Praha by měla dát zelenou přestavbě čistírny odpadních vod
Pražští radní by v úterý měli po letech konečně schválit výstavbu a způsob financování nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod za 5,8 miliardy korun bez DPH.
Pokud rada materiály schválí, začne se na Císařském ostrově stavět na začátku příštího roku. Kvůli hrozícím pokutám musí být linka v provozu nejpozději do konce roku 2017. Jde o první fázi přestavby čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun.
Problematickou a nákladnou přestavbu čistírny město řeší už zhruba 15 let. Měla stát přes 11 miliard Kč, na část nákladů měla přispět Evropská unie. Dva roky je už dokonce vybrán i dodavatel nové linky, kterým je konsorcium čtyř firem. Čerpání evropských peněz ale zablokovala dlouhodobá a nevypověditelná smlouva s Veolií.
Původní plán získat na přestavbu evropské dotace už Praha zcela vzdala. Potvrdil to dnes vedoucí příslušného magistrátního oddělení Jan Bouček. Město bude novou linku financovat z vlastního rozpočtu a z pronájmu vodovodní sítě Veolii. Podle Boučka se nabízí varianta využití části peněz zapůjčených od Evropské investiční banky na výstavbu metra do Motola. "Jsme dohodnuti, že by nám (banka) případně poskytla překlenovací úvěr," řekl.
Primátor Tomáš Hudeček už minulý týden v rozhovoru s ČTK řekl, že tato situace bude znamenat postupné zvyšování poplatků za vodné a stočné. Dnes to potvrdil i Bouček. Podle něj by měla další vlna zdražování nastat už příští rok. "Záležet bude ale na politické vůli", konstatoval. Zda se tak skutečně stane, není jisté. Politici se totiž před volbami do nepopulárního kroku patrně nepohrnou. Naposledy se poplatky za vodu v Praze zvyšovaly na začátku letošního roku, a to o 11,07 % na 64,65 Kč bez DPH za m3. Vybere se tak o 700 milionů ročně navíc.
Praha musí do roku 2017 pod hrozbou sankcí splnit ekologické limity ohledně obsahu dusíkatých látek ve vypouštěných vodách. Pokud se tak nestane, hrozí jí od České inspekce životního prostředí pokuta 500.000 až milion Kč denně a další sankce od Evropské komise, uvedl Bouček.
Výstavbou nové linky investice do čistírny neskončí. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství.
Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Vlastníkem infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný (VZK) a Úpravny vody Želivka (ÚVŽ) hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK). PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí.
Odhadované náklady na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově:
- nová vodní linka 5,8 mld. Kč bez DPH (vysoutěžená cena; dokončení do konce roku 2017)
- čerpací stanice 456 mil. Kč bez DPH (odhad magistrátu)
- oprava staré vodní linky 2,1 mld. Kč bez DPH (odhad magistrátu)
- řešení kalového hospodářství 1,1 mld. Kč bez DPH (odhad magistrátu)