logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nová expozice lvů konžských a africká vesnice v ZOO Brno

Zhotovitelem expozice je firma Tocháček spol. s r.o., projektantem je pražský architektonický ateliér AND s.r.o. Zahájení stavby bylo v červenci 2016 a ukončení v červenci 2017. Vše vyšlo na přibližných 17 milionů Kč.

Reklama

Lev zařval a nikdo nepochyboval, že se vrátil…

Valeriu Butulescu
Dokud nebude klec řádně zavřena, budu se domnívat, že lev má plnou pravdu.

Expozice se lvy, vpravo prosklený průhled, vlevo domorodá chýše s průhledem uvnitř
Expozice se lvy, vpravo prosklený průhled, vlevo domorodá chýše s průhledem uvnitř

Jako kluk jsem chodil s dědou koukat na zvířata a lev byl pochopitelně ten, koho jsem musel pokaždé vidět. Tahle divoká šelma většinou pospávala, ale já jí na to neskočil. Věděl jsem o tom svoje z knih ilustrovaných Zdeňkem Burianem, a byl jsem neustále ve střehu. Jak se píše v citátu, prvně jsem omrknul, zda plot nevykazuje nějaké trhliny a všechny mřížové předěly jsou na svém místě. Míval tam i panímámu lvici a možná, že nedostatek místa je sbližoval natolik, že měli 11 lvíčat. Jestli lvice byla jedna či dvě si už moc nepamatuji, protože to bylo před 14 roky. Přesně na tak dlouho lvi zmizeli v propadlišti dějin, a v ZOO Brno je návštěvníci postrádali. O to větší bylo potěšení, že lev je opět zpátky. Zase jsem po létech okouknul mříže, pletivo a elektrický ohradník. Čert nikdy nespí a zvyk je zvyk. Vše v pořádku, a já tudíž mohu napsat o návratu „ztraceného syna“ tedy toho ambivalentně milovaného hrdiny z knih, lva.

Nové ptačí voliéry pro dravce
Nové ptačí voliéry pro dravce
Detail zavětrování konstrukce
Detail zavětrování konstrukce

Vezmeme to pěkně po pořádku. ZOO Brno patří k těm starším a provoz byl zahájen v roce 1953. Tehdy byla skvělým vyžitím na celý den, a areál na svazích Mniší hory v Brně – Bystrci byl neustále plný návštěvníků. Mniší hora je, mimochodem, velmi vzácná státní přírodní rezervace, o rozloze 54 ha, s výjimečnou původní faunou a flórou. ZOO Brno se nachází v blízkosti Brněnské přehrady na ploše 65 ha. Jednotlivé expozice v členitém terénu kopce jsou velmi atraktivní a nalezneme zde okolo 800 zvířat. Dlouhé roky sloužilo ZOO jako stabilní artefakt, zajímavý, ale víceméně neměnný. Postupem času přestaly klece a výběhy dostačovat velikostí i atraktivitou pozorovacích míst. Bylo třeba vykročit do 21. století, s areálem, který odpovídá době. Postupem času se začaly dít velké věci. Každý rok je zde vidět spoustu změn. Zahrada se postupně fragmentovala na pomyslné světadíly případně lokality, kde jednotlivá zvířata žijí či žila.

Atraktivní Tygří skály s prosklenými průhledy
Atraktivní Tygří skály s prosklenými průhledy

V plánku se objevila označení jako Tygří skály, Beringie, Kamčatská chalupa, Ptačí voliéry na Beringii, Srub indiánů kmene Haida, Exotárium, Dětská zoo, Mongolsko, Kalahari, Indiánská vesnice, Jižní Amerika, Tropické království, Africká vesnice. Vše je doplněno infrastrukturou se sociálním zázemím, službami, vláčkem a hřišti. Z původních klecí, které svojí velikostí a předimenzovanou mřížovinou působí zastarale a smutně, zde zbývá už jenom menší část. Vše je nákladný a pomalý proces, zahrada je klasickou příspěvkovou organizací města Brna s možností sponzoringu. Velmi poutavě jsou vyřešeny výběhy tygrů, kde bylo využito moderních technologií s využitím umělého kamene, průhledů přes vrstvené sklo, kámen, dřevo a tajuplné průchody okolo výběhu. Stejně atraktivní je nový prostor pro medvědy i vlky. Nádherně vzdušně je řešena volně průchozí ptačí voliéra pro dravce. Vše je podřízeno setkání zvířat a návštěvníků a prozíravé vedení zde nedopustilo různé tendenční nevkusnosti.

