COCO – Art Villas Costa Rica
Pět nevšedních experimentálních staveb nazvaných Coco Villa tvoří soubor, jež je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Vkusně rozmístěné jednoduché stavby netradičních tvarů jsou kompilátem konstrukcí velmi vyhledávaných stromových domků a propracovanou konstrukcí prostých stanů.
Neal Stephenson: „Hmyz v džungli vás považuje za velké kusy živého, avšak nepříliš dobře hájeného jídla. Schopnost pohybu není ani tak odstrašující prostředek, spíš slouží jako nezfalšovatelná záruka čerstvosti.“
Pět experimentálních staveb nazvaných Coco Villa tvoří soubor, jež je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Na svažitém terénu s pralesní vegetací nad pláží Hermosa jsou vkusně rozmístěny jednoduché stavby netradičních tvarů, které jsou kompilátem konstrukcí velmi vyhledávaných stromových domků a propracovanou konstrukcí prostých stanů. COCO je unikátním příkladem velmi hravé, trendy glampingové, udržitelné a moderní tropické architektury.
Základní popis
Coco vila je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli, který tvoří soubor unikátních staveb
- betonová Art vila
- tropická minimalistická Atelier vila
- soubor pěti obytných chýší Coco vila
- tropický multifunkční pavilon Wing
3 jedinečné vily = 3 architekti = 3 různé přístupy
Studio ARCHWERK.cz je autorem architektonického konceptu Coco vily a pavilonu Wing.
Studio Refuel works navrhlo architektonický koncept Art vily.
Studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou je autorem Atelier vily. Vedle návrhů interiérů všech budov vtisklo Formafatal finální podobu každé vile a celý resort Art Villas sjednotilo v jedinečný ucelený komplex.
Studio | ARCHWERK.cz [koncept a architektonický návrh] Formafatal [interiérový design, exteriérové řešení: finální osazení jednotlivých Coco do terénu, terasy a lávky] |
Autor | M.A. Martin Kloda [ARCHWERK.cz] Ing. arch. Hana Procházková [ARCHWERK.cz] Ing. arch. Dagmar Štěpánová [Formafatal] |
Umístění projektu | Bahia Ballena, Playa Hermosa |
Země projektu | Kostarika |
Rok projektu | 2018–2019 |
Rok dokončení | červen 2020 |
Užitná plocha | interiéry 140 m2 terasy a lávky 204 m2 |
Plocha pozemku | 25 000 m2 |
Klient | Filip Žák |
Fotografie | BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com |
Spolupráce | Návrhy zahrada – výsadby: Flera, www.flera.cz |
Autorská zpráva
Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu tropické džungle o rozloze 2,5 ha ukrývá resort Art Villas. COCO je jeho součástí a je unikátním příkladem hravé, glampingové, udržitelné a moderní tropické architektury.
Když investor oslovoval architekty, přál si vytvořit místo, kde se luxus i dobrodružství prolíná s okolní přírodou. Místo, kde si vyčistíte mysl a které se vám zaryje hluboko do srdce.
Autorská zpráva – ARCHWERK.cz
Filip se na nás obrátil s úžasnou výzvou: postavit jednoduchými prostředky a z místních materiálů luxusní, ale při tom dobrodružné bydlení přinášející zážitek bezprostředního pobytu v Kostarické džungli. Měly to být podle jeho slov „tree houses“ ve svahu čerstvě založené zahrady resortu Art Villas, bohužel zatím bez vzrostlých stromů. A přál si design, jaký ještě nikdo nikde neviděl. Navrhli jsme hnízdo několika chýší rozmístěných ve svahu s výhledem do údolí a nazvali jsme je Coco.
V našem návrhu jsme využili všechny dosavadní zkušenosti z realizace experimentálních design and build projektů na pomezí architektury, landscape architektury a urban designu. Hlavním konstrukčním materiálem je místní tropické dřevo, doplněné stanovou plachtou a kovovými prvky. Racionální konstrukce je základem designu. Sama vytváří architektonickou formu a atmosféru, nepotřebuje žádnou přidanou dekoraci. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu.
