V Číně se začíná prosazovat trend navrhování šetrných budov. Ačkoliv byl tento koncept v Evropě představen již více než před 20 lety, v Číně se objevil před 10 lety. Čínská vláda se jím začíná vážně zabývat.
European Small Business Portal nabízí část věnovanou informacím o případných možnostech financování EU pro malé a střední podniky. Evropská komise nedává přímé dotace nebo půjčky jednotlivým společnostem, ale pomocí webových stránek financí EU můžete najít místní finanční zprostředkovatele, které poskytují EU úvěry/záruky.
Akcie se dostaly na čtyřměsíční minima, během posledních dnů se však podařilo proměnit týdenní ztrátu na 5% zisk. Akciové trhy v Asii těžily z druhého růstového dne na čínské burze a vesměs ji následovaly do plusu. Je již pryč doba, kdy investoři podle agentury Reuters propadli panice a zbavovali se čínských akcií navzdory novým opatřením úřadů ke stabilizaci trhu?
Počet falešných obchodníků z Číny roste. Cílem podvodů se stále častěji stávají české firmy. Na černém seznamu se ocitlo téměř třicet podvodných firem. Podvodné firmy například rozešlou e-mail s údajně výhodnou nabídkou a vyžadují platbu předem. Jenže po zaplacení materiál nedorazí. Podobné případy se už objevily v loňském roce.
Čínský trh sice přináší řadu rizik pocházejících z nedostatečně rozvinutých právních nástrojů a nesmíme zapomenout, že trh je přímo ovlivňován státem. Na druhou stranu panuje značná jistota v tom, co se dá od čínského stabilního systému pod vedením pevné vlády očekávat a najít strategické uplatnění na trhu třeba právě v rámci podporovaných oborů (pětiletý plán).
Zatímco je v České republice uvaleno „zatímní moratorium“ na těžbu ropy, nebo zemního plynu z břidlice , ve světě se pomalu nekonvenční způsob této produkce rozjíždí. Text popisuje a vysvětluje proces „břidlicové revoluce“ v USA a porovnává přístupy ke stejnému způsobu těžby ve více světových regionech a státech. Autor se v textu zamýšlí i nad splněním podmínek pro možnosti „exportu břidličných“ komodit globálně a nad důsledky rozšíření masivního vývozu nekonvenčního plynu a ropy.
Čína jako energetická velmoc hraje významnou roli v ovlivňování cen energetických surovin. Ne jinak to bude i v případě zemního plynu. Jak je na tom Čína s těžbou a spotřebou zemního plynu nyní? Vyrovná se Čína Spojeným státům v těžbě a spotřebě břidlicového plynu? Jak ovlivní čínská spotřeba ceny u nás?