Nová řada rekuperačních jednotek VENUS Recover je svou konstrukcí zcela výjimečná a její potenciál je i v aplikacích, kde bylo umístění větrací jednotky dříve nemyslitelné, jako například umístění jednotky přímo v místnosti učebny základní školy.
Systémy tepelně aktivních prvků stavební konstrukce (Thermally-Active Building Systems, TABS) umožňují úpravu tepelných parametrů vnitřního prostředí v budově s využitím tepelné kapacity konstrukce budovy k akumulaci energie. Tento princip vytváří podmínky pro snížení provozních nákladů a lepší využití obnovitelných zdrojů energie.
Důležitými požadavky na ventilátory ve výparnících jsou (společně s účinností) také životnost, robustnost, ale zároveň i minimální rozměry. Zásadní je možnost realizovat co nejkompaktnější jednotky. Svou nezanedbatelnou roli hraje i snadné provádění servisních prací, například při čištění a odmrazování.
Je tomu už 7 let, co vzniklv Dobříši nový výrobní závod s rozsáhlým školicím zázemím. V této první etapě firma C.I.C. Jan Hřebec s.r.o. dodala kompletní vzduchotechniku o celkovém průtoku 425 000 m3/h. K dokončení technologického parku Doosan chybělo jediné, výstavba nového výzkumně-vývojového centra.
Společnost ebm-papst vyvinula pro závodní vozy Formule 1 W05 týmu MERCEDES AMG PETRONAS externí chladicí systém a zároveň úzce spolupracuje s týmem na zlepšení klimatických podmínek v garážích na Grand Prix pomocí inovativních, na zakázku vyrobených systémů na odvod tepla a chladicích systémů. Ty budou představeny během sezóny 2014.
Program konference byl zaměřen na nejnovější poznatky z oboru klimatizace a větrání související s činností projektantů, výrobců a montážních firem VZT zařízení i souvisejících profesí. Ústředním tématem konference se stalo motto: Větrání a klimatizace nejen v nové výstavbě, ale i při revitalizaci budov.
Nová hvězda pro technická zařízení budov, to je vysoce účinné oběhové čerpadlo Calio od KSB. Čerpadlo má univerzální použití, je vhodné pro aplikace ve vytápění, ventilaci a klimatizaci. Uplatní se pro topné systémy, podlahové systémy, kotle/primární okruhy, zásobní nádrže, pro systémy využití solární energie, tepelná čerpadla a recirkulace chladicí vody a další aplikace.
Klasická odsávací technologie se skládá ze zařízení pro záchyt škodlivin, z filtrační jednotky a ventilátoru, který v systému tvoří proudění a podtlak. Přímé energetické úspory nalezneme u každé části tohoto systému, a to již ve fázi návrhu technologie. Čím blíže se škodlivina zachytává od svého zdroje, tím menší množství vzduchu je třeba odsát a tím je menší i spotřeba celého systému.
Předmětem textu není popis zcela známé teorie šíření akustické energie v izotropním prostředí, tak jak je naznačeno na obr. 1, ale upozornění čtenáře na praktické problémy vznikající při realizaci stavby a jejich řešení. Článek prokazuje, že pouze kvalitním komplexním návrhem systému VZT lze eliminovat technické a i finanční problémy s dodávkou a realizací systémů vzduchotechniky.
Osvědčený výpočtový program CAIRO společnosti Secespol pro návrh deskových a trubkových výměníků tepla má novou verzi 3.5.5. a je volně ke stažení. Ve článku chceme upozornit zejména na změny ve výpočetním programu oproti předchozím verzím. Základní návrh je popsán ve videu (ke zhlédnutí na konci článku), případně na stránkách www.secespol.cz v sekci software.
Vzhledem k výsledkům hodnocení namáhavosti fyzické práce založeného na měření srdeční frekvence a výsledkům měření mikroklimatických podmínek ve sklenících, kdy operativní teploty byly výrazně vyšší než požadované hodnoty, je nutné stanovit vhodný režim práce a odpočinku pro tyto specifické mikroklimatické podmínky.
Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.