Každý architekt, projektant či investor musí v dnešní době přemýšlet nad problematikou ideální akustiky svého projektu. Uvědomují si totiž nežádoucí dopady, které s sebou nese nesprávná hladina hluku.
V nedávné době vstoupilo v platnost nové znění akustické normy ČSN, která mimo jiné určuje požadavky na akustické zdivo. Tyto změny jsou opět o něco přísnější i vzhledem k neustálému nárůstu hluku v okolí. Hluk, jak je známo, výraznou měrou škodí lidskému zdraví. I to je jeden z důvodů, proč byly nové požadavky do akustické normy ČSN zařazeny.
Těžké akustické stěny navazující na obvodový plášť budovy se doporučuje zapouštět do obvodového zdiva. Lehké akustické stěny se zakládají už na hrubé podlaze a mají být napojeny na nosnou část stropu, ne na podhled. Z hlediska dosažení akustických vlastností je třeba dodržovat pokyny výrobců systémů. O stavební akustice jsme si povídali s Ing. Jiřím Nováčkem, Ph.D., z pražské Fakulty stavební.
Mnozí jsme během pandemie už zapomněli na to, jak hlučná jsou některá naše pracoviště. Hlučné prostředí má přitom podle vědeckých studií dopad na produktivitu i přesnost práce, naše zdraví i míru absence. Konkrétně přesnost může v hlučném prostředí klesnout dokonce až na polovinu, což má dopad i na finanční výsledky firmy. Na akustiku proto velmi dbají některé přední tuzemské firmy včetně ŠKODA AUTO.
Viděli jsme to i během aktuální covidové pandemie. Lékaři a zdravotnický personál v nemocnicích se všemožně snažili udělat maximum pro zotavení pacientů v těžkém stavu. Co kdyby měli pomocníka v tomto boji? Ten existuje, i když je neviditelný a je často velmi podceňován. Jmenuje se ticho. Paradoxně se však za uplynulých 40 let zvýšila průměrná úroveň hluku v nemocnicích o celých 15 dB na 70 dB. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje pro zotavování maximálně 35 dB.
Stále častěji je před architekta kladen požadavek na vytvoření takového prostoru, ve kterém bude dosaženo odpovídající prostorové akustiky. To znamená skloubit design s funkčností, což nebývá vždy snadné. Konkrétní požadavky záleží na tom, o jaký prostor se bude jednat – například o školní učebnu, kulturní sál, kancelář nebo obývací pokoj rodinného domu. Velkým pomocníkem architekta jsou v tomto ohledu materiály na bázi sádry (sádrokarton). Zásadním a zcela klíčovým materiálem jsou pak sádrokartonové děrované desky Knauf Cleaneo.
Slavná Muchova epopej bude od léta pravděpodobně opět k vidění v nově zrekonstruované galerii na zámku v Moravském Krumlově. Celkem dvacet pláten, které Alfons Mucha maloval od roku 1910 po dobu 18 let, je jako každé umělecké dílo citlivé na mikroklima výstavních prostor. Rekonstrukce galerijních částí moravskokrumlovského zámku tak vyžadovala použití těch nejmodernějších technologií, které dílu zajistí ideální teplotu vzduchu i míru vzdušné vlhkosti.
Komfort bydlení je v současném stavebnictví spojován s různými parametry, které ovlivňují kvalitu interiérů rodinných domů. Jedním z nich je akustický komfort, na který se při navrhování domu často zapomíná. Proč je tento parametr tak zásadní, že výrobci stavebních materiálů vymysleli tzv. akustické cihly?
Recenzovaný Zvuková izolace stěn je v moderních systémech výstavby často zhotovovaná vícevrstvými konstrukcemi. Tento článek se věnuje akustickému fungování právě takových konstrukcí a rozebírá důležitost správné realizace. Také varuje před omezenou zvukovou neprůzvučností na nízkých frekvencích, které se často nevěnuje dost pozornosti. Ke srovnávání akustického chování konstrukcí a simulacím byl použit software pro výpočet zvukové neprůzvučnosti INSUL.