logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

HE3DA: výsledky měření z ČVUT, novinky z USA i z Horní Suché


© TZB-info.cz

Věděli jste, že baterie HE3DA v Nevadské poušti můžete sledovat online? Že sériově vyráběné baterie budou menší a lehčí? A jak si baterie vedla ve zkušebně ČVUT?

Reklama

Vynálezce technologie Jana Procházku jsme zastihli začátkem června ve výzkumném centru HE3DA v Praze Letňanech. V rozhovoru jsme se zeptali, jak pokračuje stavba továrny v Horní Suché, jak se vyvíjí technologie HE3DA, jak se daří firmě v USA. A došlo i na téma ověření vlastností baterií certifikovanou zkušebnou.

Továrna v Horní Suché

„Hala už je hotová, teď se dodělává vnitřek. Některé prostory už jsou kompletně nachystané, že se můžou připojovat stroje, jinde se ještě dodělávají podlahy. Kanceláře jsou také rozestavěné, ale třeba laboratoře už máme hotové. Stavba se mění každým dnem a naváží se nová zařízení. Je tam třeba už linka na suchý vzduch a některé obráběcí stroje včetně laseru. Tyhle stroje jsou fantastické, budou se nám velmi hodit při vývoji prototypů tady v Letňanech. Koupili jsme i druhý elektronový mikroskop, který bude sloužit jak pro další vývoj, tak v továrně ke kontrole kvality. Měli jsme tu čest, že nám ho pomohl instalovat osobně Bill Roth, legenda světové mikroskopie z Hitachi. Dalším z mnoha vylepšení v továrně jsou také třeba obří zásobníky na sběr dešťové vody a její recyklace.“

Zahájení výroby a typ vyráběných baterií

„Počítáme se spuštěním linky na konci tohoto roku, samozřejmě nejprve ve zkušebním provozu. Naše technologie se na rozdíl od klasických článků dosud ve větším měřítku nikde nevyrábí, celý proces se po spuštění bude muset doladit. Ale už to budou stejné baterie, které se budou standardně vyrábět od příštího roku. … První začneme vyrábět články s kapacitou jedné kilowatthodiny, ze kterých se dá snadno poskládat malé i větší úložiště. To i odpovídá současné poptávce, aby baterie byla schopna dodat napětí v řádu stovek voltů. Výrobní kapacita hotové továrny bude 1,2 gigawatthodiny ročně, ale vzhledem k obrovské poptávce bychom ji chtěli co nejdřív navyšovat na 5 – 15 gigawatthodin.“

Technologie

„Poptávka roste neuvěřitelně, všichni chtějí přenosné baterie a ukládání energie. A tím směrem se bude ubírat i naše výroba. … Ve vývoji teď pracujeme na co největším odlehčení baterie. Konstrukce našich prototypů je velmi robustní a tím i bezpečná. Nyní ladíme, kolik můžeme ubrat, aby tyto vlastnosti zůstaly zachovány. Pořád chceme zachovat charakteristiku, že když baterku vyzkratujete, zvládne přenést všechny proudy bez výrazného zahřívání rámu. Máme sice keramický separátor, takže k poškozování vlivem teploty nedochází, ale museli bychom začít řešit chlazení, které teď není potřeba. Nechceme jít cestou, že baterii poddimenzujeme a pak budeme řešit vnější ochrany. To celý systém komplikuje, prodražuje a způsobuje ztráty. Možná budu znít zatvrzele, ale tvrdím, že čím víc se omezí elektronika, tím víc se sníží cena a zvýší spolehlivost. “

„Takže hledáme správný poměr, kam až můžeme s odlehčením zajít a přitom udržet stávající bezpečnost. Už teď ale mohu říct, že baterie vyrobené v Horní Suché budou o třetinu až čtyřicet procent lehčí než prototypy, co máme teď.“

HE3DA ve Spojených státech

„V USA jsme se setkali s novým guvernérem Nevady. Dobrá zpráva je, že podpora, kterou nám vyjadřovalo původní, republikánské vedení, pokračuje dále i pod vedením demokratickým. Takže osoby z úřadu guvernéra, s nimiž jsme byli v kontaktu předtím, přešly pod novou administrativu a naše spolupráce pokračuje. V oblasti Rena máme vybrané pozemky a připravujeme jejich převod. … Měla by tam vyrůst stejná továrna, jako stavíme v Horní Suché. Poptávka je ale tak obrovská, že chceme navyšovat kapacity tak rychle, jak to jen půjde. Na stávající ploše můžeme navyšovat až na 35 gigawatthodin ročně a když by se nám podařilo přikoupit další pozemky, pak možná až na 50 gigawatthodin.“

