Sobotka očekává investice od dodavatelů jaderných technologií
Nejpravděpodobnější variantou pro rozšíření českých jaderných elektráren je to, že se na investici bude podílet i dodavatel technologie. V České televizi to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Vláda by podle něj měla mít strategické dokumenty o dalším rozvoji jaderné energetiky na přelomu roku. Rozvoj jádra je podle Sobotky nutný kvůli energetické bezpečnosti země.
Energetická společnost ČEZ, kde stát drží majoritní podíl, sama podle premiéra na investice mít zřejmě nebude a variantu, že by stát garantoval výkupní ceny elektřiny z jaderných elektráren, vláda už dříve odmítla jako rizikovou pro státní rozpočet, připomněl předseda vlády.
O státem garantované ceny usiloval ČEZ, když vypsal tendr na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Jelikož se k tomu kabinet zavázat odmítl, ČEZ podle očekávání zrušil výběrové řízení na dostavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Podle generálního ředitele Beneše projekt za současné situace v energetice nezaručuje ekonomickou návratnost.. Nyní oba české jaderné projekty, stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, resp. pátého bloku v Dukovanech, firma pouze rozvíjí, nový tendr nepřipravuje a čeká na energetickou koncepci. Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil umístění jaderných zařízení 3. a 4. bloku v lokalitě Temelín, čímž završil správní řízení zahájené na základě žádosti ČEZ, a.s.
Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliard Kč. Ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína byly česko-ruské Konsorcium MIR.1200, americko-japonská společnost Westinghouse a později vyřazená francouzská Areva. V debatách o novém tendru politici zmiňují také korejské a čínské společnosti.