Spojit solární zařízení s tepelným čerpadlem je zdánlivě výhodné. U tepelného čerpadla vzroste topný faktor, u solárního zařízení se využije i nižší teplota. Kde je ale ekonomika?
Snad každý, kdo se chystá stavět, staví, nebo již vlastní rodinný dům, se zabýval otázkou, jak ve svém domečku vytvořit optimální tepelnou pohodu a přitom za vytápění platit co nejméně. Právě tito lidé se už jistě setkali s pojmem tepelné čerpadlo a vědí, že dokáže využívat obnovitelnou energii obsaženou v zemi, vodě, nebo vzduchu.
Tepelná čerpadla nové koncepce "vzduch-voda" TCLM Komplet jsou dodávána jako kompletně smontovaný bivalentní zdroj, jak po stránce strojní, tak po stránce elektrických zařízení a řídicího systému. Jsou dodávána v jediném provedení jak pro práci s velkoplošnými radiátory, tak pro práci s podlahovým vytápěním.
Využití tepelných čerpadel pro vytápění rodinných domů se již i u nás stalo běžnou záležitostí. Vždyť jen v loňském roce bylo těchto úsporných zařízení v České republice instalováno více než 1 200. Samo použití tepelného čerpadla nemusí vždy znamenat, že je v objektu energie využívána efektivně. Bohužel efektivitu provozu tepelného čerpadla nelze bez instalace drahých měřičů spolehlivě změřit tak jako například spotřebu pohonných hmot při provozu osobního vozu, kde si každý sám dokáže jednoduše spočítat, kolik jeho auto "žere".
Článek je reakcí autora na diskuzi, která se rozpoutala kolem jeho předchozího článku Stavíme tepelné čerpadlo publikovaném na TZB-info v dubnu letošního roku.
Další otázka ze strany zákazníka potažmo projektanta by určitě měla směřovat na to ostatní, co je k tepelnému čerpadlu hlavně zapotřebí a to je primární rozvod. To "ostatní" - jsou myšleny právě geotermální sondy, zemní plošné kolektory, rozdělovače/sběrače, prostě celý primární okruh, který je řešen standardně. Právě geotermální vertikální sondy a zemní plošné kolektory jsou ty části, které tepelnému čerpadlu dávají potřebné "teplo".
Poradenské a informační středisko PRE pořádá pro vážnější zájemce Dny tepelných čerpadel - sérii bezplatných konzultací s odborníky z firem, které se specializují na projektování a instalace tepelných čerpadel.
Vyhláška č. 291/2001 Sb. pojem spotřeba energie nezná, místo něj pracuje s pojmem spotřeba tepla (tepelné energie), pod kterým má evidentně na mysli jen tepelnou energii dodávanou systémem TZB. Faktická spotřeba energie ji nezajímá?!
V podobě, ve které byly parametry podpory tepelných čerpadel nastaveny doposud, mohlo docházet a docházelo k neefektivním instalacím poškozujícím jak uživatele (klienta), tak i myšlenku účinné podpory úsporné technologie využívání energie a snižování zátěže životního prostředí. Podporu TČ nelze stavět na předpokladu, že lokálně napomohou ke zlepšení ovzduší (výměnou za kotel na uhlí). Přesně na takové argumentaci byla založena podpora přímotopů a stále bohužel i podpora plošné plynofikace.
Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.
Netradiční využití energie horského potoka v lokalitě mezi Rezkem a Vítkovicemi k ohřevu vody v bazénu a k přitápění budovy. Úspěšný projekt firmy ETL-Ekotherm je "šitý na míru" a využívá jak tepelné čerpadlo, tak i sluneční kolektory.