Fotografie plánku expozice
Fotografie plánku expozice
Plot s konzolou a pletivem pro lvy, dřevěný plot pro návštěvníky
Plot s konzolou a pletivem pro lvy, dřevěný plot pro návštěvníky

Do tohoto moderního konceptu pohodlně vplul nový výběh pro lvy. Vzhledem k tomu, že v zajetí žije lev 20 let, je zde nový mladý pár konžských lvů. Slavnostního otevření nové expozice lvů konžských se zhostili primátor města Brna Petr Vokřál, herečka Klára Melíšková (trojnásobná držitelky příznačné ceny Český lev), Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová a pochopitelně ředitel ZOO Brno MVDr. Martin Hovorka.

Expoziční část je na ploše 2 000 m2 a je součástí celku Africká vesnice na náhorní plošině kopce. Výběh využívá členitosti terénu, je doplněn o jezírko s vodou, vyvýšeninu pro odpočinek páru. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou zakomponována do osamocené domorodé chýše, havarovaného letadla nebo jako průhled bujnou vegetací. Ve střední části je prosklená plocha bez rušivého rastru pletiva. Pletivo je upevněno na vysokých sloupech vykonzolovaných šikmo dovnitř. V horní části konzoly oplocení je umístěn bezpečnostní elektrický ohradník. Ve spodní části výběhu je budova zázemí se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostory pro chovatele. Celý výběh je oddělený od hlavní komunikace předěly s průchody z palisád a neprostupné zeleně. Že se expozice lvů líbí návštěvníkům, je skvělá zpráva. Ještě lepší zpráva ale je, že se líbí i novému páru lvů. Vrabci na plotě štěbetali něco o lvíčatech. Vše nasvědčuje tomu, že ZOO Brno bude pokračovat v úspěšném chovu lvů, který ji provází od založení zahrady.

Zázemí s kotci a obslužnou zónou
Zázemí s kotci a obslužnou zónou
Domorodá chýše s průhledem
Domorodá chýše s průhledem

Kdo, kdy a za kolik?

Někdo musí celou věc zrealizovat, někdo vyprojektovat a někdo zaplatit. Takže, zhotovitelem expozice je firma Tocháček spol. s r.o., projektantem je pražský architektonický ateliér AND s.r.o. Zahájení stavby bylo v červenci 2016 a ukončení v červenci 2017. Vše vyšlo na přibližných 17 miliónů korun.

Areál má ještě velký potenciál, je v něm ještě dostatek volného místa i původních starých výběhů, které volají o pomoc. Co bude příště? Budou další změny, to mi věřte. Jaké? Vím, ale nepovím. O čem bych pak asi psal příště?

Lví pár si užívá nový domov
Lví pár si užívá nový domov
Prosklený velkoplošný průhled
Prosklený velkoplošný průhled

Pokud někdy pojedete přes Brno, vezměte své blízké za ruku a hajdy do ZOO. Výmluvy se nepřijímají. Zvířata potřebují příspěvek na žrádlo a vy se projdete krásným lesoparkem a než dojdete ke lvům, uděláte něco pro tělo.

No a až tam budete, tak se podívejte, zda je pletivo výběhu v dobré kondici. Jinak platí, raději paušálně, že lev má plnou pravdu!!!

Použité zdroje:
Citáty – http://www.citaty.net

Tisková zpráva – ZOO Brno z 24. 8. 2017

Použité fotografie – autor

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.