Postřehy z mezinárodního odborného veletrhu CHILLVENTA 2018
V Norimberku se ve dnech 16. – 18. října 2018 konal již tradiční mezinárodní veletrh oborů chladicí, klimatizační techniky a tepelných čerpadel Chillventa 2018. Letošní veletrh představil více než 1000 vystavovatelů ze 45 zemí.
Chillventa je veletrh, který není třeba odborné veřejnosti dlouze představovat. V letošním roce se v 8 výstavních halách představilo 1019 vystavovatelů ze 45 zemí, což je nárůst vystavovatelů oproti poslednímu ročníku o 4 %. Nejedná se pouze o německé výrobce, více než dvě třetiny jsou ze zahraničí a byla zde zastoupena i Česká republika. Firmy z oboru větrání a klimatizace vystavovaly především v halách 4 a 4A. Navštívili jsme expozice vystavovatelů z řad výrobců zařízení nebo komponentů a z jejich stánků přinášíme reportáž. Už teď se můžeme začít těšit na příští veletrh, který se bude konat za dva roky, tedy od 13. do 15. října 2020 v Norimberku.
Inovace společnosti ebm-papst
Expozice společnosti ebm-papst se nesla ve znamení inovací jednotlivých produktů a jejich vzájemné komunikace v souladu s filozofií „internet věcí“. GreenTech, který vznikl již v roce 2008, je nahrazen konceptem GreenInteligence, který byl nově představen právě v rámci veletrhu. Velmi zajímavá byla praktická ukázka dálkového řízení jednotlivých instalací. Sensory zabudované ve ventilátorech umožňují zobrazit jejich provozní stav a jejich řízení bez nutnosti implementace dalších systémů měření a regulace. GreenIntelligence je symbol energetické účinnosti, dlouhodobé udržitelnosti a inteligentního řešení s důrazem na konektivitu. GreenInteligence nabízí další úroveň možnosti komunikace a je efektivním nástrojem pro nastavení provozních stavů a řešení možných závad, aniž by technik musel být přímo na místě instalace.
Společnost ebm-papst prezentovala modernizované axiální ventilátory pro chladící věže a toto téma bylo také jednou z přednášek Ing. Martina Schulze (obchodní ředitel společnosti ebm-papst pro chlazení) na doprovodném programu Chillventy. Chladicí věže se obecně používají pro chlazení procesů, instalací a budov. Odpadní teplo je předáváno zpět do okolního vzduchu za pomoci EC axiálních a radiálních ventilátorů. Díky speciální protikorozní ochraně jsou EC ventilátory ideálně vybaveny pro náročné podmínky prostředí. Ing. Schulze zaměřil přednášku především na výrobce sériových zařízení, specializované firmy, plánovače a pracovníky chladicích věží a ve své prezentaci vysvětlil výhody, které EC ventilátory přinášejí z hlediska efektivity, kontrolních charakteristik a spolehlivosti. Dále ukázal konkrétní projekty, na kterých demonstroval potenciál úspory energie EC ventilátorů použitých v chladicích věžích.
Ventilátory pro chladící věže musí kromě lepších technických parametrů splňovat nejpřísnější podmínky, které na ně klade vnější prostředí těchto aplikací jako je vysoké krytí IP68 a speciální antikorozní nátěry. Přímo v expozici společnosti si mohli návštěvníci prohlédnout nový ventilátor o průměru 1250 mm.
Inovovaný radiální ventilátor RadiPac prošel optimalizací geometrie oběžného kola, ale i skříně, především difuzoru. Sběrnice motoru může pojmout až 4 senzory a je tak možné získávat data o proudění ve vzduchotechnické jednotce přímo, ať už to jsou údaje o teplotě, vlhkosti nebo o hodnotě CO2. Jednotku lze díky tomu regulovat na konstantní průtok s přesností +/- 2 %.
Společnost ebm-papst dodává nově nejen menší motory, ale i kompletní ventilátory v souladu s ATEX normou EN 60079 s certifikátem ATEX II 3G Ex nA IIA T4 Gc, které jsou vhodné pro použití ve velkých chladících a chladírenských zařízeních s více než 150 g hořlavého chladiva.
Novinky ze stánků vystavovatelů
Společnost Sinop v posledních letech expanduje a chtěla představit své novinky a produkty na evropském trhu. Sinop je znám dodávkami výčepními zařízeními a zdroji chladu vyráběnými přímo dle požadavků zákazníka. S ohledem na změny a tlak legislativy vyvíjí také nová zařízení s přírodními chladivy, kde se rozhodla používat především CO2. Na stánku byl k vidění první z řady tepelných čerpadel na CO2 o výkonu chlazení 40,6 kW a topném výkonu 45,3 kW, EER chlazení 2,12 a EER topení 2,67.
Jedním z českých zástupců byl jako již tradičně i na letošním veletrhu výrobce textilních vyústek společnost PŘÍHODA s.r.o. s technologií Příhoda Art, která poskytuje neomezené množství barevných provedení a motivů.
Master Therm, přední český výrobce tepelných čerpadel, nemohl na veletrhu chybět ani letos. Představil mimo jiné nové tepelné čerpadlo země-voda AquaMaster17I pro vytápění moderních rodinných domů s možností zabudování do kuchyňské linky a velmi účinným odhlučněním skříně.
Společnost DAIKIN byla na veletrhu oceněna jako vítěz kategorie Klimatizační technika – s projektem Hotel Nordport Plaza s požadavkem na minimální emise CO2 a kategorie Tepelné čerpadlo – s projektem první instalace v Německu s tepelným čerpadlem vzduch/voda s chladivem R32.
Společnost Danfoss na veletrhu vystavila účinné a energeticky úsporné aplikace založené na pokročilé technologii chlazení a řízení ve čtyřech hlavních odvětvích: maloobchod s potravinami, komerční chlazení, průmyslové chlazení a klimatizace a tepelná čerpadla.
Vedle osvědčených systémů vytápění a klimatizace a systémů VRF představila společnost Panasonic chladicí technologie CO2 a inovativní hybridní systémy VRF.
Na veletrhu představil Viessman kromě jiných i novou řadu tepelných čerpadel EC Pro s přírodním chladivem R290 a systémy chlazení maloobchodních prodejen ESyCool.
Společnost Ziehl-Abegg představila novou generaci ventilátorů FE3owlet, jehož lopatky jsou z kompozitních materiálů a inspirované přírodními tvary např. křídel nebo ploutví živočichů, a to v rozsahu od průměru 450 mm do 910 mm s AC motory v souladu s ErP2020.