Dříve „Skelet“, nyní polyfunkční budova RED HOUSE v provozu
Obr. Moderní polyfunkční dům RED HOUSE, který vyrostl z betonového skeletu z osmdesátých let minulého století.
Ostravský multifunkční dům RED HOUSE vznikl revitalizací betonového skeletu budovy, jejíž výstavba byla zastavena před 30 lety. V systémech TZB jsou využívána tepelná čerpadla a velkoplošné sálavé chlazení.
Řadu let hyzdil městské prostředí Ostravy v ulici 28. října betonový skelet nedostavěného objektu sídla bývalého krajského Výboru komunistické strany, jehož výstavba začala v roce 1987. Listopadem 1989 se změnily společenské poměry, i finanční možnosti KSČ, a objekt od té doby zůstal jen jako rozestavěné šestipatrové betonové torzo připomínající dobu totality. Skelet, jak se toto označení vžilo, město Ostrava prodalo v roce 2008 společnosti Red House Development. V roce 2010 se společnost rozhodla na základě analýzy budovu nezbourat, proběhla základní sanace, navázala projektová příprava, stavební práce a ty vyvrcholily započetím využívání budovy v letošním roce.
Nově tak na ulici 28.října v Ostravě stojí moderní polyfunkční dům rozdělený na dvě budovy se samostatnými vstupy. Ve větší části jsou moderní kanceláře, v přízemí infocentrum ekologických a energetických firem. V menší části je nabídka služeb občanům, zejména školní a vzdělávací programy doplněné o volnočasové aktivity, zdravou výživu a péči o zdraví. V komplexu jsou i byty.
Tento pohled do totalitní minulosti již zmizel. Shodou okolností mně nový název budovy RED HOUSE svým překladem do češtiny varovně připomíná typickou „rudou“ barvu bývalého komunistického režimu.
Z pohledu TZB je zajímavé, že se v budově RED HOUSE ve velké míře využívají OZE. Například jde o dvě instalovaná tepelná čerpadla země-voda, konkrétně typu IVT GEO 272 s výkony po 148 kW. Jejich realizaci zajistila ostravská firma Dontimona Style a.s. Primárním zdrojem tepla je 16 vrtů s hloubkou 140 m, celkem tedy 2240 metrů. Kaskáda dvou tepelných čerpadel zajišťuje teplo pro vytápění a přípravu teplé vody. Méně obvyklé, ale velmi progresívní, je uplatnění volného chlazení s využitím vrtů. Tedy s maximálním využitím obnovitelné energie ze Země pro vytápění a chlazení, pro vzduchotechniku i velkoplošné chlazení. Chlazení umožňují tepelné výměníky na primárním okruhu mezi tepelnými čerpadly a vrty. Souběžně chlazení budovy přenosem tepelné energie z budovy do vrtů napomáhá k rekuperaci vrtů po otopné sezoně a celoročně tak příznivě ovlivňuje pracovní podmínky tepelných čerpadel a jejich průměrný roční topný faktor SCOP.
Doplňující informace:
- 2 šachtice, do každé napojeno na 8 vrtů
- 1100 m propojovacího potrubí mezi šachticemi a vrty
- 170 m páteřního potrubí mezi šachticemi a tepelnými čerpadly
- 11500 litrů nemrznoucí směsi v primárním okruhu
Zdroje:
- # skelet. Msstavby.cz [online]. [cit. 2019-06-17]. Dostupné z: https://www.msstavby.cz/projekty/skelet/