť a šikmých ramp v podchodech. V budovách jsou stanoveny požadavky na vstupy, řešení schodišť a šikmých ramp, výtahy a zvedací plošiny, protiskluzovou úpravu povrchu podlah, okna a dveře, požadavky na hygienická zařízení a další.
Paragrafované znění vyhlášky č. 398/2009 Sb. je soustředěno na řešení požadavků pro:
- stavby pozemních komunikací a veřejného prostranství (§ 4)
- přístupy do staveb (§ 5)
- požadavky na stavby občanského vybavení (§ 6 - § 9)
- požadavky na společné prostory a domovní vybavení bytového domu, na upravitelný byt a byt zvláštního určení (§ 10 a § 11)
- stavby pro výkon práce (§ 12 a § 13)
Obvykle si pod problematikou handicap představíme úpravu WC, koupelny, kuchyně, příp. bezbariérové úpravy v kinech, divadlech nebo bazénech pro vozíčkáře. Jak je tento pohled zkreslený si lze ukázat nejlépe na dětech. Přístup s kočárkem je mnohdy skutečně horor a je řada úprav, která se hodí i pro domov s dětmi. Příkladem může být digitální dveřní kukátko, baterie s ochranou proti opaření, protiskluzová dlažba, sklopné zrcadlo, zvýšené dno bazénu, ...