Snad každému majiteli rodinného domku se líbí představa plápolajících plamenů a sálavého tepla. Praktická realizace vestavěné krbové vložky s funkcí teplovzdušného přitápění však může mít řadu úskalí.
TZB-info, redakce
Absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se zaměřením na silnoproudé aplikace. Od roku 1990 vedoucí odborný redaktor působící v oboru vytápění, větrání, přípravy teplé vody atp. Autor řady odborných a mnoha populárně technických článků.
Novinky jsou v kondenzačních kotlích do 35 kW, v regulaci kotlů, v kaskádách pro větší a bytové domy. Nově vyvinutá hybridní zařízení využívají jak obnovitelné, tak fosilní zdroje a plně automatické řízení. Nové ploché solární kolektory řeší problémy stagnace a snižují nároky na konstrukci otopných soustav.
V současné době již není na trhu s plynovými kotli a elektrokotli jiná firma s ryze českou kapitálovou účastí. Takřka všechny ostatní z tohoto segmentu trhu změnily majitele a patří zahraničním firmám. Jaký to má praktický důsledek? Především ten, že výroba plynových a elektrických kotlů téměř zmizela z ČR.
Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.
Vyhřívání přijezdové komunikace vyřešilo problém s odklízením sněhu. Článek přináší technické podrobnosti ke stavbě, o které jsme informovali v článku z 24.10.2005.