Třetí ročník odborné konference Dřevostavby v praxi, kterou pořádala společnost Rigips, s.r.o., proběhl ve dnech 5.- 6. listopadu 2009 v hotelu Skalský Dvůr u Nového Města na Moravě.
Při montáži zateplovacích desek na fasády budov se stále více prosazuje metoda lepení. U starších budov, kde se pracuje s již omítnutým podkladem, však pouhé lepení nestačí. Desky je nutné na fasádu usazovat pomocí hmoždinek, které však narušují funkci tepelněizolačního systému. Vzniku těchto zcela zbytečných tepelných mostů umí předejít lepicí kotva Baumit KlebeAnker.
Takový je stěžejní dojem z konference Pasivní domy, která proběhla na konci října 2009 v Bratislavě. Tématem tiskové konference, pořádané během prvního dne jednání, bylo zejména vzdělávání nastupujících odborníků, jako nástroj k prosazování energeticky pasivní výstavby. Na otázky odpovídali prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc., prof. Dr. Wolfgang Feist a Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD.
V první polovině letošního roku začaly platit novelizované normy, ve kterých jsou nově definovány požadavky na navrhování zateplovacích systémů budov. Jedná se o ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení (duben 2009) a ČSN 73 0802 - Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty. Změny v těchto normách přinášejí i řadu zásadních novinek. Podívejme se na ně prostřednictvím obrazového materiálu.
V září 2009 proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže Nejlepší výrobce stavebnin 2009. Výrobce pórobetonových tvárnic Ytong, společnost Xella CZ, se umístila na nejvyšší příčce. Oceněna byla zejména za technologický pokrok v oblasti tepelněizolačních zdicích materiálů, moderní přístup k výrobě a za progresivní obchodní politiku. Zvláštní pozornost poroty si získala také letošní novinka společnosti, pórobetonová tvárnice třídy P1,8 300, nejlehčí masivní materiál na současném trhu.
Společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., se může pyšnit ziskem významného titulu Nejlepší výrobce stavebnin roku 2009. Odborná porota udělila firmě toto prestižní ocenění s přihlédnutím k sortimentu výrobků POROTHERM, který je díky svojí kvalitě dlouhodobě vyhledáván a dobře uplatňován v tuzemsku i v zahraničí.
Společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., si připsala další významný úspěch. Za nadokenní překlad POROTHERM VARIO si z mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2009 odnesla nejvyšší ocenění GRAND PRIX FOR ARCH. Tuto prestižní cenu udělovanou odborníky získal překlad POROTHERM VARIO za jednoduché a kvalitní řešení.
Mezi klíčová kritéria ve výběru stavebních systémů pro vícepodlažní bytové stavby patří tepelněizolační schopnosti obvodového pláště a akustické mikroklima jednotlivých bytových jednotek. V bytové výstavbě jde převážně o menší či větší developerské projekty a proto nelze zapomenout na další kritérium, které je současně pomyslnou "metlou" na všechny projektanty: minimální náklady na výstavbu.
V roce 2003 uvedla společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. na český trh nové cihelné bloky s označením SUPERTHERM STI, které umožňují výstavbu objektů bez zateplení a obvodové stěny domu splňují parametry na energeticky úsporný a nízkoenergetický standard. Tyto cihelné bloky mají nižší objemovou hmotnost, jiné tvarové uspořádání vnitřních žeber a dostatečnou pevnost, a proto se staly perlou mezi zdicími materiály.
Stále více lidí potřebuje stavět i v zimě. Od loňska jim to umožňuje technologie POROTHERM DRYFIX.SYSTEM, kterou na trh uvedla společnost Wienerberger. Metoda, při níž se cihly nespojují maltou, ale speciální polyuretanovou pěnou, dává možnost zdít i v zimě, a to až do -5°C. A navíc lze hrubou stavbu rodinného domu zvládnout do týdne. Ukázky této technologie lze vidět na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH, který se koná od 22. do 26. září v Praze – Letňanech.
Stavební systémy VELOX již několik desítek let znamenají stavbu nízkoenergetických domů, a takto je znám i v povědomí stavebníků v zemích své působnosti. Doba a vývoj jdou však kupředu, a stejně tak i VELOX přináší do oboru novinky z vývoje stavebních materiálů a izolací směřující k výstavbě pasivních domů, které jsou dnes populární a jejich výstavba je spojena s podporou státu. V roce 2007 jeden z našich Vážených zákazníků započal s přípravou stavby prvního pasivního domu ze systému VELOX v ČR.
Plánujete výstavbu rodinného domu? Pro získání stavebního povolení musíte mít od letošního roku také průkaz energetické náročnosti budovy, zkratkou PENB. Pokud bude váš nový dům z POROTHERMU, díky nové službě společnosti Wienerberger ho pořídíte do patnácti pracovních dnů a vejdete se do tří tisíc korun. Průkaz je tvořen grafickým zobrazením, jak dům plní požadavky na potřebu energie, a protokolem s uvedenými podrobnějšími informacemi.