„Stejný tvůrčí princip používá Příroda po miliony let. Příroda nás inspiruje k vytváření prostředí, které máme rádi a cítíme se v něm bezpečně. Hlásíme se k principům Přirozené architektury, jak je formuloval náš kamarád a učitel architekt Martin Rajniš,“ říká Martin Kloda.
Autorská zpráva – Formafatal
Studio Formafatal navázalo na práci architektů z ARCHWERK.cz a společně s klientem Filipem Žákem dokončilo rozmístění jednotlivých Coco staveb na pozemku. Soubor pěti drobných staveb levituje několik metrů nad svažitým terénem a nechává se pohlcovat bujnou tropickou vegetací.
Jednotlivé stavby jsme propojili lávkami a schodišti ze dřeva a z tahokovu, které jsou vynesené na ocelových sloupech. Podesty slouží jako místa k zastavení pro výhledy do krajiny, na jedné z nich si dokonce můžete zaskákat na trampolíně. Lávky a podesty jsou tvarově minimalistické, záměrně navržené v čistých liniích, které jsou pro ostatní stavby resortu charakteristické. Pouze hlavní terasy ve dvou výškových úrovních vychází z tvarování samotných Coco domků, tvary jsou měkké a organické. Tyto terasy jsou posazené nejblíž k džungli a rovněž nabízejí výhled na Pacifický oceán.
Interiéry jsou minimalistické a hravé. Nenajdete zde nic zbytečného, ale zároveň nic nechybí. Ústředním bodem každého ložnicového Coco je postel, která je posazena na vyvýšené části podlahy. Dispoziční řešení je v každé kabině navržené tak, aby využilo ten nejúchvatnější výhled, kde lze přímo z postele pozorovat opice a tukany. Moskytiéra je jakýmsi objektem v objektu respektující tvar stavby a je dominantním prvkem každé ložnice. Záda postelí jsou navržena z vyplétaných kari sítí. V každé ložnici je zvolena jiná barevnost, která se dál propisuje do barevného řešení šaten. Výtvarný návrh pro vyplétaná čela postelí není náhodný.
„Když jsem přemýšlela o nějakém motivu, který by se do Coco hodil, tak to ve mně evokovalo canopy tours, které jsou na Kostarice velmi oblíbené. Jedná se o stezky a zip lines vysoko nad zemí v korunách stromů a Coco jsou rozeseté rovněž několik metrů nad zemí. Proto jsem použila motiv horolezeckého lana v podobě popruhů a barevných šňůr, který navíc do interiérů Coco přináší barevný akcent,“ říká Dagmar Štěpánová.
V největším Coco se nachází společná kuchyně s jídelnou. Červená skříňová stěna v barvě mamón chinos (tropické ovoce) v sobě ukrývá dvě lednice, dva mrazáky a potravinové skříně. Kuchyňský ostrůvek slouží pro přípravu jídel a nabízí dostatek úložného prostoru pro veškeré nádobí. Jídelní stůl je vizuálním pokračováním ostrůvku, jakoby se pouze odtrhl. Tato podélná osa je záměrem a míří k výhledu na Pacifický oceán. Zbytek interiéru kuchyňského Coco je vybavený proutěným nábytkem a svítidly lokální produkce.
Materiály
Teak/konstrukce – dřevěné vazníky, terasy, lávky a schodišťové stupně, nábytek dle autorského návrhu (postele)
ocel/konstrukce – sloupy, lávky, schodiště, nábytek dle autorského návrhu tahokov / podesty, části podlah
PTFE plachtovina/fasády – opláštění staveb (vysoká životnost, UV odolnost)
cementová stěrka/povrchy příček, nábytek dle autorského návrhu (kuchyňská skříň, kuchyňský ostrůvek, jídelní stůl)
cementová dlažba Granada Tiles Nicaragua/podlahy v koupelnách
MDF/nábytek dle autorského návrhu
len/moskytiéry
Značky
NÁBYTEK
Silla de Playa křeslo – Sondaleza
Tumbona lehátko – Sondaleza
Hammock Belo Horizonte – závěsné křeslo – Marilou
Tenerife Stool – Marilou
terrazzo vana – Naluri Collection
kamenná umyvadla – Naluri Collection
Aubrey Cylinder Side Table Black Nickel – Interlude Home
Nesting coffee table set, Round tray coffee table set – Notre Monde
OSVĚTLENÍ
Gigante lamp – Marilou
Palu lamp – Marilou
Monopoint LED spot – Wac Lighting
O studiu
Bio – ARCHWERK.cz
Vedle klasické architektonické praxe se věnujeme navrhování a realizaci vlastních experimentálních staveb, založených na konstrukční a technologické jednoduchosti, přírodních materiálech a site-specific designu.
