Nakupte tvárnice PORFIX a vyhrajte slevu 100 000 korun na svou stavbu! Akce trvá do konce září 2021.
Recenzovaný Tento článek pojednává o možnosti využití cihelného kameniva ze stavebního a demoličního odpadu. V článku jsou shrnuty vlastnosti betonů s laboratorně optimalizovanou recepturou s plnou náhradou přírodního kameniva recyklovaným cihelným kamenivem. Testování betonových vzorků probíhalo podle platných norem. Výsledkem je směs s optimalizovanými vlastnostmi pro výrobu konstrukčních dílců.
Ať už se chystáte na velkou rekonstrukci nebo rovnou na stavbu nového domu, možná právě stojíte před zásadní otázkou: „Nechat si dům postavit nebo se do toho pustit sami?“ Kdo se na to cítí a má alespoň trošku šikovné ruce, může se do stavby domu pustit sám. Stavba svépomocí vám dává v mnoha směrech volnost, naprostou kontrolu a v neposlední řadě přináší velkou finanční úsporu!
Recenzovaný Další z oceněných prací studentské konference JUNIORSTAV se zabývá vlastnostmi a možností recyklace tepelněizolačních materiálů např. pěnového polystyrénu a minerální vlny, nejen z nemovitostí po demolici, ale i z materiálů, které zůstaly na staveništi po ukončení výstavby jako odpad. Nově vyvinutá hmota se zkouší jako plnivo do velmi lehkých betonů za účelem vyplnění dutin keramických tvárnic, jako plnivo do samonivelačních betonů i pro výrobu akustických desek.
Energetickou spotřebu a tedy i provozní náklady domu neovlivňují jen výdaje na vytápění, ale i na jeho chlazení. Málokdo si uvědomuje, že u současných dobře izolovaných novostaveb nelze bez vnějšího stínění dosáhnout dobrého komfortu během letních měsíců. Ten může zajistit např. klimatizace. Je třeba si ale uvědomit fakt, že náklady na ochlazení vzduchu o 1 °C jsou 3× až 4× vyšší než náklady na její zvýšení.
Recenzovaný Cirkulární ekonomika ve stavebnictví je v současnosti zejména v souvislosti s omezenými zdroji primárních nerostných surovin (stavební kámen a štěrkopísky) zcela nezbytná. To platí zejména pro použití inertních minerálních materiálů vzniklých při demolici budov. Je prokázáno, že v období 2011 až 2018 se podíl recyklátů ze stavebních a demoličních odpadů na celkové výrobě inertních minerálních materiálů více než ztrojnásobil. Jednou z překážek vyšší produkce recyklovaného kameniva je zejména častá absence selektivních demolic budov, což o velmi znesnadňuje až takřka znemožňuje produkci kvalitního recyklovaného kameniva.
Za poslední desetiletí zažilo stavebnictví opravdovou revoluci. Používají se nové technologie, materiály, postupy. A jinak tomu není ani v případě tolik oblíbených zděných domů, které dnes v sobě spojují nejen tradici, ale i moderní vzhled a energeticky nenáročné bydlení. Zděný dům tak úspěšně boří veškeré mýty o jeho funkčnosti i nákladech.
Společnost HELUZ představuje chytrá systémová řešení formou krátkého webináře s produktovým manažerem Ing. Pavlem Heinrichem. Chytrá řešení ušetří hodiny práce při projektování stavby a dny i měsíce při samotné výstavbě. Výsledek práce pak bude desítky let poskytovat komfortní bydlení spokojeným investorům. Ať už navrhujete rodinné domy nebo bytové projekty, přijměte pozvání ke sledování tohoto videa.
Stavební sezónu 2021 zahajuje společnost HELUZ tradiční Jarní akcí. Tentokrát nákup cihel HELUZ odměňuje voucherem na barevnou silikonovou omítku Maxit a penetraci Maxit za 1 Kč. Akce je určena koncovým zákazníkům (fyzickým osobám) na stavbu vlastního domu. Podmínkou pro získání omítky za výhodnou cenu je registrace v termínu od 1. února do 31. března 2021.
Komfort bydlení je v současném stavebnictví spojován s různými parametry, které ovlivňují kvalitu interiérů rodinných domů. Jedním z nich je akustický komfort, na který se při navrhování domu často zapomíná. Proč je tento parametr tak zásadní, že výrobci stavebních materiálů vymysleli tzv. akustické cihly?
Recenzovaný Příspěvek se zabývá poškozením staveb a stavebních materiálů v důsledku nezvládnutí režimu srážkových vod. Dopady jsou členěny podle místa poškození. Nejprve je prezentováno poškození střech a krovů, které následují příklady poškození obvodových stěn. Největší pozornost, včetně numerického 3D modelování, je věnována poškození základových konstrukcí a základů.
Recenzovaný Zvyšující se množství stavebního a demoličního odpadu si získává pozornost výzkumných organizací, které se zabývají možnostmi využití těchto odpadů. Článek pojednává o možnosti využití cihelného kameniva ze stavebního a demoličního odpadu jako kameniva do betonu. Důraz je tedy kladen na základní vlastnosti samotného kameniva a na základě těchto výsledků je optimalizována vhodná receptura betonu s různou náhradou přírodního kameniva recyklovaným cihelným kamenivem. Zkoušky jsou v tomto příspěvku shrnuty do dvou kategorií – geometrické a fyzikální zkoušky.
Recenzovaný Na vybraných materiálech je sledován vliv injektáže na změnu porozity, distribuce pórů, nasákavosti v porovnání s neinjektovaným zdivem a zpevňovací účinek injektáže na historické zdivo cihelné, opukové, pískovcové, trachytové, vápencové a smíšené s pojivem vápenným pro různé druhy injektážních látek v porovnání s neinjektovaným zdivem. Pozornost je zejména věnována zdivu porušenému trhlinami a dutinami. Těžiště výzkumu je v ověření zejména zpevňovacího účinku vybraných injektážních prostředků na bázi hydraulického vápna (nanovápna), na bázi pryskyřic a křemičitanů.
Developerský projekt Harcovna nabízí na atraktivním místě nedaleko centra Rožnova pod Radhoštěm nové moderní bydlení. Postaveno bylo z materiálů splňujících požadavky na nízkou energetickou náročnost objektu i akustický komfort, které vytvářejí zdravé prostředí pro život. Původním nositelem názvu Harcovna byla zdejší hospůdka, která dala nejprve jméno místní lokalitě a nyní tradiční tedy název převzal i developerský projekt.
Provětrávané fasády (fasády s provětrávaným pláštěm) jsou stavební konstrukce, které se dnes používají jako jedna z možností povrchové úpravy objektů s nízkou spotřebou tepla na vytápění. Používají se stále častěji díky novým materiálům a způsobům kotvení. Obklad fasády mohou dnes tvořit desky z materiálů, jako např. sklo, kov, dřevo, vláknocementové šablony a keramika, fotovoltaické panely, aj. Umožňují různé alternativy ztvárnění fasády než jen klasickou omítkou.
Svého času se „přiznávalo“ dřevo, nyní je to beton! Beton už dávno nenese stigma materiálu socialistických staveb a právem se zařadil mezi moderní materiály, které se díky specifickému povrchu nechávají často takzvaně přiznané. Neomítané stěny se tak uplatňují nejen při stavbě průmyslových objektů, ale také sportovních hal nebo administrativních či obytných budov.