Společnost HELUZ opět vyhlásila ke Dni stínicí techniky (16. května) soutěž „Vyfoť stín“, tentokrát o zahradní ohniště Fieldmann FZG 1020.
S lehkou nadsázkou lze říci, že z výrobních linek společnosti HELUZ denně sjede čtyřicet až padesát rodinných domů. Tolik cihelného materiálu vyprodukují tři závody české rodinné společnosti HELUZ v Dolním Bukovsku, Hevlíně a v Libochovicích. „Aktuálně v podstatě jako jediní objednávky na cihly přijímáme a cihly dodáváme, jedeme na plný výkon,“ říká Petr Porubský, nový obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ cihlářský průmysl, která je součástí HELUZ GROUP.
Některé domy minete, aniž byste se jich všimli. A jiné domy vás upoutají už z dálky. „Chtěl jsem, aby dům měl tvář,“ představuje Ing. arch. Václav Kosnar stavbu, která zvítězila v hlasování HELUZ Dům roku 2021. Není divu – impozantně prosklený štít domu, který architekt navrhl a s rodinou i obývá v západočeské obci nedaleko Plzně, vám rozhodně utkví v paměti.
Koupili jste pozemek a budete stavět dům? Gratulujeme k rozhodnutí! Pokud už máte i vypracovaný projekt od architekta, přišel čas, abyste si našli parťáka pro vážná rozhodnutí. Proto si nechte udělat kalkulaci spotřeby stavebního materiálu přímo od odborníků. Výrobce cihel Porotherm totiž zahájil soutěž o stavební materiál v hodnotě 150.000 Kč zdarma! Nestavělo by se vám s výhrou lépe?
V nedávné době vstoupilo v platnost nové znění akustické normy ČSN, která mimo jiné určuje požadavky na akustické zdivo. Tyto změny jsou opět o něco přísnější i vzhledem k neustálému nárůstu hluku v okolí. Hluk, jak je známo, výraznou měrou škodí lidskému zdraví. I to je jeden z důvodů, proč byly nové požadavky do akustické normy ČSN zařazeny.
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) upozorňuje, že růst cen zásadně ovlivňuje situaci zadavatelů (stavebníků) i dodavatelů (stavebních firem). Nepříznivým dopadům krize chce včas předcházet; aktuálně doporučuje uplatnit některá ustanovení zákona o veřejných zakázkách, chce jednat o inflační doložce či dodatku.
Recenzovaný Snížení spotřeby neobnovitelných surovin se v posledních letech stává stále častěji skloňovaným tématem. Při výstavbě přírodních čistíren odpadních vod vzniká značná spotřeba přírodních kameniv, které lze právě mezi neobnovitelné suroviny zařadit. Z tohoto důvodu je nutné se pokusit najít materiál k přírodnímu kamenivu alternativní. Náhradu mohou představovat stavební recyklované materiály, které stále ještě nenacházejí tak širokého uplatnění jako materiály přírodní, a to především díky jejich nízké kvalitě ve smyslu hydraulických charakteristik. Současně dostupné recykláty je nutné zhodnotit z pohledu náhrady hlavního filtračního materiálu vertikálních filtrů, protože právě zde je spotřeba jemnozrnného přírodního kameniva nejvyšší. Cílem je zajistit úsporu finančních prostředků využitím dostupnějších recyklátů, ale také zachovat dostatek přírodních zdrojů pro budoucí generace.