Příspěvek přináší zjednodušené ekonomické postupy, které lze aplikovat pro zhodnocení energetických projektů a stanovit tak jejich ekonomický efekt. V závěru jsou uvedeny praktické příklady postupu výpočtu.
Příspěvek se zabývá novými přístupy tj. vhodností resp. nutností komplexního řešení vytápění a větrání ale i přípravy TUV zejména v nízkoenergetických domech a také jejich vzájemnými vazbami, v závislosti na co nejjednodušší regulaci systému s ohledem na náklady a provoz celého objektu. Popisuje možnosti různého způsobu vytápění v kombinaci s větráním příp. i s ohřevem TUV.
Článek je ukázkou praktického hodnocení nákladů na energie rodinného domu při provozu vytápění tepelným čerpadlem. Porovnání s výpočtem stanovenou energetickou bilancí v energetickém auditu a skutečností po roce provozu. Pro názornou představu jsou vyčísleny v Kč náklady roku 2004 a porovnány s cenovými podmínkami pro rok 2005.
Energie je pro mnoho lidí pojem, který je spojený s civilizací a vývojem společnosti a který neodmyslitelně patří k našemu životu. Konkrétnější podobu získává v okamžiku potřeby rozsvítit světlo, ohřát se za chladného dne nebo si pustit teplou sprchu. Ještě konkrétnější podobu má účet od energetických či plynárenských společností a pokud jsme alespoň trošku vizionáři, tak nemůžeme opomenout ekologii, která s výrobou energie přímo souvisí a nepřímo nás stojí další vydání. Asi proto vznikají různé energetické a ekologické projekty a také proto vlády vyspělých zemí podporují řešení snižující energetickou zátěž naší Země.
V závěru uplynulého roku byl schválen program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2005. Dnešní článek se podrobně věnuje pravidlům pro získání podpory na vytápění a přípravu TUV pro fyzické osoby. Podmínky pro získání podpory pro podnikatele, obce a neziskové organizace jsme publikovali již v prosinci.
Objekt zateplený podle podmínek SFŽP má tak malou spotřebu energie, že špičkové tepelné čerpadlo, které sníží již tak malou spotřebu třeba o 80%, ušetří tak málo provozních nákladů na vytápění, že se za dobu své životnosti nezaplatí. Naskýtá se otázka, proč byla tak nelogicky postavena pravidla a čemu měla sloužit.
V rámci 3. česko-rakouské solární konference Slunce 2004 vystoupil na veletrhu Aqua-therm RNDr. Martin Bursík, poradce ministra Ambrozka a bývalý ministr životního prostředí, s novými informacemi o zákoně o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Při této příležitosti jsme jej požádali o krátký rozhovor.
Státní podpora k prosazování obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím různých forem dotací nebo daňových úlev je běžná v celé Evropě i v řadě dalších zemí. Nejdůležitějšími podmínkami účinnosti dotací je ale transparentnost a objektivita při přidělování podpor. Jsou tyto podmínky dodržovány i v České republice? Fakta předkládaná v článku tomu příliš nenasvědčují.
Tepelná čerpadla se podle některých stávají hitem doby, podle jiných nepřekročí stín nálepky "alternativní zdroj energie". Ať bude jejich budoucnost jakákoliv, je zřejmé, že na západ od našich hranic se výrazně prosazují. Kde je ale jejich místo v českých podmínkách? To se v rozhovoru pro portál TZB-info snaží přiblížit Karel Kodiš ze společnosti G-TERM, který se využitím tepelných čerpadel zabývá více než deset let.
Přijímání úsporných opatření je reakcí na neustále se zvyšující ceny energií, řekl v rozhovoru pro TZB-info Ing. Artur Rodecker, ředitel společnosti Alpha-InnoTec, která se zabývá výrobou tepelných čerpadel patřících spolu s dalšími alternativními energetickými zdroji k prostředkům, díky nimž jsou úspory dosahovány.
V letošním roce přesáhne počet tepelných čerpadel IVT instalovaných v České republice 1600 kusů. Tepelná čerpadla země / voda tvoří z tohoto počtu více jak 98 % a v této kategorii je značka IVT suverénně nejprodávanější u nás. Jednou z hlavních předností IVT je široká možnost uplatnění v objektech všech velikostí. V tomto článku jsou ukázány dva příklady zcela odlišného nasazení tepelných čerpadel IVT, pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW a areál třiceti objektů s tepelnou ztrátou 1 200 kW.