logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Solární kolektory
Archiv článků od 27.6.2006 do 9.10.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.10.2006
Ing. Roman Šubrt, Ing. Jan Tilinger, Energy Consulting

Co má společného malá isolovaná vesnice Kargyak ležící v Malém Tibetu vysoko v Himalájích se stavební fakultou ČVUT a nízkoenergetickým stavěním? Informace o zajímavém projektu, který může podpořit každý z nás a řadu fotografií reality místního stavebnictví naleznete v následujícím článku.

2.10.2006
Ing. Libor Novák, Adéla Bystřická

Největší český stavební veletrh je minulostí. Bilancovat a hodnotit ale nebudeme. Kdo tam byl, udělal si obrázek svůj. Následující článek přináší několik vybraných postřehů a představení nejlepších výrobků ze soutěže GRAND PRIX.

2.10.2006
doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT v Praze - Fakulta stavební

Integrace fotovoltaických systémů do obvodových plášťů budov může dále posunout hranice jejich energetické náročnosti. V nejzazším případě je tak reálná vize domu energeticky nulového. Kromě příznivého environmentálního dopadu mají tato řešení další výhodu - značnou míru energetické nezávislosti.

25.9.2006
prof. Ing. Vítězslav Benda, CSc., ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická, katedra elektrotechnologie

Současný rozvoj fotovoltaiky je založen na rozvoji technologie solárních článků z krystalického křemíku. C-Si představuje více než 90 % světové produkce FV článků. Následující příspěvek shrnuje současné trendy vývoje systémů z hlediska snižování ceny elektrické energie vyráběné pomocí těchto článků.

21.9.2006
Vladislav POULEK + Martin LIBRA, Poulek Solar, s.r.o. + ČZU, Tech. Fakulta, Praha

Problematice pohyblivých stojanů - nebo chcete-li sledovačů Slunce, tzv. trackerů, se v poslední době věnuje značná pozornost. Sledovače mohou významně zvýšit efektivitu solárního systému navýšením množství vyrobené energie, což vede k jejímu nezanedbatelnému zlevnění.

12.9.2006
NETsystems a.s. - SOLARsystems alternatívne zdroje

Solárne vákuové trubicové kolektory APRICUS® a SEIDO sú vyvinuté s použitím najnovších technológií pre využitie slnečného žiarenia na výrobu tepla celoročnú prípravu TÚV, ústredné kúrenie, ohrev vody v bazénoch a pod.

11.9.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Potrubím a jeho izolací se zabývá pokračování seriálu o prvcích solárních soustav. Základním kvalitativním kritériem pro potrubí a tepelné izolace solárních soustav je jejich životnost, tedy především odolnost vůči teplotám, degradaci, atmosférickým vlivům apod.

4.9.2006
RNDr. Antonín Fejfar, CSc., Fyzikální ústav AV ČR

Článek prezentuje novinky fotovoltaického výzkumu v oblasti zdrojového křemíku. Jeho současný nedostatek vede ke vzrůstajícímu zájmu o tenkovrstvé články označované jako druhá generace a hledání cesty k obejití Schockley-Queisserovy hranice účinnosti fotovoltaické přeměny jako generace třetí.

28.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D, ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriálu o prvcích solárních soustav se zabývá pojistnými a zabezpečovacími zařízeními. Při změně objemu teplonosné látky a ochraně proti nedovolenému tlaku hraje hlavní roli správný návrh expanzní nádoby, resp. pojistného ventilu.

21.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektoru a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Tzv. stagnace se nejčastěji objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Závěr článku se zabývá ochranou proti problémům se stagnací.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.

7.8.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti, Česká nukleární společnost

Společnost ČEZ nechápe obnovitelné zdroje jako konkurenci pro zdroje klasické. Pohledem jaderného fyzika se podívejme do historie a na současný význam jedné z nejdéle provozovaných fotovoltaických elektráren u nás. Druhá část se věnuje ekonomickému zhodnocení a srovnání nesrovnatelného.

31.7.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti, Česká nukleární společnost

"Společnost ČEZ nechápe obnovitelné zdroje jako konkurenci pro zdroje klasické." Pohledem jaderného fyzika se podívejme do historie a na současný význam jedné z nejdéle provozovaných fotovoltaických elektráren u nás. Přímo tématicky stojí právě v Dukovanech, hned vedle své slavnější sestry.

25.7.2006
Solartec s.r.o., Ing. Jiří Kliment, Vilém Měrka

V České republice figuruje jediný výrobce FV článků - firma Solartec, s.r.o. Společnost byla založena v roce 1993 a má sídlo v Rožnově pod Radhoštěm. Je výrobní a vývojovou firmou, která využívá dlouholetých zkušeností pracovníků a odborníků v polovodičových technologiích bývalé Tesly Rožnov.

20.7.2006
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Čerpadla řady Grundfos SOLAR jsou navržena speciálně pro použití s běžnými slunečními kolektory s vysokým průtokem. Konstrukce těchto čerpadel vychází z osvědčených a praxí dokonale prověřených oběhových čerpadel řady UPS pro otopné soustavy.

18.7.2006
VIESSMANN, spol. s r.o.

Novinka na trhu slunečních kolektorů vhodně doplňuje velmi atraktivní program slunečních kolektorů Viessmann, a to o základní plochý kolektor, který je určený pro využití sluneční energie k ohřevu TUV (téměř 80% všech řešení). Uvedením tohoto kolektoru na český trh je širokému spektru investorů umožněno získat cenově atraktivní řešení při zachování vysoké kvality produktů Viessmann.

17.7.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Prvky solárních soustav jsou letošním tématem pro letní seriál článků z dílny Tomáše Matušky. První díl se zabývá teplonosnou látkou, která je pro solární soustavu stejně důležitá jako krev pro lidský organismus. Nejrozšířenější jsou nemrznoucí směsi a je jim proto věnováno nejvíce prostoru.

27.6.2006
Ing. Petr Klimek

Akce s názvem 2. Česká fotovoltaická konference se pod záštitou vlivných politických špiček konala ve dnech 12. - 14. 6. 2006 v Brně. Ohlédnutí za ní shrnuje následující tisková zpráva pořadatele společnosti Czech RE Agency o.p.s.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.