logo TZB-info

TZB studio
zobrazit program

Reklama
Archiv článků autora: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.


Omicron potvrzen v odpadních vodách již na konci roku 2021, foto redakce TZB-info
8.1.2022
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Analýza odpadních vod poskytuje data ve značném předstihu, často i více než týdne, a hlavně umožňuje identifikaci na lokální úrovni (např. výrobního závodu, areálu, školy). Stejně jako u předchozích mutací má tato metoda potenciál fungovat jako systém včasného varování vývoje epidemie.

COVID-19 v odpadních vodách v Praze, foto D. Kopačková
31.10.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Autoři analýz by rádi zamezili zbytečným karanténám škol a přispěli k řízení epidemie. Ministerstvo zdravotnictví o datech ví, zatím je ale nebere příliš vážně. Přitom se jedná o metodu používanou i v zahraničí.

COVID-19 vzokovač, monitoring ochrání děti, foto PVK
16.10.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Výhody? Informace o přítomnosti nákazy až o 2 týdny dříve, než z testů. Nezávislé na ochotě se testovat, výrazně levnější, ušetříme děti testování a metoda umožňuje sledovat také šíření nových mutací. Poslechnětě si i v audio verzi.

Ing. arch. Eliška Pomyjová, udržitelnost, foto TZB-info
3.10.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Udržitelnost je složitý pojem, lze jej definovat jako hodně promyšlené stavění. Udržitelně se dá stavět i bez certifikace, nicméně ta určuje kritéria v jednotlivých tématech. Přinášíme rozhovor s Ing. arch. Eliškou Pomyjovou v pořadu Přesčas z nočního vysílání TZB-info.

Ing. Jan Matějovský, marketing manager WILO CS
17.9.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Přečerpávače dešťové vody WILO umí přepínat mezi vodou dešťovou a vodou z vodovodního řadu. Z důvodu ErP směrnice vypadnou z nabídky 3-rychlostní čerpadla na cirkulaci a Wilo má náhrady.

David Penc, marketingový šéf Wavin Czechia
29.8.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Vedle hospodaření s dešťovou vodou jsou dalšími pilíři potrubí a kvalitní dodávky vody, hygiena a smart conection, propojení s úsporami energií.

Ing. Pavel Halabala, první jednatel Ziehl-Abegg s.r.o. Brno
28.8.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Nejnovější radiální ventilátory od výrobce Ziehl-Abegg mají účinnost přes 70 %, zatímco u starších ventilátorů se pohybuje účinnost mezi 42 % až 58 % maximálně. To je podstatou retrofitu, kdy upgradem VZT jednotky získáme hned několik benefitů najednou.

Ateliér D, Fakulta stavební ČVUT, Open House 2021, foto E. Kopačková, redakce
6.8.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

O víkendu bude otevřen i Ateliér D, průmyslově působící hala – továrna na nápady, ve které jsou zavěšené konzultační místnosti a kde právě vzniká architektonický model mezinárodního soutěžního projektu FIRSTlife. Ateliér D vznikl zastropením původního provozního dvora.

Nástavba kolejí Větrník v soutěži Solar Decathlon Europe
9.6.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Ing. Zdenko Malík, student Fakulty stavební a zaměstnanec UCEEB ČVUT, hovoří o projektu nástavby studentských kolejí Větrník v Praze 6, který zpracovává studentský tým ČVUT vedený Fakultou stavební. Jde o modelový příklad nástavby domů, který respektuje původní objekt, ale nabízí nový rozměr bydlení pro studenty, adaptovatelný v případě potřeby např. na startovací byty nebo domov pro seniory.

Renovace budov bude možné financovat z fondů Evropské unie, ilustrační foto © Fotolia.com
25.1.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Evropská komise vyzývá členské státy k tomu, aby na renovace budov využily nejen finance z víceletého finančního rámce EU, ale také z nového fondu obnovy, který má pomoci evropské ekonomice zpátky na nohy. Česko je k tomuto účelu využívá již nyní, zejména v rámci programu Nová zelená úsporám.

Vodní svět, foto  Aquapalace Praha Čestlice
22.11.2020
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Při školení TZB-info Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi je i exkurze do zázemí aquaparku. Ocitáme se na druhé straně stěny bazénu s vlnobitím, u vodního hospodářství pro ryby v Korálovém dómu a sledujeme procesy zajištění čistoty areálu, kvality vody a bezpečí návštěvníků. K ocenění také gratulujeme.

Prvok od Buřinky je jednoznačně první na světě 3D tištěný dům, fotograf: Václav Filip
22.8.2020
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Prvok je 3D tištěný dům. Je rozložitelný, převozitelný, složitelný a plující aktuálně v Praze na Vltavě. A v koupelně je luxusní baterie z kolekce GROHE Icon 3D. Jednotlivé komponenty se vyrábějí pomocí jedinečného systému laserového práškového 3D tisku.

21.8.2020
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Zdeněk Pospíchal je v osmdesáti letech stále aktivní. Ve své praxi vzácně spojuje technika, hygienika a životní moudrost.

20.5.2020
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., TZB-info, obor Voda/Kanalizace

Byl navržen zákon, který má umožnit výstavbu veřejných toalet bez rozhodnutí o umístění stavby a územního souhlasu. Kritériem by měla být plocha do 50 m2 a výška do 5 metrů.

Topenářské a instalatérské řemeslo v historických publikacích, foto redakce
7.8.2019
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

V knihovničce Cechu topenářů a instalatérů ČR je řada zajímavých publikací, které obsahují studnici znalostí mistrů řemesla v minulosti. Je s podivem, kolik zkušeností odvál čas, a přitom některé by se nám i dnes věru hodily, abychom na ně navázali, abychom se z nich poučili.

Konverzní faktor pro elektrickou energii z 3,0 na 2,6, foto Fenix Group
29.7.2019
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce, ve spolupráci s Fenix Group

I po roce 2020 lze s elektrickým vytápěním splnit kritéria kladená platnou legislativou. Kombinace elektrického vytápění se splitovou klimatizační jednotkou se přitom ukazuje pro zákazníka uživatelsky i ekonomicky velmi zajímavá, pro náročnější je zde kombinace se střešní FVE a bateriovým úložištěm.

12.5.2019
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce, Kryštof Drnek, historik PVK, a.s.

Jednou z vládou plánovaných a zmíněných staveb v rámci boje proti suchu je přivaděč Praha – Kladno. I proto se hodí ohlédnutí za třemi muži, kteří se podíleli začátkem 20. století na výstavbě vodárny v Káraném, která letos slaví 115. výročí od uvedení do provozu. 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.