Ve svém příspěvku bych rád upozornil na aktuálnost problematiky legionely a naznačil přístup k jejímu řešení firmou KONCEPT EKOTECH s.r.o.
Problém hygieny vody se dostal opět do popředí zájmu. Příčinou je smrt německého turisty, který zemřel na nákazu legionellou po plavbě na výletní lodi Ocean Monarch. Odborníci už registrují i podezření na onemocnění u dalších sedmi německých cestujících. Technické možnosti pro zamezení infekce jsou úkolem projektantů, kteří je mají uplatňovat v projektu, a také provozovatelů zařízení, kteří mají technické možnosti využívat.
Vzletný název článku může leckterého čtenáře odradit, protože takováto práce představuje neskutečné množství průzkumů a měření. Přesto se podařilo zvolit metodu, která nám umožnila (přiznáváme, že s určitým zjednodušením) přiblížit se k výše uvedenému cíli s dostatečnou přesností. Akce se uskutečnila před 3 lety v jedné české obci a pro větší vypovídací schopnost bilance by bylo jistě zajímavé opakovat podobný průzkum v několika dalších obcích.
Je možné navrhnout společný akumulátor tepla pro nestabilní i stabilní zdroje energie pro vytápění a přípravu TUV? Samozřejmě, že ano. Existují a běžně se prodávají. Nelze je však používat jednotně pro všechny praktické aplikace. Vždy se nalezne nějaká omezující podmínka. V následujícím řešení, které se snaží být ještě více univerzálnější, popíšeme základní sestavu a zhodnotíme klady a zápory. Můžete si na něm, vážení čtenáři, simulovat i vaše konkrétní zájmy a najít optimální řešení právě pro vás.
V České republice se zhruba 1/3 energie spotřebovává ve formě nízkopotenciálního tepla k pokrytí tepelných ztrát budov (vytápění a větrání) a na ohřev teplé užitkové vody (TUV), srovnatelná situace je i v jiných státech s obdobným klimatem jak v Evropské unii tak v USA. Vedle přednostního snižování tepelné propustnosti stavebních konstrukcí je akumulace tepla jednou z cest snižování energetické náročnosti budov.
Všichni majitelé rodinného domku ví, jak dokáže slunce vyhřát jeho půdu. Proč tento zdroj energie levně nevyužít? Máte-li k dispozici teplý vzduch ať už z půdy rodinného domku, zimní zahrady, skleníku, stodoly, kůlny, kotelny, sušicí pece, pekárny, kovárny, lakovny atd., můžete jej velmi efektivně využít k ohřevu vody a teplou vodu následně využít.
Netradiční využití energie horského potoka v lokalitě mezi Rezkem a Vítkovicemi k ohřevu vody v bazénu a k přitápění budovy. Úspěšný projekt firmy ETL-Ekotherm je "šitý na míru" a využívá jak tepelné čerpadlo, tak i sluneční kolektory.
Na letošním Aqua-thermu bylo možno zaznamenat další posun ve využívání sluneční energie pro ohřev teplé vody. Zaváděné technické novinky a inovace zefektivňují využívání slunečního záření i v České republice. Například firma Junkers Bosch/Thermotechnik na holešovickém výstavišti předvedla integrovaný solární program kombinující solární systémy s klasickou plynovou topnou soustavou.