Roční prohlídka Vašeho kotle
K zajištění bezporuchového provozu, zachování účinnosti plynového zařízení, nezkracování jeho životnosti a zejména i k naplnění zákona 458/2000 Sb. (energetický zákon) se doporučuje provádět pravidelné prohlídky plynového zařízení i po záruční době.
Doporučujeme uzavřít mezi zákazníkem a výrobcem autorizovanou servisní firmou smlouvu k provádění těchto prohlídek. Prohlídky si objednává a hradí uživatel výrobku. Ceny za provedení prohlídky výrobku jsou smluvní.
Pro Vaší kontrolu by měly být provedeny autorizoným servisním technikem následující úkony:
1. ZÁVĚSNÉ KOTLE A KOTLOVÉ MODULY
- Provést seřízení expanzní nádoby. Vyčistit a zkontrolovat funkci automatického odvzdušňovacího ventilu a pojišťovacího ventilu
- Demontovat plynový hořák, zbavit ho všech nečistot (tlakově profouknout), provést vizuální kontrolu štěrbin hořáku, očistit trysky, dále očistit elektrody a primární výměník (spaliny-voda). Celou spalovací komoru vyčistit vysáním prachu. Před uzavřením spalovací komory seřídit vzdálenost elektrod. Zkontrolovat, není-li poškozena izolace vysokonapěťových kablíků (k elektrodám).
- U kotle s věčným plamenem vyčistit a seřídit pilotní hořák.
- Vyčistit ventilátor, v případě nánosu nečistot vyprat oběhové kolo v saponátové lázni, zkontrolovat těsnost manostatových hadiček, zbavit je kondenzátu nebo usazenin z něho a zkontrolovat seřízení manostatu.
- U kotlů s ohřevem teplé užitkové vody, zejména v oblasti se značně znečištěnou užitkovou vodou a při sníženém účinku ohřevu provést odvápnění (proplach) sekundárního výměníku (voda-voda). Demontovat trojcestný ventil na díly a provést vyčištění veškerých vnitřních částí. Vyčistit vstupní síto užitkové vody. Zkontrolovat stav anody (výměna anody není záruční oprava).
- Ověřit správný odtah spalin.
- Zkontrolovat těsnost všech šroubovaných a letovaných spojů na vnitřním potrubí, zejména je nutné zkontrolovat těsnost připojení vedení plynu. Zkontrolovat dotažení konstrukčních spojů.
- Vyjmout plynový ventil a vysát nečistoty ze sítka na vstupní části, provést nastavení výkonu kotle, zkontrolovat činnost a funkce zapalování, zhášení celého zařízení, to je ovládacích a bezpečnostních prvků.
- Provést orientační kontrolu elektroinstalace (např. není-li poškozena izolace, nevisí-li někde volné kabely atd.) zvláště všech spojů ochranného vodiče.
- Demontovat primární výměník (spaliny-voda), jeho lamely prostříkat tlakem vody a ponořením lamel do saponátového roztoku, provést očištění. Vnitřní část výměníku pročistit tlakovou vodou (proti směru oběhu otopné vody). V případě silného znečištění vnitřní části výměníku (krusty) se doporučuje čištění chemické (např. DETEXEM). Při chemickém čištění na straně užitkové vody je nutno provést po jeho ukončení neutralizaci.
- k) Provést demontáž motorové části oběhového čerpadla, očistit jeho oběžné kolo a třecí plochy statoru a rotoru.
2. STACIONÁRNÍ A KONDENZAČNÍ KOTLE
- Demontovat držák hořáku, vyfoukat tlakově (kompresorem) nečistoty z hořákových trubic, provést vizuální kontrolu štěrbin hořáku. Očistit trysky.
- Očistit elektrody a provést jejich seřízení. Zkontrolovat izolaci vysokonapěťových kabelů k elektrodám.
- U kotlů s věčným plamínek vyčistit a seřídit pilotní hořák.
- Zkontrolovat průchodnost litinového kotlového výměníku.
- Ověřit správný odtah spalin.
- Vyjmout plynový ventil a vysát nečistoty ze sítka na vstupní části. Po zpětné montáži seřídit tlak plynu a prověřit spotřebu plynu při maximálním a minimálním výkonu. Prověřit těsnost plynového vedení.
- Provést orientační kontrolu elektroinstalace, zvláště všech spojů ochranného vodiče
- U kotlů KLZ a KKZ vyčistit čerpadla a zkontrolovat stav anody (výměna anody není záruční oprava) a vnitřní části zásobníku + kontrola poj.ventilu TV.
- Zkontrolovat a případně doplnit tlaky v expanzních nádobách.
- U kondenzačního kotle vyčistit spalovací prostor nerezového výměníku, vyčistit sifon, provést jeho zavodnění a zkontrolovat těsnost odvodu kondenzátu.
- Provést kontrolu a nastavit CO2.
3. KOTLE S TLAKOVÝMI HOŘÁKY
- Vyčištění tlakového prostoru kotlového tělesa a kontrola jeho průchodnosti.
- Kontrola komínového tahu.
- Seřízení hořáku na parametry uváděné výrobcem.
- Provést orientační kontrolu elektroinstalace, zvláště spojů ochranného vodiče.
- Kontrola funkcí bezpečnostních prvků.
4. ELEKTROKOTLE
- Provést orientační kontrolu elektroinstalace, dotáhnout silové vodiče (topné spirály, stykače, svorkovnice) a zkontrolovat lisované spoje na nožích relé.
- Provést demontáž motorové části oběhového čerpadla, vyčistit třecí plochy statoru a rotoru, vyčistit odvzdušňovací ventil.
- Zkontrolovat těsnost spojů na trubkách otopné vody a tělesech.
- Zkontrolovat a případně doplnit tlak v expanzní nádobě.
- Kontrola funkce havarijního termostatu.
Společnost Protherm, která velmi sebevědomě vstoupila v roce 1992 na český trh se svým elektrokotlem, patří v současné době mezi přední české značky tepelné techniky. Díky zapojení do koncernu Vaillant Group exportuje Protherm své výrobky do mnoha zemí ...