„… Mám velkou radost z našich baterií na výzkumném ranči David camp v Gerlachu. Běží tam od října bez jakýchkoli ochran čtyři větve po 28 voltech a vše funguje zcela bez problémů. Baterie jsou sice v izolovaném boxu, ale vše je umístěné uprostřed pouště v plechové boudě, kde bude zrovna teď (začátek června, pozn. red.) klidně 50 stupňů.“

Instalace baterií HE3DA v Gerlachu v Nevadě
Instalace baterií HE3DA v Gerlachu v Nevadě
  • O pilotní instalaci v Gerlachu jsme psali zde. Monitoring celého systému v Nevadě, tzn. fotovoltaiky, větrné elektrárny a úložiště HE3DA je přístupný online.

„Můj dojem z aktivit v USA je velmi pozitivní, věci tam probíhají mnohem snadněji, než v Čechách. Lidi jsou tam připraveni spolupracovat, pokud vidí příležitost a umí si v tom představit společný zájem. Taková spolupráce vám umožňuje mnohem rychlejší pokrok a navíc vás baví. Výhodou bude i spuštění první linky v ČR, která prokáže, že jsme schopni továrnu postavit a baterie ve velkém vyrábět. V tu chvíli se risk faktor celé investice významně sníží, což by mělo projekt v USA významně urychlit.“

Další instalace HE3DA ve Spojených státech se plánuje v městské dopravě a v automobilce, kde budou baterie součástí nabíječky elektrobusů a elektromobilů. Úložiště s kapacitou 120 kWh má být schopno krátkodobě dodat výkon až několik megawattů. Dodávka pro tuto instalaci pochází z prototypové linky v Letňanech, stejně jako baterie v Gerlachu.
Další instalace HE3DA ve Spojených státech se plánuje v městské dopravě a v automobilce, kde budou baterie součástí nabíječky elektrobusů a elektromobilů. Úložiště s kapacitou 120 kWh má být schopno krátkodobě dodat výkon až několik megawattů. Dodávka pro tuto instalaci pochází z prototypové linky v Letňanech, stejně jako baterie v Gerlachu.

„Baterie znamenají mimořádnou příležitost i pro českou ekonomiku, ale naráží tady na obrovské nepochopení situace. Buď můžeme zastávat současný postup, kdy počkáme, až věci vyvinou a uchytí venku a pak je jen nakupovat, což nás nikam neposune. Nebo můžeme tohle odvětví podporovat, a teď vůbec nemluvím o fondech a dotacích. Mohli jsme tady mít kompletní řetězec – české lithium, českou chemii, z ní české baterie, jejich vývoz a výkup použitých baterií zpět pro recyklaci materiálu. Vyváželi bychom pak jen čistou přidanou hodnotu. Něco takového ale nejde udělat z garáže, ani z pozice středního podniku. Na to je potřeba konsolidovaný a společný postup, který ale není možný, dokud se na úrovni státní správy neustále pochybuje, jestli se nám víc nevyplatí jiná cesta.“

Měření třetí strany

„Od podzimu máme výsledky měření z ČVUT. Ty prokazují, že naše prototypy opravdu mají takové parametry, které jsme naměřili tady u nás. Ukázalo se například, že z naší baterky lze dostat 100 % teoretické kapacity a neznamená to zničení baterie. Nebo že je možné držet nabité baterie permanentně pod napětím, s baterkou to nic nedělá a proud se nehne, nejsou tam žádné parazitní jevy. To považujeme za skvělé výsledky.“

Kopírovat protokoly je možné pouze jako celek, se souhlasem laboratoře a HE3DA.

„Co se týče certifikace TÜV, prožíváme boom baterií a je to vidět i v přetíženosti certifikačních agentur a z naší strany to nijak urychlit nemůžeme. Kromě stanovení kapacity a cyklické stability chceme také vibrační zkoušku, certifikaci pro dopravu a na tu nám při poslední schůzce přidělili termín až na konci roku. Investoři a partneři po nás samozřejmě chtějí TÜV co nejdřív, takže doufáme, že budeme mít potvrzenou svoji metodiku měření na cyklickou stabilitu a ověření kapacity a získáme tak v dohledné době razítko TÜV alespoň na tyto základní parametry. Certifikace pro dopravu se bude opravdu hodit, protože jinak je přeprava velmi obtížná. Věřím, že to do tři čtvrtě roku dotáhneme do konce.“

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.