logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Jak upravit kov před natíráním

Odstranění rzi je prvním krokem, který rozhoduje o životnosti provedeného nátěru. Hrubou a volnou rez je možno odstranit ocelovou stěrkou a drátěným kartáčem. Odstranění pevněji lpící rzi je obtížnější.

Nejúčinnější je odstranění rzi otryskáním. To se používá nejvíce na větších konstrukcích, ale je možné i použití malých otryskávacích pistolí na menší plochy. Práci usnadní použití brusky, případně i elektrické vrtačky s drátěným kotoučem nebo nástavcem s pryžovým kotoučem s brusným papírem.

Ruční broušení brusným papírem je pracné a důkladnější odstranění rzi je možné jen na menších plochách. Z hlediska koroze jsou riziková zejména místa svárů a různých spojů. Proto se jim musí věnovat i při čištění zvýšená péče.

Zbytky rzi se odstraňují, hlavně na větších plochách, odrezovačem. Používají se buď oplachové nebo bezoplachové odrezovače. Při použití je nutno dodržet příslušný návod. Konečný oplach čistou vodou je vhodný i při použití bezoplachového odrezovače. Pokud není možno u bezoplachových odrezovačů použít oplach vodou, je třeba alespoň z povrchu setřít volné reakční produkty a nečistoty. Pokud se rez neodstraní nebo odstraní jen částečně, snižuje se příslušně životnost nátěru. To platí více nebo méně i pro antikorozní barvy, které jsou uváděny na trh jako barvy na zrezivělé povrchy.

Obvykle je nutno povrch natíraného předmětu odmastit. Tento krok je možno vynechat, pokud vznikl čerstvý, prakticky nedotčený povrch při odstraňování rzi. Povrch je možno odmastit horkou vodou se saponátem s následujícím oplachem nebo pomocí speciálních odmašťovacích prostředků. Důležité je rychlé vysušení povrchu po oplachu, protože jinak dochází k tzv. mžikové korozi na mokrém povrchu oceli.

Antikorozní barva Balakryl
Antikorozní barva Balakryl

Pro odmaštění lze použít i vhodná rozpouštědla, ale je nutno dodržet určitá bezpečnostní opatření, protože se často jedná o zdraví škodlivé látky a hořlavé kapaliny (technický benzin). Obtížná je ekologická likvidace znečištěných rozpouštědel, případně hadrů nasycených rozpouštědly.

Korozní odolnosti oceli a zinku je možno zvýšit fosfátováním povrchu před vlastním nátěrem. Používají se k tomu přípravky na bázi fosforečnanů. Povrch oceli je nutno před fosfátováním zbavit rzi a odmastit.

Jednovstvá barva na kov Balakryl 2v1Jednovstvá barva na kov Balakryl 2v1

Staré nepevné a podrezivělé nátěry se odstraní, např. obroušením nebo odstraňovačem starých nátěrů, případně opálením, jak je podrobněji popsáno u odstraňování starých nátěrů na dřevě. Pozor při opalování tenkých plechů, plechy se mohou teplem zprohýbat. Po použití odstraňovače nátěrů je důležité dodatečné důkladné odmaštění povrchu. Staré pevné nátěry se mírně zdrsní, v případě potřeby i odmastí.

Ostatní kovy (hliník, pozinkované plechy) se odmastí. Je vhodné důkladné omytí pomocí štětky nebo kartáče horkou vodou s přídavkem saponátů s následujícím oplachem čistou vodou. Čerstvé lesklé nezoxidované pozinkované plechy (okapy, okapové roury atd.) je třeba ponechat pro zaručení přilnavosti základní barvy k plechu po určitou dobu bez nátěru. Jinak se doporučuje použít speciální základní barvy deklarované výrobcem na čerstvý pozinkovaný plech.

Více informací najdete na stránkách Balakryl.

Renovace plechové střechy s nátěry Balakryl
Renovace plechové střechy s nátěry Balakryl

Renovace plechové střechy s nátěry Balakryl

Zapojte se do redakční letní fotosoutěže: PLOTY KOLEM NÁS
Vyfoťte plot a vyhrajte! Stavební internetové portály TZB-info.cz a ESTAV.cz ve spolupráci s barvami značky Balakryl vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Ploty kolem nás! Podívejte se hledáčkem svých fotoaparátů a mobilů na plot, který potěší oko a duši a zároveň funguje jako ochrana vašeho domova či zahrady.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.