Stavby realizované jako fyzický experiment, často vlastníma rukama a s malým rozpočtem, nemají ambici od základu změnit vnímání prostoru a hranic architektury, ale spíše obohatit konkrétní místo a komunitu.
Jedním z našich cílů je vytvořit otevřenou tvůrčí skupinu po vzoru středověkých stavebních hutí, schopnou navrhovat a provádět kvalitní architektonická díla ke kultivaci (nejen) české krajiny a společnosti.
Bio – Martin Kloda
Architekturu studoval na přelomu 80. a 90. let na pražské UMPRUM v atelieru prof. Zdeňka Kuny, po revoluci u prof. Martina Rajniše. Během studia absolvoval stáže na vídeňské Hochschule für Angewandte Kunst Wien u prof. J. Spalta a v Atelieru veškerého sochařství prof. Kurta Gebauera. Architektonickou praxí prošel v atelierech D.A. Studio a e-MRAK. V roce 2012 založil atelier ARCHWERK architektonická huť, zaměřený především na design and build projekty a experimenty na pomezí architektury, krajinářské architektury a urban designu.
Bio – Hana Procházková
Studovala na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, v ateliérech prof. Ing. arch. Jaroslava Šafera, doc. Ing. arch. Zdeněka Fránka, Ing. arch. akad. arch. Jana Hendrycha. Absolvovala studijní stáž na Fakultě architektury ČVUT v Praze u Ing. arch. Michala Kuzemenského a zahraniční stáž na Facoltá di Architettura Universita degli studi di Ferrara v Itálii. Praxi získala v ateliérech OK PLAN ARCHITECTS a ATAK ARCHITEKTI. Od roku 2012 je partnerem v ateliéru ARCHWERK architektonická huť.
Bio – Formafatal
Jsme tým kamarádů – architektů, designérů a scénografů.
Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem.
Studio Formafatal založila architektka Dagmar Štěpánová v roce 2015 a tým studia nyní tvoří
Dagmar společně s Katarínou, Janem, Lucií, Danou, Ivetou, Petrou, Annou a Deborou.
Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy, které jsou šité klientům na míru. Ke všem projektům přistupujeme s důrazem na konkrétní lidské potřeby. Individuální přístup u každého projektu zakládáme na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail.
V současné době studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České republice, ale napříč světem. Za své realizované projekty získalo již celou řadu tuzemských i mezinárodních ocenění.
Bio – Dagmar Štěpánová
Dagmar Štěpánová vystudovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze. V roce 2015, po dvanácti letech praxe v oboru, založila vlastní studio Formafatal.
Do kolektivu si architektka pečlivě vybrala každého člena a tvrdí, že společně tvoří úžasný tým. Formafatal je pro ni jako rodina. Devítičlenný tým architektů, scénografů a designérů v současné době pracuje na několika komerčních a rezidenčních projektech nejen v České republice, ale napříč světem. Studio Formafatal získalo za své realizované projekty celou řadu tuzemských i mezinárodních ocenění.
Již v době studií si architektka oblíbila kulturu a architekturu Jižní a Střední Ameriky. Projektem Art Villas se jí splnil sen a v současné době buduje pobočku pro své studio Formafatal právě na Kostarice.
„Musíte mít sny a následovat své cíle. Pro mě to znamená dělat vše pro to, abych mohla dál prohlubovat své zkušenosti, pracovat na sobě a na tom, co mě nejvíc naplňuje.“
Použité podklady:
- Citát na začátku textu – http://www.citaty.net
- Autorské zprávy a texty studio ARCHWERK.cz a studio Formafatal
- Fotografie – BoysPlayNice